Bursa'da 1 Mayıs kutlandı

H. Gül KOLAYLI 02 Mayıs 2018 Çarşamba, 06:18

Bursa'da 1 Mayıs çok yoğun güvenlik önlemleri arasında kutlandı. 1 Mayıs korteji Atatürk Stadyum Meydanı'na varmadan önce miting alanı detektör köpeklerle arandı...

Darmstad Caddesi'nden Atatürk Stadyumu Meydanı'na giden tüm yollar sağlı sollu bariyerlerle kapatılmıştı. Hatta Stadyum Caddesi'nin gidiş geliş istikametleri bile bariyerlerle bölünmüştü.

Bursa dışındaki illerden de gelen çok sayıda polis görev yaptı.

Miting alanına giden yola tek giriş, Darmstad Caddesi'nin Kent Meydanı tarafındaki Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önüydü.
Darmstad Caddesi'nden Atatürk Stadyum Meydanı'na kadar olan güzergâhın hiçbir yerinde girişe izin verilmedi.

Dolayısıyla çok sayıda vatandaş miting kortejini parmaklıkların arkasından izledi...

Darmstad Caddesi dolayısıyla Çarşamba civarı bir süredir 'Suriyeli Mahallesi' olarak anılıyor. Her daim Suriyelilerle dolup taşan caddede dün esnaf dışında Suriyeli görmek mümkün değildi.

DİSK; KESK ve Birleşik Kamu-İş ile TMMOB'a bağlı şubeler TÜRK-İŞ'e bağlı TÜMTİS, Tek Gıda-İş, Kristal-İş gibi bazı sendikalar miting alanındaydı. Bursa Tabip Odası, Bursa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Odası, Bursa Barosu, Çağdaş Gazeteciler Derneği de gözüme çarpan akademik odalar arasındaydı.
 

En yoğun katılım ise CHP'lilerden geldi... CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal ile İYİ Parti'ye geçen Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu da CHP kortejdeydi.

Keza Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da oradaydı.

Özellikle Nilüfer CHP örgütü; mahalle temsilcilikleri ve kent konseyi ile tam kadro katıldı.
CHP korteji sık sık İzmir Marşı'nı söyledi... "Hak, hukuk, adalet" sloganları sıkça atıldı.

Ve yine çok sık "Atatürk'ün askerleriyiz" sloganları yükseldi...
Her ne kadar parti içinde aksini söyleyenler olsa da parti tabanı bu sloganı militarist bir söylem olarak algılamıyor, Atatürk'ün izinde gitmek olarak yorumluyor ve benimsemeyi sürdürüyor...

Yıllardır 1 Mayıs mitinglerini izleyen bir gazeteci olarak dünkü mitingi diğerleriyle kıyaslayacak olursak...

Mitinge katılım 15 bin kişi kadardı. Çoğunluğu da CHP'lilerdi...

TMMOB'a bağlı odalar, önceki yıllarda daha yoğun katılım göstermişti... Yani TMMOB'un katılımı düşüktü, keza Tabip Odası ve BSMMO gibi diğer akademik odaların katılımı da öyleydi.

Keza Halkevleri gibi pek çok grubun da katılımı önceki yıllara göre daha azdı. Haziran grubu da öyle...
Bu yıl BATİS'in katılımcı sayısı önceki yıllara göre yüksekti.

Çevre kuruluşu olan DOĞADER; Hayvan Haklarını Koruma Derneği HAYTAP, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği de mitinge katılan sivil toplum kuruluşları arasındaydı.

En çok ilgimi ise İmece Ev İşçileri Sendikası çekti. Kadınlar "Tüm ev işçilerine sigorta ve emeklilik istiyoruz" pankartıyla yürüdüler.

Yeni partiler de kurulmuş; Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi vardı.

HDP, DTP'deki katılımcı sayısı önceki yıllara göre çok azdı.

Genel olarak şenlik havasında geçti. 

1 MAYIS'IN KISA TARİHÇESİ
 

1 Mayıs'ın işçi ve emekçilerin dayanışma günü olması dünyada işçilerin 8 saatlik iş günü için verdikleri mücadeleye dayanır.

1856'da Avustralya'da, 1886'da Amerika'da çalışma saatlerinin 8 saat olması için direnişler gerçekleşti. 2. Enternasyonal 1889 yılında 1 Mayıs'ı birlik, mücadele ve dayanışma günü ilan etti, 1890 yılında kutlamalar başladı.

Osmanlıda 1911'de Selanik'te, 1912'de İstanbul'da kutlandı. 1921'de işgal altındaki İstanbul'da, 1922 yılında ise Ankara'da 1 Mayıs gösterileri düzenlendi.

1923 yılında Amele Bayramı ilan edildi, 1924 yılında ise yasaklandı. 1925'te çıkan Takrir-i Sûkun Yasası ile yasak yıllarca sürdü.

BAHAR BAYRAMI GİT GELLERİ

Dünyada 'İşçi Bayramı' olarak kutlanan 1 Mayıs'ın bizde ücretsiz tatil ilan edilerek Bahar ve Çiçek Bayramı'na dönüşü ise 1935 yılında gerçekleşti.

Uzun yıllar 'Bahar Bayramı' olarak kutlandı!

1 Mayıs 1976 yılında yüz binlerce işçinin katılımıyla kutlandı. 1977 yılı 1 Mayıs'ında ise Taksim Meydanı'nda 500 bin kişi toplanmıştı.

Göstericilerin üstüne ateş açıldı. Bir otelin üst katından ateş edildiği yönündeki iddialar hep güncel kaldı. 34 kişi izdihamda ezilerek ya da kurşunlanarak öldü.

1978 yılında da yüz binlerce kişi Taksim Meydanı'ndaydı. 1979'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi... 12 Eylül darbecileri 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı. Tatil olmaktan çıkardı. 1 Mayıs yeniden Hıdrellezleştirildi, yani Bahar Bayramı oldu.

1990'lı yılların ilk yarısından sonra Türkiye'de yeniden 1 Mayıs, 'İşçi ve Emekçi Dayanışma Günü' olarak kutlanmaya başladı... 22 Nisan 2009 yılından bu yana da 1 Mayıs resmi tatil.
Türkiye'nin pek çok il ve ilçelerinde 1 Mayıs kutlamaları; yazının yazıldığı ana kadar olaysız bir şekilde gerçekleşti...