Bursalı yazılım firması ABD pazarında

H. Gül KOLAYLI 12 Temmuz 2017 Çarşamba, 06:00

Utku Kaynar...  Fotoğraf sanatçısı olarak tanıdığım dönemde BUFSAD'ın başkanlığını yapıyordu. Kendisiyle söyleşi yaparken, ne kadar hızlı ve kapsamlı düşündüğünü, çok yönlü biri olduğunu fark etmiştim. 

Hayal ediyordu ve hayata geçiriyordu. Mesela ilk söyleşimizde demişti ki; "Neden Bursa'da dünya çapında bir fotoğraf festivali olmasın!"

 Yanılmıyorsam 4, 5 yıl sonra FotoFest, büyük bir halk yürüyüşüyle başlamıştı.

Utku Kaynar, sanatçı kimliğinin yanı sıra makine mühendisiydi, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 'İş İdaresi' yüksek lisansı yapmıştı.

 

YAPAY ZEKA TABANLI "Buck.ai"

Dün sosyal medyada bir paylaşımına denk geldim... "Kurucu ve CEO'su olduğum Buck.ai, ilk yatırımını TR Angels'tan aldı" diyordu.

Altındaki e-girişim sitesindeki haberi okudum...

Okudum. Bir şeyler anladım da ne anladıklarımı bütünleyemedim...

Utku Kaynar, Ulaş Can Cengiz ve Bülent Yılmaz ile birlikte bir "şey" yapmıştı; o "Şey"in ne olduğuna gelince:

"Yapay Zeka (AI) tabanlı diyalogsal ticaret girişimi; Buck.ai. Yerel ürün ve hizmetlerin müşterilerle buluşması için yapay zeka ile desteklenen bir ticari platform!"

Peki, bu bildik e-ticaret miydi?

Açıklamada  "Böylelikle lokal hizmet veren tüm işletmelerin müşterilerle iletişimini kolaylaştırıyor ve alışveriş ve teslimat sürecini tümüyle üstlenerek geliştirdiği algoritma ile yerel pazarda müşterilerle ürün ve hizmetler arasında konuşarak veya mesajlarla alışveriş yapmasını sağlıyor" deniyordu.

Haa bir de " Buck.ai, yerli bir girişimdir" ifadesi var, onu kesinkes anladım...

Ardından devreye melekler girince hepten koptum gitti süreçten...

"TRAngels öncülüğündeki 500 bin dolar değerlemeyle yapılan bu tohum yatırım turuna; Namık Kural, Mehmet Sacit Sungu, Hüseyin Nuri Doğan, Sibel Pensoy ve Hüseyin Karayağız katıldı!

Girişim aldığı bu yatırımı, sonbahardan itibaren ABD pazarındaki faaliyetlerinde kullanacağına değinerek  'Hedefimiz ticaret odaları üzerinden yayılmak ve ilk 5 ayın sonunda 15 ticaret bölgesine büyümüş olmayı hedefliyoruz' açıklamasında bulundu. Şu ana kadar 6 ticaret bölgesi ile ön sözleşme yapılmış..."

Ve... Hemen Utku Kaynar'ı aradım; alansal cehaletimi teslim ettim; mevzuyu en azından benim için anlaşılır kılmasını istedim...

İLERİ YAZILIM TEKNOLOJİSİ

Utku Kaynar söze şöyle başladı:

"Telefonunuzu açacaksınız. Bir tuşa basacaksınız ve konuşacaksınız; 'Şu köşedeki Akuğur'dan bana peynir, deterjan, sabun, şampuan gönder' diyeceksiniz. Size fiyatını söyleyecek, teslimatı yapacak ve parayı tahsil edecek. Bütün bunları konuşarak yapacak..."

Peki nasıl yapacaktı?

"Arkada yapay zeka var. Yazılımı Bursa'da bir ekip ile yaptık..."

Sordum, bir, bir buçuk yıllık bir çalışma sonrası Buck.ai oluşmuş.

 Buck.ai, e-ticaretin çok ötesinde. Hani şu yazılım, ileri teknoloji deyip duruyoruz ya, işte tam orada konumlanmış! Sizinle konuşan, taleplerinizi alan, çözümler üreten yapay zeka!

 

BURSA'DAN AMERİKA'YA İLK YAZILIM FİRMASI

Utku Kaynar "Şirketi ABD'de kurduk?" dedi. Neden ABD'de kurduklarını da anlattı:

 "Büyüme şansı Amerika'da. Pazar açık. İnsanlar ileri teknoloji ürünlerini kullanmaya daha fazla müsait. Burada adaptasyon daha zor.

ABD'de iş dünyasında yaygın bir sanal asistan kullanımı var. Siparişlerini oradan veriyor, sorular sorup cevabını alıyor. Yakın zamanda o sistemde de olacağız.

