Bursa’da uyuşturucuyla mücadelede yeni dönem

H. Gül KOLAYLI 05 Ekim 2017 Perşembe, 06:20

Dün YeniDönem gazetesi olarak Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak'ı ziyaret ettik.

Heyette YeniDönem gazetesi İmtiyaz Sahibi Oğuzhan Kutlucan, Genel Müdür İbrahim Öge ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Turgay Akbulut ile haber merkezi ve köşe yazarları yer aldı.

Osman Ak, Emniyet içerisindeki FETÖ örgütlenmesine yönelik 1998 yılında rapor hazırlayan ve bu yüzden de pek çok sıkıntı yaşayan bir isim...  Bu rapor yüzünden FETÖ kumpas davalarının belki de ilkiyle muhatap olmuştu...

Hatta Ankara DGM'de 2001 yılındaki Gülen davasında tanıkken cemaat yapılanmasının silahlı bir örgüt olduğunu savunmuş ve devlet içindeki yapılanmasını Hasan Sabbah'ın Haşhaşi örgütlenmesine benzetmişti...

 

FETOŞOLOJİ UZMANLIĞI / 20 YILLIK MUSİBET

Dünkü ziyarette FETÖ konusu gündeme geldiğinde "Fetoşoloji uzmanıyım.  20 senedir bu musibetle uğraşıyoruz" dedi...

Osman Ak'ın mesleki yaşamı; PKK'ya yönelik operasyonlar, hava korsanına yönelik başarılı operasyon, Çankırı Valisi'ne suikastın aydınlatılması, Emniyet teşkilatında dinlemeye ilişkin altyapının kurulması gibi pek çok başarıyla dolu.

Ak, 17-25 Aralık operasyonları sonrasında Zonguldak Emniyet Müdürlüğü'ne ardından da 5 Ekim 2016'da Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne ve 20 Ağustos'ta ise Bursa İl Emniyet Müdürü olarak atandı...

Ve Bursa'ya gelir gelmez hani tabiri caizse ayağının tozuyla başlattığı "Uyuşturucuyla mücadele" gündeme geldi.

İl Emniyet Müdürü Osman Ak'ın talimatıyla kentte narkotik ve terör suçlarıyla daha etkin mücadele edilmesi için 'Narko-Tem WhatsApp İhbar Hattı 0552 155 16 16' aktif hale getirilmişti...

Hatta hattın tanımı Osman Ak tarafından yapılmış, Meydancık'ta bizzat kendisi tarafından duvara sprey boyayla yazılmıştı...

Şimdilerde uyuşturucu tacirleri için Meydancık'ta  meydan boş değil!  Selami Yıldız'ın Emniyet Müdürlüğü döneminde ivme kazanan uyuşturucu arzıyla mücadele artarak sürüyor.

 Polis torbacılara göz açtırmıyor. Eskiden mahallenin yerlileri kaçıyordu, şimdilerde uyuşturucu satıcıları evlerini ya kiraya veriyor ya da satıp mahalleden gitmeye bakıyor. Diyeceksiniz ki, gittikleri yerde de aynı şeyi yapıyorlar.

Meydancık Bursa'da torbacıların fink attığı uyuşturucu merkeziydi. Atatürk Caddesi'ne taş çatlasa 10 dakikalık yürüme merkezinde kentin göbeğinde, uyuşturucunun kolay erişilebildiği bir yerdi... Uyuşturucuya erişim o kadar kolay olmamalı... 

 

TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN BETER!

İl Emniyet Müdürü Osman Ak şunları söyledi:

"Öyle melanet bir şey ki! Terör örgütü PKK; DHKP-C bilirsiniz,  operasyon yapar, yakalarsınız. Uyuşturucu öyle değil. Bağımlılık söz konusu. 

Bakın biz satıcıların yüzde 80'ini isim isim çıkartabiliriz. Satıcıyla ilgili işlem yapmak için materyal ile almak lazım. Emniyet Genel Müdürlüğümüz de bu işin üstünde çok duruyor. Yeni tedbirler geliştirildi. Narkotik terör WhatsApp hattını uygulamaya koyduk..."

Müdür Ak, WhatsApp uygulamasından sonra çok güzel sonuçlar aldıklarına dikkat çekti:

"Dönüşler çok iyi. Suç şebekesine karşı mücadele devam edecek. Hatta gelen ihbarlarla hafta içinde önemli bir operasyon yaptık..."

