Bursa’da kira ve konut fiyatları çıldırdı

H. Gül KOLAYLI 02 Ağustos 2017 Çarşamba, 09:29

Bursa'da konut kira ve satış fiyatlarındaki hızlı artış öyle bir hale geldi ki kiralık ev bulamadıkları için düğün erteleyen gençler var!

Çarşamba'da bile 2+1 evler 800 lira!

Şunun şurasında iki yıl öncesine kadar, ev sahipleri düzenli ödeme yapan kiracıyı kaybetmemek için zam yapmazlardı...

Ne oldu da şehirde konut arzı talebi karşılayamaz oldu!.. Bursa Emlak Odası Başkanı Erdal Çelebi'yi aradım. Ama sektör öyle hızlı ki, bir toplantıdaymış; oradan da bir inşaata temel atımına ya da beton dökümüne gidecekmiş. Sektörün yoğunluğundan bana yetişemedi... Mesleğine hakim, meslek mensuplarına sahip çıkan bir oda başkanı olduğu söylendi. Başka bir zaman sektörün sorunları üzerine görüşünü alırım artık...

 

NİLÜFER'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Ben de emlak ofisi sahibi Meral Erdinç Türkeş ile Yasemin Kürümoğlu'nun görüşlerine başvurdum.

Bursa basın camiasının en azından bir kısmının yakından tanıdığı CB Deniz Gayrimenkul'ün sahibi Meral Erdinç Türkeş'e sordum;

"Bursa'da konut kira ve satışları neden böyle çıldırdı ve mevcut durum nedir?"

"Nilüfer'de başlayan kentsel dönüşüm! İhsaniye ve Ataevler şantiyeye döndü. Beşevler'de de başladı. Evlerini kentsel dönüşüme verenler kiralık ev arıyor. Herkes duvarları, güvenliği, yüzme havuzu olan sitelerden istiyor. 2+1 dairelerin kirası bin, bin 500 lira arası; 3+1 daireler ise bin 500'den 2 bin 500'e, 3 bin liraya kadar çıkıyor.

Geçen sene 350 bin lira olan 3+1 daireler 450 bin liraya çıktı. Artık Nilüfer'de kiralık daire bulmak zorlaştı. İstanbul Yolu'ndaki yeni siteler ve Yunuseli çok tercih ediliyor..."

 

MİLLET VE ÖZLÜCE'DE SOSYAL YAŞAM

Peki, Yıldırım'da Millet Mahallesi'ne talep ne düzeydeydi? Yanıtladı:

"Millet Mahallesi tercih ediliyor. Orada sosyal hayat çok canlı! Dükkânlar iş yapıyor!"

Bu ilginç saptamaya şöyle bir açılım getirdi:

"Özlüce'de beyaz yakalılar 5, 10 yıllık krediyle konut aldı. Kredi ödemekten para harcayamadılar, dolayısıyla dükkanlar iş yapamadı. Kredileri artık bitiyor, oradaki dükkanlar hareketlenecek. Millet Mahallesi'ndeki konut sahiplerinin çoğu esnaf, dükkanlar çalışıyor."

 

KİRACILARIN DURUMU VAHİM!

Peki, kira ve konut fiyatlarındaki bu sert artış ne zaman normale dönebilirdi? Meral Erdinç Türkeş'in öngörüsü en az iki yıl.

"Şu anda tüm belediyeler kentsel dönüşüm hazırlığı içinde ve yatırımın en yüksek fiyatlı olduğu bir zamandayız. İki yıl içinde dengeyi bulur. Konut arzı arttığında denge oluşur."

Meral Erdinç Türkeş çok önemli bir noktaya, kentsel dönüşümdeki konutların kiracılarına da değindi:

"Kentsel dönüşüme giren konutlarda oturan kiracılara bin 300 lira taşınma yardımı yapılıyor. Ama yeterli değil. Şu anda Nilüfer'de bir kiracının taşınma bedeli, peşinat, nakliye, depozito gibi giderleri topladığınızda en az 5 bin lira!"

Türkeş bir konuya daha değindi;

"Az da olsa İstanbullular da Bursa'ya gelmeye başladı. Mudanya, Güzelyalı'ya! İstanbullu yatırımcılar Orhangazi ve İznik'te sanayi tesisi ya da konut olabilecek ne kadar yer varsa aldılar."