 Biz Bursa tabanlı bir şirketiz. Mühendislik ve geliştirme burada kalacak. Biz Amerika'ya gidip geleceğiz. Bursa'dan Amerika'ya sıçrayan yazılım tabanlı başka firma yok..."

 

MELEKLER= YATIRIM AĞI  (YATIRIM KOOPERATİFİ GİBİ)

Ve melekleri yani TRAngels'i ve nasıl tohum yatırımı aldıklarını sordum:

"Türkiye Melekleri. Melek yatırım ağı... Bireysel katılım sermayesi dahil belli koşulları sağlıyorsanız Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı size bir belge veriyor ve yatırımın yüzde 75'ini vergiden düşüyorsunuz.

Türkiye'de bu belgeleri almış yüzlerce yatırımcı var. Bu yatırımcılar güçlerini birleştirmek için yatırım ağlarını kuruyorlar.

Bir nevi yatırım kooperatifi gibi de düşünebilirsiniz. Yatırım ağları riski azaltıyor, kazancı çoğaltıyor. Türkiye'de yatırım ağlarının sayısı 15, 20 civarında. Çoğu İstanbul merkezli..."

Bursa'da yatırım ağı var mıydı?

"Bursa'da yok. O kadar büyük bir sanayisi, milyarlarca dolarlık yatırımları, üretimi, ihracatı var, ama yok! Neden olmasın ki! Biz de TRAngels'e projemizle başvurduk ve bizim projemize yatırım yaptılar. Yatırım yapınca hisse sahibi oluyorlar.

 Ama çoğunluk hissesi bizde kalıyor. Sistem böyle çalışıyor. Pazardaki şansımız için Önümüzdeki günlerde pazar çalışması için Amerika'ya gideceğiz."

 Ve konunun melek kısmını da anladım.

 

'ONLAR YAPIYORSA BİZ DE YAPARIZ!'

Mütevazıca yeni girişimlerin başarısızlık oranının yüzde 90, 95 olduğunu, ancak başarılı olmak için mücadele ettiklerini anlattı; sloganı ise öz güven içeriyor:

"Onlar yapıyorsa, biz de yaparız!"

Ve... Mevcut bilgilerime dayanarak programın bilgisayar ya da telefona nasıl indirileceğini sordum:

"Sadece telefonda kullanılıyor. Telefona indirmeye gerek yok. Zaten telefonda var!" dedi, yine anlamadım, açıkladı:

 "Telefondaki face ve Messenger aracılığıyla sisteme dahil oluyorsunuz."

Facebook Genel Merkezi ile anlaşma mı yapmışlardı?

"Hayır, anlaşma yapmadık. Zaten facebook uygulamaları için açtıkları protokoller arasında vardı. Biz buck.ai'yi yaptık, onlar da onayladılar. Herkese açık..."

Şaşkınlıkla "Büyü gibi!" dedim hatırlattı:

 "Şimdi elinizde kullandığınız telefona bakın. Şunun şurasında on, on beş yıl öncesinde bir telefon olacak, fotoğraf çekecek, fotoğrafları elinizle büyüteceksiniz görüntülü konuşma yapacaksınız, bilgisayar gibi kullanacaksınız, internete giriş yapacaksınız, dokunmatik olacak deseler inanır mıydınız? Teknoloji bu. İnanılmaz bir hızla gelişiyor!"

Haklı... Biz dört haneli ev telefonları kuşağıyız, dokunmatik bir yana cep telefonunu bile hayal edemezdik...

 

GÖZÜ DÜNYAYA ÇEVİRMEK LAZIM

Utku Kaynar, ardından da şunları söyledi:

"Biz Türkiye'de çok içimize kapanıyoruz. Çok zaman kaybediyoruz. Gözleri dünyaya çevirmek lazım.

Amerika 2040'ta araçlarda fosil yakıt kullanıp kullanmamayı, Mars'taki kutup buzlarını erittiklerinde dünyadaki gibi bir atmosfer oluşup oluşmayacağını, orada koloni kurup kurmayacaklarını tartışıyor.

Biz dünyadan koptuk. Bu teknolojileri insanlar yazıyor. Çok yetenekli insanlar var. Onlar yapabiliyorsa, biz de yapabiliriz..."

Sonuç: "Şey"i anladım... Ve umarım okura aktarmakta başarılı olmuşumdur...

Bir de Utku ile BUFSAD başkanlığı döneminden tanışırız, bana "Abla" der, büründüğüm köşe yazısı formatı ciddiyetini yazının sonunda ihlal ediyor ve diyorum ki:

"Utku, ablam... Yolun açık olsun..."