 

BURSA'DA SENTETİK UYUŞTURUCU

Ardından da bağımlının ve uyuşturucunun oluşturduğu risklere değindi:

"Bağımlı, parası varsa maddeyi bulmaya çalışıyor. Yoksa önce evinden alıyor, ailesini gasp ediyor, yakın çevresini. Daha sonra da suç örgütlerine katılıyor. Böylece suç organizasyonu gelişiyor.

Polisiye tedbirler bir yere kadar yeterli oluyor. Diğer bakanlıkların, medyanın topyekûn savaşması lazım...

 Bağımlının tedavi ettirilmesi çok önemli. Bursa'da ağırlıklı olarak sentetik uyuşturucu var. Sentetik uyuşturucuyu görünce duracağız. Eroin Uzak Doğu'dan geliyor.

Kokain Güney Amerika'dan! Sentetik uyuşturucu ise Avrupa'dan geliyor... Ham maddenin kaynağı orada, Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde...

 Uyuşturucu soğuk savaşın başka unsuru! Bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz. Çocuklarımıza ispiyonculuğun kötü olduğu öğretiliyor. İhbar ile ispiyonculuk  ayrı, farkın çocuklara, insanlara anlatılması gerekiyor.

 İhbar suçla ilgilidir. Uyuşturucuyla mücadelenin bir ucu da örgüt ve şebekelere dayanır.  Terör örgütleriyle alakası vardır. Uyuşturucu ticaretinden elde ettikleri paraları bomba malzemesi ve silah alımında kullanıyorlar.

 Sayın Valimizin Uyuşturucu Köyleri projesi Türkiye' de ilk. Çok önemli. Bağımlıların tedavi edilmesi, topluma kazandırılması şart. Uyuşturucuyla mücadelede Amatem'ler de var, gözden geçirilmesi lazım. Bağımlıysa bir şeklide devam ediyor..."

 

TRAFİK POLİSLERİ SOKAKTA

Ulaşıma gelince, 1979 yılında Bursa'da staj yaptığını belirten Osman Ak, şehrin Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere hâlâ aynı yolları kullandığına dikkat çekti:

"Yol bazı yerlerde iki şeride düşüyor. Yolun en geniş olduğu yer en dar yeridir. Biz trafik polisini sokağa indirdik. Gelir gelmez o çalışmayı yaptık. Hangi yolun hangi saatte tıkandığını en iyi trafik polisi bilir. Onlardan görüş aldık.

Toplantılar yaptık, Büyükşehir Belediyesi teveccüh etti geldi. Biz de kavşaklara trafik polislerini indirdik, motorize birlikleri devreye soktuk. Trafik tıkandığında, trafik araçlarıyla tıkanık noktaya ulaşamıyorsunuz.

Motorize birlik sayısı çok kısıtlıydı, Yunusları oraya kaydırdık. Sayın Valimizin öncülüğünde, Sanayi Odası ile Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla motosikletli timlerin sayısı artırılacak. Motosiklet temini ile iş bitmiyor, kullanacak polislerin eğitimden geçmeleri gerekiyor. Ayrıca bir pilot uygulama başlattık. Daha sonra açıklama yapacağız. Park yasakları, ceza yazmak belediyemizin işi. Onlar da gereğini yapacak..."

Osman Ak'ın nihai çözümün metro olduğu yönünde bir tespiti vardı:

"Otobanın maliyeti kilometre başına 10 milyon dolar, bölünmüş yolun 2 milyon dolar, metro tünelinin ise 2,5 milyon dolardır. Dünyanın hiçbir yerinde metro olduğu yerde lastik taşıma olmaz. Bursa'da ulaşım, iki sene daha basit tedbirlerle dayanır..."

Osman Ak, Bursa'nın asayiş açısından sakin bir kent olduğu tespitini yaptı...

Öte yandan Emniyet Müdürlüğü'nde 10 yıl önce kurulan, 1,5 yıldır olmayan Güven Timleri yeniden sahada; şehrin alışveriş merkezleri, çarşı ve caddelerinde görev yapıyor. 

Yakın zamanda ise ilk etapta 250 olmak üzere bekçiler şehrin gecesine mukayyet olacak...