 

KÜKÜRTLÜ'DE YÜZDE 60-70'İNİ ARAPLAR ALDI

Kükürtlü'de Real Estate Emlak Ofisi sahibi Yasemin Kürümoğlu'na bölgesindeki kira ve konut fiyat artışlarını sordum; o da önemli bilgileri paylaştı:

"Çok ama çok fazla arttı!"

Kükürtlü'deki artışın nedeni Nilüfer'deki kentsel dönüşüm müydü?

"O da var, ama asıl neden şu; satılık dairelerin yüzde 60, 70'ini Araplar, yabancı uyruklular aldı. Kiralanacak ya da satılacak daire sayısı azaldı.

Yabancıların dışında yatırımcılar da daire aldı. Nilüfer'deki kentsel dönüşüm nedeniyle orada ev bulamayanlar Çekirge, Kükürtlü'ye geldiler. Talep çok olunca kiralar kontrolsüz bir şekilde arttı. Kiralıkta bütün Bursa aynı durumda. Ev bulamadıkları için düğünlerini iptal ettiren çiftler var. Ben 4 kişiye şahit oldum!"

 

ŞEHRİN DOĞUSUNA İLGİ ARTTI!

Kükürtlü'de konut kira ve fiyatları ne âlemdeydi?

"Şu anda Kükürtlü'de sıfır 3+1 daire fiyatları 800 ile 850 bin lira arası. Bakın Kükürtlü, Dobruca civarında eski binalardaki oturulabilir daireler 400 bin lira üzerinde fiyatla satılıyor. Kayapa ve Hasanağa'da 3+1'ler 350 bin liradan başlıyor. Millet Mahallesi aynen Kükürtlü gibi. 350 bin, 400 bin lira civarında. Sıfır binada 400 bin liranın üzerine çıkmanız lazım..."

Sorun neydi?

"Talep çok fazla, arz yetersiz! İnşaat yapılacak alanlar daraldı. Arsa fiyatları da yükseldi. Kükürtlü ve Çekirge'de metrekaresi 3 bin 500, 4 bin lira civarında ve arsa yok zaten! Nilüfer'de konut imarlı yerde m2'si 4- 5 bin lira arası..."

Kürümoğlu'nun önemli bir gözlemi de şuydu:

"Kükürtlü ve Çekirge'de konut kalmayınca, Arapların tercihleri öncelikli olarak Yunuseli, Demirtaş, Hasanağa ve Kayapa'da yoğunlaştı..."

Bir tespiti de emlak yatırımı anlamında şehrin doğusuna olan ilginin artışı üzerine oldu:

"Birkaç yıl öncesine dek herkes Batı yakasına dönmüştü. Millet Mahallesi'nin canlanmasından sonra ibre şehrin doğusuna döndü.

Konut imarlı arsalar çok değerlendi. Eskiden yer isteyen olmazdı şimdi Arabayatağı'na hatta imarı olmayan Samanlı'ya bile talep çok. Ankara caddesine cepheli arsaların m2'si bin 500 ile 3 bin lira arasında değişiyor. İçerlerdeyse 700 ile bin 500 lira arasında..."

 

DAR VE ÜST GELİR GRUPLARININ TALEBİ ARTTI

Nilüfer'de kiralık ev bulamayanların bir kısmı geçici olarak rotayı eski mahallelere çevirdiler! Muradiye, İpekçilik, Mollaarap gibi kent merkezine döndüler. Oralarda da kiralar arttı.

Öte yandan şehirde yaşayan yaklaşık 20 bin Suriyeli sığınmacı da Osmangazi ve Yıldırım'da kiraları yukarıya çekti.

Yani Bursa, üst ve dar gelirli kesimlerde artan konut talebine yanıt veremez duruma düştü. Kiralar ve konut fiyatları fırladı.

Öte yandan emsal artışlarıyla desteklenen kentsel dönüşüm bittiğinde konut arzı şehrin ihtiyacına yetecek mi? O da belirsiz! Zira İstanbul'a giderek yaklaşıyoruz ve oradan da göç alacağız!..

Peki, bu rantsal ve kentsel dönüşüm sonrası artan nüfusa altyapı ve kamusal hizmetler yetebilecek mi? Orası muamma! Misal kentsel dönüşümün en hızlı olduğu yerlerden Yunuseli'nde en temel ihtiyaç olan içilebilir temiz suya erişim sıkıntılı...