Aday adayları son dönemeçte...

H. Gül KOLAYLI 19 Mayıs 2018 Cumartesi, 02:31

Türkiye, Cumhur ve Millet ittifaklarıyla bugüne dek görülmedik bir seçime gidiyor...
Millet İttifakı SP ve DP gibi baraj altında kalan partilerin de seçime girmelerine vesile oldu. Bu da Meclis aritmetiğini etkileyecek.
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin çağrısıyla gidilen erken seçimde, aslında Bahçeli sayesinde baraja takılan partiler de seçim yarışına katılabildi...

Milletvekili adayları MHP'de netleşti, diğerlerinde de en geç 21 Mayıs'ta netleşecek.
Merkez yoklaması kervanına erken seçimden dolayı CHP de önseçim yapmayarak katılmış oldu.

MHP zaten yıllar önce temayülü bırakmıştı

AK Parti her seçimde temayüle gidiyor... Ancak temayüllerin Ankara'daki karşılığı genelde bilinmiyor. Aday adayı sayısının çok olduğu AK Parti teşkilatında sessizlik hâkim.  

Geçmiş yıllarda görmeye alıştığımız seçim coşkusu yok.  AK Parti il ve ilçe teşkilatlarının beklentisini karşılayan bir aday listesi oluşursa bu durum değişebilir.

MHP'DE İTHAL ADAY SÜRPRİZİ

MHP'de İsmet Büyükataman'ın listelerde ilk sırada yer alacağı kesindi, 1. Bölge'nin 1. sırasında yer aldı. 2. Bölge'nin 1. sırasında eski Milletvekili ve İl Başkanı Tevfik Topçu'nun yer alması beklenirken...

MHP Genel Sekreteri Büyükataman'ın Yardımcısı, Çorum Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu'nun adını gördük... 

(2007 yılında Çorum'dan MHP milletvekili olan; 2009, 2012, 2015  kurultaylarında MYK'ya seçilen Vahapoğlu, 30 Mart 2015 tarihinden itibaren de MHP Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlendi.)

MHP milletvekili adayları 1. Bölge'de şöyle:

 "1. İsmet Büyükataman, 2. Kadir Çitil; 3. Enver Yılmaz, 4. Mehmet Ali Adak, 5.

Ali Osman Memiş, 6.Yasemin Meriç, 7. Korkut Aktaş, 8.Necati Çelik, 9. Şenay Uslu Doğan, 10. Ahmet Balsüzen..."

2. Bölge adaylarına gelince; "1. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, 2. Tevfik Topçu, 3. Fevzi Zırhlıoğlu, 4. Erol Sönmez, 5. Hayati Bedir, 6.Timur Özdemir, 7. Edibe Bilge Arıcıoğlu, 8. Lütfi Taşcı, 9. Ümit Kaplan, 10. Celal Çekil..."

MHP listesinin sürpriz olmayan yanı ise her zamanki gibi kadınların seçilebilecek yerlerde değil arka sıralarda gösterilmesi. Görünürde yüzde 10,5 ama listenin ilk beşer sıralarında yüzde 0 ile temsil ediliyorlar!

Parti emekçisi Tevfik Topçu'ya yine büyük iş düşüyor. İkinci sıradan Bursa'da seçimi omuzlayacak.

İYİ Parti'ye gelince... İlk kez seçime katılacak olan İYİ Parti'nin Bursa'daki aday listesi büyük önem taşıyor.

Eğer CHP Muharrem İnce değil de başka bir adayla cumhurbaşkanlığı seçimine katılsaydı, İYİ Parti'nin eli daha güçlü olacaktı. İnce, CHP'nin İYİ Parti'ye giden oylarını konsolide etti. Ve adaylığı açıklandığı günden beri sahada.

24 Haziran'a kadar 50 civarında miting yapacak.

Bursa'ya da 1 Haziran'da gelecek. Nilüfer Hastane alanında yeryüzü sofrası kurulacak ve iftardan sonra da gece mitingi düzenleyecek...

Ancak... Nilüfer miting için doğru adres mi? Yıldırım ve Osmangazi'den gelişler sıkıntılı olacak. Öte yandan ramazan olması, iftardan sonra teravih namazına denk gelmesi gibi durumlar değerlendiriliyor CHP il merkezinde...( Bu yazının yazıldığı saatlerde netleşmemişti.)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran seçimlerinde miting yapacak mı? Belirsiz... Aslında yapması gerekiyor. Zira sadece Cumhurbaşkanı değil milletvekili seçimi de söz konusu...

Bursa'ya 26 Mayıs'ta gelecek... Ve sivil toplum kuruluşlarıyla salon toplantıları yapacak...

CHP'DE DE İTHAL ADAY OLASILIĞI

CHP'de milletvekili aday listesi 20 Mayıs'ta netleşecek... CHP'de de ithal aday handikabı var.

Mesela Abdüllatif Şener'in Bursa milletvekili aday listesinde yer alma ihtimali ile Saadet Partisi'nden 5 milletvekilinin CHP listelerinden seçime gireceği ve bunlardan birisinin de Bursa'dan gösterilebilme olasılığının olduğu konuşulan konular arasında...

CHP'de daha önce dört milletvekilinin yerini koruyacağına dair açıklamalar yapılsa da henüz net bir şey yok. Sadece Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.  

KONDA ANKETİ VE İNTERNET KULLANICILARI

Cumhur İttifakı dışında kalan partilerin ve cumhurbaşkanı adaylarının en büyük yakınmaları başta TRT olmak üzere televizyon kanallarında kendilerine yer verilmemesi!

Bu da sosyal medya ve internet medyasını çok öne çıkardı. Siyasi parti ve adaylar kendilerini bu mecrada anlatmaya çalışıyor.

Dün Konda araştırma firması (konda.com.tr) raporunda şu değerlendirme yer aldı:

"İnternetin haber amaçlı kullanımı tüm parti seçmenleri için oldukça düşüktür. Tüm partilerin seçmenlerinin büyük çoğunluğu internete girmediğini veya internetten haber almadığını söylemektedir. İnternete girmeyenlerin ve internetten haber almayanların toplam oranı yüzde 81'dir. AK Parti'yi yüzde 71 ile diğer parti seçmenleri, yüzde 67 ile HDP'liler, yüzde 64 ile MHP'liler ve yüzde 58 ile CHP'liler izlemektedir. İnternetten haber alanların en çok tercih ettiği mecralar internet haber siteleri, sosyal medya siteleri ve TV kanallarıdır..."

Bu rapora göre dijital medya sanıldığı kadar etkin değil. Ayrıca raporda İYİ Parti yok...

Öte yandan Medya takip merkezi Interpress, We Are Social ve Hootsuite ile hazırladıkları rapora göre; Türkiye'de internet kullanan kişi sayısı, geçen senelere kıyasla yüzde 13'lük bir artış göstererek nüfusun yüzde 67'si olan 54,3 milyona yükseldi.
 Ve Türkiye'de sosyal medya kullanıcı sayısı ise 51 milyon ve ortalama 2 saat 48 dakika ile dünyada 13. sırada. Kayıtlı seçmen sayısı ise 59 milyon 391 bin 328...  

Demem şu ki Konda anketi sonuçları ile Medya takip merkezi Interpress, We Are Social ve Hootsuite verileri çelişiyor...

.