Bursa'nın Kurtuluşu adına 'Muay Thai Turnuvası'

H. Gül KOLAYLI 17 Eylül 2018 Pazartesi, 06:20

Bursa'da 15'in üstünde ilden gelen 40'a yakın spor kulübünün katıldığı İl Federasyon Temsilciliği öncülüğünde Muay Thai Bölge Turnuvası düzenlendi...

Bursa dışından gelen antrenör sayısı 15'i buldu. Turnuva Atatürk Stadyumu Meydanı çim alanda kurulan ringde gerçekleşti. Çok sayıda sporcunun katıldığı turnuvada oldukça çekişmeli, heyecanlı anlar yaşandı.

Turnuvanın bana göre en önemli özelliği ise 11 Eylül Bursa'nın Kurtuluşu adına gerçekleşmesiydi...

Bu konudan nasıl haberdar olduğuma gelince... Geçen hafta içerisinde Gençler Birliği Şampiyon Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Latif Albayrak, Başkan Yardımcısı Seçkin Umur, Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Salçak ile Antrenör Yalçın Umur YeniDönem gazetesini ziyarete gelmişti.

 Kutlucan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kutlucan ile Genel Müdür İbrahim Öge'nin de bulunduğu ziyarette hem faaliyetleri hem de hafta sonunda gerçekleşecek olan turnuva hakkında bilgi vermişlerdi.

YAPTIKLARI İŞ O KADAR ÖNEMLİ Kİ!

En çok ilgimi çeken husus da Bursa'nın Kurtuluşu adına düzenleniyor olmasıydı. Ayrıca bu spor kulübünü öne çıkartan bir diğer husus ise Yavuz Selim Mahallesi gibi sosyoekonomik riski yüksek bir mahallede faaliyet gösteriyor olmasıydı...

Zira spor; çocukları, gençleri başta uyuşturucu olmak üzere her türlü suçtan, terör de dâhil olmak üzere her türlü suç örgütlerinden uzak tutabilen, topluma faydalı bireyler yetişmesine katkısı tartışılmaz olan bir süreçtir.

Bir avuç gönüllü insan kollarını sıvamış, mahallelerinde çocuk ve gençlerin sporla uğraşması aslında yaşamlarının değişmesi için elini taşın altına koymuştu...

Devletin, yerel yönetimlerin en çok desteklemesi gereken faaliyetlerdir bunlar. Nitekim başarı öykülerine turnuvada tanıştığım bir genç ile tanık oldum. Latif Albayrak, bu tür faaliyetler sonucu gençlerin uyuşturucudan kopartıldığını, okul başarılarının arttığını, sosyal iletişiminin güçlendiğini anlattı. Kulüp olarak yaptıkları işlerden biri de sünnet şöleni düzenlemek.

Kulübün masraflarını yönetim kurulu kendi imkânlarıyla karşılıyor. Tamamen gönüllülük esasıyla yürütülen bir çalışma...

DESTEK ŞART!

Kulübün futbol faaliyetleri için en çok bir sahaya ihtiyaçları var. İdmanlarını başka kulüplerin sahalarında yürütüyorlar.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ya da Yıldırım Belediyesi'nin bu sorunu çözeceğini düşünüyorum. Zira dezavantajlı bir bölgede bu tür bir faaliyet belediyenin etkinliklerine destektir aynı zamanda.

Ama dedim ya beni en çok etkileyen, Bursa'nın Kurtuluşu adına bir turnuva düzenlenecek olmasıydı

Kulüp yöneticileri dediler ki:

"Bursa'da yaşıyoruz. Gençliğimizi, çocukluğumuzu yaşadığımız bir şehir. Bursa'nın kurtuluşunu unutursak geçmişimizi de unuturuz. Gelecek nesillere bunu aşılmak için muay thai turnuvası düzenliyoruz ve destekliyoruz..."

Gençler Birliği Şampiyon Spor Kulübü'nün bünyesinde futbolun yanı sıra muay thai ve kicks boks da var...

Ve başta da dediğim gibi Bursa'nın Kurtuluşu adına düzenleniyor olması beni hiç anlamadığım, hatta adını bile daha önce duymadığım muay thai turnuvasına çekti.

