Bursa'da Nevruz kutlamalarının öyküsü

H. Gül KOLAYLI 28 Nisan 2018 Cumartesi, 06:10

Bursa'da Nevruz kutlamalarını başlatan ve koordine eden kişi ve kuruluş temsilcileri Azerbaycan Kültür Derneği'nin davetlisi olarak Konak18'de düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Kimler mi katıldı? Bursa Milletvekili, dönemin Dağ-Der Başkanı Erkan Aydın, Orhaneli Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Başkanı İrfan Tatlıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik, Türk-İş Bursa İl Temsilcisi Sabri Özdemir, dönemin Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Bursa Şubesi Nedret Yayla, Kırım Türkleri  Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Haluk Yaşayanlar ve Yunus Güler, Abdullah Demir, dönemin Türk Ocağı Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden Hüseyin Erbulgu, Hüdavendigar Yörük ve Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Fahrettin Beşli, Bursa Platformu Derneği Başkanı Feridun Baykara, Türk Diyanet-Sen Bursa Şubesi Başkanı Hilmi Şanlı, Batı Trakya Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 2005 yılı Başkanı Ahmet Koç, Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şubesi Başkanı Handan Askeran Ton, Eşref Uzundere, Kerim Kumtepe, Kurban ve Güner Güneş, Himmet Öztürk, Figen ve Levent Kazak, Bircan Öder, Güler İmren, Güner Güneş...  RUDEF Başkanı Şuayip Toprak ise geldi, ama il dışından misafiri olduğu için erken ayrıldı. (Nevruz Komitesi'nde olan Bal-Göç Başkanı Yüksel Özkan ile Türk Ocağı Bursa Şubesi Başkanı Selçuk Kırlı, Bursa dışında olduklarından toplantıya katılamadılar.)

Buluşmada konuşmacılar Bursa'da Nevruz'un ilk kutlandığı döneme dair anılarını paylaşırken, ne kadar mesafe alındığı da çıktı ortaya...  

İlk kez 2005 yılında düzenlenen Nevruz kutlamaları Bursa'da gelenekselleşti. Kutlama korteji, Atatürk Anıtı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra mehteran eşliğinde Kapalı Çarşı üzerinden Şehreküstü'ne ve oradan da Kent Meydanı'na yürür...

KEYFİYELERİ BİLE YANLIŞ ANLAMIŞLARDI!

Orada ateş yakılır üstünden atlanır; pilav ayran ya da gözleme ikram edilir; Yörük çadırı kurulur; halk oyunları gösterisi ve konser düzenlenir. Ve bir ateş yakılarak üstünden atlanır, örs çekiç ile dövülür. 

İşte ilk yürüyüşte boyunlarına Yörük ve Türkmen keyfiyesi bağlayan yürüyüşçülere bir grup liseli yanlış anlayarak tepki göstermiş ve "Kahrolsun PKK" sloganları bile atmışlardı... Ateşten atlamayı da yanlış anlayanlar vardı.

Şimdi artık şehir biliyor, herkes kabullendi...

Handan Askeran Ton nasıl yola çıktıklarını anlattı:

"Sizlerle yıllardır birlikte Nevruz kutlaması yapıyoruz. Rahmetli Rauf Denktaş Bursa'daydı. TKM'deki konferansını izlemeye gitmiştik.

Dönemin Türk-İş Bursa İl Temsilcisi Mehmet Kanca ile birlikte oturuyorduk. Önce ona söyledim; 'Nevruz Türklerin bayramıdır.

Azerbaycan Türkleri olarak yıllardır kutluyoruz. Bursa'da sivil toplum kuruluşları olarak kutlasak nasıl olur?' diye. Ardından da Türk Ocağı Yönetimi'nden Hüseyin Erbulgu ile konuşup hep birlikte toplantı yaptık.

Dönemin Valisi Oğuz Kağan Köksal'a gittik. O da 'Üniversite'yi de dâhil edin' dedi. Biz de sivil toplum kuruluşları olarak yapmak istediğimizi söyledik, Valiliğin de desteğini talep ettik.

 Prof. Dr. Selçuk Kırlı geldi, görüştük ve hep birlikte yola çıktık..."

MİKROFON AÇIK KALINCA
Ahmet Koç'un ilk Nevruz kutlamasındaki bir anısı oldukça ilginçti.

Nevruz heyeti olarak dönemin merkez ilçe belediye başkanlarından birine giderler!

 Ancak Nevruz'un birkaç bin yıllık bir Türk bayramı olduğunu bilmeyen bürokratlar panik yapar ve Belediye Başkanı'nı arar, telefonu yeni olan Başkan yanlışlıkla mikrofonu açar ve kapatamaz. "Sakın izin vermeyin!" dediğini ve terörle ilişkilendirildiklerini odadaki komite üyelerinin hepsi duyar. Heyet, Valiliğin de desteklediğini, Nevruz'un ne olduğunu uzun uzun anlatıp Belediye Başkanı'nı ikna ederler.

Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir kısmı ise Bursalı olarak Nevruz'un Türklerin kadim bayramı olduğunu bilmediklerini, Nevruz Komitesi'nde yer aldıktan sonra farkındalık oluştuğunu anlattılar...

İŞÇİLER NEVRUZ'UN TÜRK BAYRAMI OLDUĞUNU BİLMİYORDU!

Mesela Sabri Özdemir şunları söyledi:

 "Biz de Nevruz kutlaması deyince öyle tepkiyle karşılaşıyorduk ki!  Anlatmakta zorlanıyorduk. Hepimiz Mehmediz Platformu'nda terörü protesto eden ve şehitlerimiz için toplanan on binleri görünce işçilerimiz ikna oldu.  Askerimize, polisimize, vatanımıza sahip çıkacağız. Türkiye işçi sınıfı olarak sizlere teşekkür ediyoruz. Biz Nevruz'un Türk bayramı olduğunu buralarda öğrendik..."

İrfan Tatlıoğlu ise Yörük ve Türkmen birliğini kurmak adına yapılan çalışmaları özetledi ve birlik vurgusu yaparak şunları söyledi:

"Emperyalistler 300 milyon Türk'ün bağını, binlerce yıllık kültürünü yok etmek için ellerinden geleni yapıyor. Nevruz Komitesi'nin ve Hepimiz Mehmediz Platformu'nun çalışmaları çok değerli. Orta Asya'ya gidince Nevruz kutlamalarına denk geldik, Bursa'daki kutlamaları da anlattık..."