Azerbaycanlıların ‘Hemreylik Günü’

H. Gül KOLAYLI 31 Aralık 2017 Pazar, 06:02

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) Günüymüş... Bilmiyordum, öğrendim. Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şubesi ile Türk Ocakları Bursa Şubesi'nin öncülüğünde Uludağ Üniversitesi'nin katkılarıyla Uludağ Üniversitesi'nde 29 Aralık akşamı Azerbaycan Hemreylik Şenliği düzenledi...

Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şubesi Başkanı Handan Askeran Ton, UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Prof. Dr. Mustafa Şahin ile çok sayıda akademisyen ve Azerbaycanlı öğrenci ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını Azerbaycanlı öğrenciler adına gerçekleştiren  Solmaz İsmailova sözlerine "Bursa Uludağ Üniversitesi Azerbaycanlı talebeler adına hepinizi selamlıyorum" diyerek başladı.

İsmailova dedi ki:

"Elçibey'in de dediği gibi Türkiye ve Azerbaycan dost ülke değildir. Kardeş ülkedir. Bu kardeşliğin muhkem olmasını diliyorum. Ülkemizde sulh olsun her zaman..."

Ardından da Azerbaycan Türkiye hemriliğini (dayanışmasını) Karabağ'da da göstereceğine olan inancını dile getirdi...

 

DİKENLİ TELDEN ÇELENK

31 Aralık Azerbaycan Hemreylik yani Dayanışma Günü'nün ne olduğuna, nasıl ortaya çıktığına gelince...
Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şubesi Başkanı Handan Askeran Ton Hemreylik Günü'nü anlattı:
"1989 yılının aralık ayının sonlarında Sovyet Azerbaycan ile İran'da yaşayan Türkler Nahçıvan- İran sınırındaki dikenli telleri kopartarak birbirlerine kavuşur. Sınırın iki tarafında ateşler yakılır, yılların hasretiyle kutlamalar yapılır. Dünyadaki siyasi gelişmeler, özellikle Berlin duvarının yıkılması bu yaşanan olayın en önemli ilham kaynağıdır.

Aras'ın o yanından bu yanına sınır çekilmiş vatan toprakları direklerin ve tellerin sökülmesiyle insanları birbirine kavuşturur. 

O sökülen tellerden yapılan sembolik çiçek çelengi Bakü'de yapılmakta olan toplantıda Azerbaycan bağımsızlık hareketinin önderi ve efsane lideri Ebulfez Elçibey'e takdim edilir.

Bu dünyanın en anlamlı çelengidir."

 Aynı tarihte İstanbul'da gerçekleştirilen Türk Dünyası Kurultayı'nda 31 Aralık tarihinin Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü olarak kutlanması kararı alındığını aktaran Ton şunları söyledi:

"16 Aralık 1991 tarihinde Azerbaycan parlamentosunda 31 Aralık gününün kutlanması görüşülür ve 1992 yılında da kabul edilir. O günden buyana 25 yıldır dünyan farklı ülkelerinde yaşayan yaklaşık 50 milyon Azerbaycan Türk'ü tarafından 31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma yani Hemreylik Günü bayram olarak kutlanmaktadır..."

GÜNEY AZERBAYCAN VE KARABAĞ

 Handan Askeran Ton Hemreylik Günü'nün anlamına da dikkat çekti:

"Birleşmenin, buluşmanın bir sembolü olarak idrak ettiğimiz Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü'nün; kutlandığı her yerde özgürlük, kurtuluş ve birleşme günü olarak dünyaya duyurulduğu; bir anlamı ve her bir Azerbaycan Türkü'nün omuzlarında sorumluluğu olduğunu daima hatırlayarak, hatırlatarak bayramımızı kutluyor ve yeni yılın dünyaya özellikle Türk dünyasına barış ve huzur getirmesini diliyorum."

AYNI MİLLET, AYNI HALKTIR!

Prof. Dr. Selçuk Kırlı sözlerine büyük şair Şehriyar'dan dizeler okuyarak başladı ve ardından da şunları söyledi:

"Dediler ki, diliniz dininiz bir, ama aynı halk değilsiniz. İki Oğuz boyuunn biri güneye gitti, biri yerinde kaldı. İki ayrı milletmişiz gibi kabul edildik. Oğuz boyu iki ayrı yerde yaşıyorsa geldiği nokta kardeş değil aynı halktır. İsim farklı olur.

Ama millet, halk aynıdır. Kırgızistan Türk'ü, Azerbaycan Türk'ü, Türkiye Türk'ü... Aynıyız Tarihimiz boyunca birbirimizi yiyerek başkalarına hoşluk yarattık.

Ayrıştırıldık. Destanlar bile ayrıştırıldı. Manas da, Köroğlu da, Dede Korkut da bizim değil midir? Başka başka adlarla farklı farklı destanlarla Türkleri ayrıştırdılar. Stalin döneminde Karabağ'ı göç ettirdiler. Sonra da Ermeni dediler. Diğerleri neredeydi. Türk olduklarını bilmiyorlardı. Koca koca devlet başkanları sonradan 'Türk olduğumuzu hatırladık' dediler. Azerbaycan Türk'ü de, Türkiye Türk'ü de aynı millettir, aynı halktır... "

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Mehmet Yüce de Azerbaycan ve Türkiye dostluğuna değindi, Uludağ Üniversitesi'nde Azerbaycanlı öğrencilerin öğrenim görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve her zaman yanlarında olduklarının mesajını verdi.

Şenlikte düzenlenen 'Türk Dünyasından Ezgiler' konserinde kemançada Kenan Yıldırım, vokal-dutar ve lavtada Erdem Özdemir, Perküsyonda Sami Korkmaz, kopuz klavyede Himmet Öztürk'ten oluşan grup sahne aldı.   Etkinlik Şehriyar'dan 'Heyder Baba'ya selam' şiirinden dizeler okunarak başladı. Ardından türkü ve şarkılarla devam etti.

Birbirinden güzel ezgilerle coşan dinleyiciler ise ellerindeki Azerbaycan ve Türk bayraklarını sallayarak müziğe eşlik ettiler. Pek çok türkü ve şarkıyı ise birlikte söylediler.

 Böylece Uludağ Üniversitesi'nde neredeyse diplomatik krize yol açacak olan kaldırılan ve sonra da yerine konan bayrak krizi de en azından öğrenciler nezdinde telafi edilmiş oldu...

Ve... Ve... Ve...

2017 yılını geride bırakıyoruz... Değerli okur, 2018 yılı için öncelikli temennim lütfen ama lütfen hepimize 2017'yi aratmasın... Elbette ülkem ve dünya için barış ve huzur da diliyorum...