Gittim izledim. Muay thai bir Tayvan savunma sporu ve bireysel sporlar kategorisinde. Geçmişi birkaç bin yıl öncesine dayanıyor. Boksa benziyor, farkı yumrukların yanı sıra uçan tekmelerin olması...

Çok sayıda antrenörle konuştum... Hepsinin ortak derdi, bireysel sporların yeterince desteklenmemesi.

BİREYSEL SPORLARIN DESTEKLENMESİ LAZIM

Antrenörler ve salon sahipleri diyor ki:

"Top olunca her türlü destek var. Voleybol, basketbol ve futbola... Ama bireysel sporlara destek yok.. Özellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı mahallelerde en maliyetsiz spor bireysel sporlardır.

 Bu yüzden de ilgi çoktur. Ayrıca boks, muay thai, kick boks gibi sporlar çocukları sosyalleştiriyor, pek çok kötü alışkanlıktan uzak tutuyor ya da kurtarıyor.

Bireysel sporlarda dünya şampiyonu çok, ama insanların haberi bile olmuyor. Bireysel sporların desteklenmesini bekliyoruz...

 Sponsor desteklerine ihtiyacımız var, iş insanlarının, Gençlik ve Spor İl müdürlüklerinin, ilçe belediyelerinin bireysel sporlara destek vermesi lazım. En maliyetsiz spor dalı..."

Konuşurken bir antrenör, il dışı ya da yurt dışı yarışmalar için 800 ya da bin lira ödenek çıkartıldığını ancak onu da çoğu zaman çok geç aldıklarını anlatırken, saf saf sordum; "Kişi başı mı?" diye..." Yok, 15, 20 kişilik sporcu için verilen para bu!.."

AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONU

Enes Gezer ile tanıştım; 20'li yaşlarda... Muay thai'de Dünya ikincisi ve Avrupa üçüncüsü olmuş. Yavuz Selim'den... Ayrıca wushu'da Avrupa birincisi ve Dünya ikincisi.

Bu şampiyonalara nasıl katılabildiğini sordum... Yalçın Umur anlattı;

"Kendi imkânlarıyla hazırlanıyor. İl birincisi olunca bölge yarışmalarına katılım hakkı elde ediyor. Bölge birincisi olunca Türkiye şampiyonasına katılıyor. Orada da birinci olursa uluslararası turnuvalara katılıyor..."

Zor ve çok çalışma gerektiren bir süreç. Enes Gezer Beden Eğitimi Fakültesi son sınıf öğrencisi; spor olmasaydı yaşamının nasıl şekilleneceğini sordum: "En iyi ihtimalle bir yerde işçi olarak çalışıyor olurdum. Üniversitede okuyor olmazdım" dedi...

Spor bir gencin tüm geleceğini değiştirmiş; belki de arka sokaklarda kaybolacaktı, şimdi pırıl pırıl başarılı bir sporcu ve öğrenci... Ne mutlu ona ve onu destekleyen, ilk eli veren antrenörlere, kulübe...

GEÇMİŞİ GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK

Gençler Birliği Şampiyon Spor Kulübü antrenörlerinden Yalçın Umur diyor ki:

"Güzel Bursa'mız 11 Eylül 1922 günü Yunan işgalinden kurtarılmıştır. Bizler de güzel şehrimizde atalarımızın vermiş olduğu mücadele anısına onları rahmetle anarak 'Şampiyonlar Spor Kulübü' olarak Kurtuluşu anarak gelecek nesillerimize aşılama adına bu gibi organizasyonları düzenlemek görevimizdir.

Çünkü yeşil Bursa'mızın havasından, doğasından, suyundan, yeşilinden faydalanmaktayız. Atalarımızı rahmetle anıyoruz. Gelecek nesillerimizin de geçmişimizi, tarihimizi unutmamalarını diliyoruz."

Antrenörler Yalçın Umur, Kenan Saltık, Ahmet Avcı, Sadettin Gökbulut, Abdullah Avcı başta olmak üzere Bursa'nın Kurtuluşu Muay Thai Bölge Turnuvası'nda emeği geçen herkesi ve elbette dereceye giren gençlerimizi kutluyorum...