Avrupa Matematik Olimpiyatları'nda büyük başarı

H. Gül KOLAYLI 17 Nisan 2018 Salı, 06:06

Spor deyince akla önce futbol, sonra sırasıyla basketbol, voleybol; olimpiyat denilince akla çoğunlukla atletizm, yüzme gibi spor dalları geliyor.

Öte yandan çağımız bilgi çağı! Artık yeni çağda toplumlar ve yaşam bilgiyle, bilimle şekilleniyor.

Ve dünyada bilim olimpiyatları düzenleniyor. Ülkemizin genç bilimcileri de o olimpiyatlara katılıyor ve derecelerle dönüyorlar yurda...

Bir Bursalı kızımız da İtalya'da düzenlenen 2018 Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda Türk Milli Takımı'nda yarıştı ve bronz madalya aldı:

İYİ Parti Yıldırım Belediye Meclis Üyesi Mehmet Temirtaş'ın kızı Aybeniz Yağmur Temirtaş...

Aybeniz Yağmur Temirtaş'ın yanı sıra olimpiyatta bronz madalya ile yurda dönen başarılı kızlarımıza gelince; Asude Ebrar Kızıloğlu ve İrem Nur Çevikcan...

Bu kızlarımızla ne kadar gurur duysak azdır.
Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi son sınıf öğrencisi olan Aybeniz Yağmur Temirtaş, geçen yıl Zürih'te düzenlenen Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda da bronz madalya alarak derece yapmıştı.

Aybeniz'in babası Mehmet Temirtaş ile konuştum; kutladım. Haliyle bir baba olarak kızının başarısından gurur duyuyor...
Aybeniz Yağmur Temirtaş, Namık Kemal İlköğretim Okulu'nda 6. sınıftayken başarısı fark edilince, Kültür Okulları'na kabul ediliyor. TEOG sınavında 270. olunca da Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'ne geçiş yapıyor.

Başarısı daim, yolu hep açık olsun...

DİŞ HEKİMLERİ VE DOKTORLAR SANDIK BAŞINA GİTTİ

Hafta sonunda Bursa Tabip Odası ile Bursa Diş Hekimleri Odası'nın genel kurulu vardı.

Her iki odada da seçime tek liste ile gidildi ve mevcut başkanlar Güzide Elitez ile Emel Eroğlu yeniden seçilerek güven tazelemiş oldu.

Bursa Tabip Odası genel kurulu hafta sonu Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi'nde gerçekleşti.

Elitez, genel kurulda yaptığı konuşmada çağdaş, bağımsız, güçlü, etkin, demokratik ve katılımcı bir Tabip Odası için el ele verip çalışacaklarına değindi:

"Bağımsız, bilimsel, çok sesli, demokratik, çözüm üreten, iyi hekimlik değerlerini sahiplenen, meslektaşlarıyla barışık ve uyum içinde bir Bursa Tabip Odası için çalışıyoruz...

Mesleğimize, onurumuza, değerlerimize, geleceğimize ve ülkemize sahip çıkıyoruz. 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Yasası'nın biz hekimlere, halkın sağlığını ve sağlık hakkını koruma, toplum yararı ile hekimlik haklarını bir arada gözeterek iyi hekimlik değerlerini savunma sorumluluğu verdiğinin bilincindeyiz..."

Biz hekimler şiddete uğramadan, sağlığımızı yitirmeden, gelecek kaygısı olmadan, güvenceli çalışarak, 'Hekimlik Andımızda' yer alan mesleğimizin evrensel değerlerine ve etik kurallarına bağlı olarak, barış içinde mesleğimizi uygulamak istiyoruz."

Yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

"Güzide Elitez, Ali Tufan Soydan, Alpaslan Türkkan, Alper Halil Akın, Ercan Öztürk, Ömer Levent Soydinç, Yıldız Konca..."

BURSA DİŞ HEKİMLERİ ODASI

Bursa Diş Hekimleri Odası 17. Olağan Genel Kurulu, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi.

Genel kurul BDO'nun eski başkanlarından Metin Bozkurt'un açılış konuşması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Divan Kurulu, Başkan Tahsin Bulut olmak üzere Gizem Chakki ve Mehmet Arıkan'dan oluştu.

BDO Başkanı Emel Eroğlu, konuşmasında ülke ve mesleğin genel durumunu iç karartıcı bir tablo olarak değerlendirdi ve şunları söyledi:

 "Yaşama, evrensel insani ve ahlâki değerlere inanan, aklı ve bilimi önceleyen, laik, demokratik bir ülkede barış içinde yaşamaya inanan bizler; bu karanlık tablodan etkilenmekle birlikte asla umutsuzluğa düşmeyeceğiz. Umudumuzu; aklımıza, vicdanımıza, yüreğimize ve emeğimize inanarak diri tutacağız. Meslek örgütümüze, mesleğimize inatla sahip çıkacağız..."

Bursa Diş Hekimleri Odası yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

 "Emel Eroğlu, Ahmet Tunahan, Alper Altay, Cihan Şadi Uğurel, Sevinç Abadan, İlknur Girginer, Özhan Çimer, Şafak Ahmet, Fikri Abdi..."

Hem BTO hem de BDO başkanı kadın...  Elbette oda yönetimlerine kadın olduklarından değil, güçlü mesleki temsil yetenekleri nedeniyle seçildiler. Kadınların karar mekanizmalarında daha fazla yer almalarını savunan bir gazeteci olarak her ikisini de kutluyorum.

İYİ PARTİ YILDIRIM İLÇE TEŞKİLATI'NDAN AÇIKLAMALAR

İYİ Parti Yıldırım İlçe Teşkilatı düzenlediği basın toplantısında Yıldırım'ın yerel yönetimdeki 4 yılını değerlendirdi.

İlçe Başkanı Erkan Subaşı basın açıklamasına şu sözlerle başladı:

"Ülkemizin geçtiği bu zorlu süreçte gerek yurt içi gerek başta Afrin olmak üzere sınırlarımız dışında verdiğimiz terörle mücadelede şehit düşen vatan evlatlarımızı rahmetle anıyor, ailelerine sabırlar diliyorum.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçmiştir. Yıldırım Belediye Meclisi'nde Mehmet Temirtaş ile temsil edilen partimiz, sorumlu muhalefet anlayışımızın gereği bu dönemde, yararlı gördüğümüz projelere destek olma ve olumlu katkı koyma noktasında üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Belediye çalışmaları titizlikle takip edilmiş, halkımızın yararına olmadığına inandığımız çalışmalarda ise muhalefet anlayışımız gereği olumsuz görüş bildirilmiştir."

Subaşı, Yıldırım'ın nüfusunun Suriyeli vatandaşlarla birlikte 800 bine yaklaştığını söyledi. (ki doğrudur. Oturduğum apartmanda bile iki aile, toplamda 10 küsur nüfus yaşıyor.)
Erkan Subaşı'nın gündeme getirdiği eleştiriler içerisinde ilk sırada kentsel dönüşüm yer aldı.
Subaşı, Yıldırım tekstil, konfeksiyon ve mobilya merkez projelerinin yanı sıra kaçak yapılaşma, ilçedeki nitelikli lise sayısının tek olması, hava kirliliği, çıkmaz sokaklar, kaçak yapılaşma gibi konuları sorguladı.  

Subaşı "Yıldırım ilçe olarak vatandaşlarımızı pikniğe, alışverişe, sinemaya diğer ilçelere göndermeye devam ediyoruz" dedi.