Büyükataman’dan fitne tepkisi

H. Gül KOLAYLI 15 Eylül 2016 Perşembe, 06:16

Yıllardır dini bayramlaşmaları Kültürpark Orman Çay Bahçesi'nde gerçekleştiren MHP Bursa teşkilatı bu yıl da aynı adresteydi...

Parti içi muhalefet bayramlaşmalara katılımı etkilemişti... Kurban Bayramı'ndaki katılım Ramazan Bayramı'ndan da azdı...

Katılanlar arasında onda bir civarında muhalif adayları destekleyenler de vardı...

Bayramlaşmaya MHP milletvekili parti Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile Kadir Koçdemir, il ve ilçe teşkilatları ile Ülkü Ocakları ve Türkiye Kamu Sen il ve şube temsilcileri de katıldı...

İlk söz alan İl Başkanı Tevfik Topçu oldu...

1 Kasım seçim sonuçları sonrasındaki parti içi muhalefete atıfta bulunarak söze başladı:

"1 Kasım seçimleri bahane edilerek ölçüsüzce yapılanları onaylamak mümkün değildir. "

Ardından şu mesajı verdi:

15 Temmuz'da Türk Milleti, halkımız saldırıya uğramış, direkten dönülmüştür. MHP'nin duruşu, Devlet Bahçeli'nin duruşuyla Türk milleti 15 Temmuz sonrası yeni bir durum ile karşı karşıyadır.

Bursa teşkilatının büyük sorumluluğu vardır. Bu da İhtilafları, entrikaları, çekişmeleri bitirmek, bayramları kardeşlik mesajıyla güçlendirmektir. Kardeşliğimizin yeniden tesis edilmesine hem ülkemizin, hem de teşkilatımızın ihtiyacı vardır..."

Bayramlaşmada söz alan Ülkü Ocakları Bursa İl Başkanı Fatih Rüştü Sütçü ise bayramdan sonra üniversitelerde ve liselerde teşkilatlanma çalışmalarına ağırlık vereceklerine değindi...

Milletvekili Kadir Koçdemir'in konuşmasında birlik beraberlik vurgusu vardı:

"Eğer Milliyetçi Hareket iktidarda olsaydı, 15 Temmuz olmazdı. Türkiye'yi 15 Temmuz'dan en az hasarla çıkmasının yolu Ülkücü kadrolardır.

 Bunun bir yolu var... Birbirimizi sevmek. Sevgi zihnin gözüdür. Bizim tek bir ihtiyacımız var. Birbirimizi amasız, fakatsız, acabasız sevmektir. Halkın da buna ihtiyacı vardır..."

Genel Sekreter Büyükataman'ın konuşmasının ağırlığı ise 15 Temmuz kanlı FETÖ kalkışmasıydı...

"Bu şer niyet, kökü dışarıda hain odak başarılı olamamıştır... İlk tepki Genel Başkanımızdan gelmiştir. Türkiye askeri darbelerden çok çekmiştir. 10 yıllarımızı almıştır.

 Türkiye'nin hem önünü kapamış hem de geleceğini karartmıştır. Darbe masum ve mazluma eziyettir. MHP 40 yıllık siyasi yaşamında darbelerden çok çekmiştir. Hiçbir zaman darbelerden yana olmadık, her zaman demokrasiden yana olduk..."

Büyükataman çözümün siyaset kurumu içinde olduğuna değindi, tüm yasa dışı örgütlerle kararlılıkla mücadele edilmesi gereğine vurgu yaptı ve şunları söyledi:

"MHP hukukun üstünlüğüne inanan demokrasi ve insan haklarını savunan bir partidir. FETÖ soruşturmasında organik bağı olmayan kişilerin dahil olması üzerine komisyonlar oluşturduk. Orada siyasi görüşü ne olursa olsun, ortak kaygısı vatan olan herkesi dinledik.

 Girişimlerimiz sonucu yeterli olmasa da sonuç aldık. Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 'at izi it izine karıştı' dedi. Valiliklerde komisyonlar oluşturuldu. Kurunun yanında yaş da olmasın, kimse mağdur olmasın..."

MHP Bursa teşkilatının geçen Temmuz ayındaki bayramlaşmasını izlemiştim...

Parti içi muhalefete yönelik özellikle de Ataman'ın çok sert mesajları vardı...

Ancak bu defa Büyükataman parti içi muhalefete yönelik birkaç cümle kurdu... Ancak dolaylı şekilde:

"FETÖ'cü dedikodu ve tezvirat devam ediyor. Fitne ile öne çıkan bir gazete 'Ülkücülere operasyon yapılıyor' demektedir.  Devlet Bahçeli vatana millete sahip çıkarken Ülkücülere sahip çıkmaması düşünülemez. Devlet Bahçeli tarafından tek bir Ülkücü mağdur edilmemiştir. Ocaktan başka yerde yiyip de karnı ağrıyanlara yapılacak bir şey yoktur..."

 

BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NDAN BİRLİK BERABERLİK MESAJI

Bayramın ikinci günü izlediğim bayramlaşmalardan biri Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUDEF)  oldu. RUDEF'in Kültürpark Göl Çay Bahçesi'nde düzenlediği bayramlaşmaya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, iktidar partisi milletvekili Zekeriya Birkan, CHP milletvekilleri Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Cemalettin Torun ve il yöneticileri, MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ile RUDEF Genel Başkanı Şuayip Toprak ve federasyon yöneticileriyle üyeler katıldı...

Bayramlaşmada konuşan Bakan Müezzinoğlu 15 Temmuz FETÖ'cü darbe teşebbüsüne vurgu yaptı, süreci özetledi,  şehitlere rahmet diledi.

 MHP ve CHP'ye darbeye karşı duruşlarından dolayı teşekkür etti.

Sık sık Yenikapı ruhuna atıf yapan Bakan Müezzinoğlu, dünyanın medeni ülkelerinin Türkiye'ye bakış açısını darbe sonucunda gördüklerini belirtti ve dedi ki:

"15 Temmuz'dan bir ay sonra 'Darbe olmuş' diyebildiler. Millet tarafından net okunmuştur. Bize düşen birlik beraberliktir. Farklı yaşam biçimlerimiz olabilir, farklı siyasi görüşler olabilir. Bunlar demokrasinin zenginliğidir, gereğidir. Azami hedefimiz var. O da Cumhuriyeti muasır medeniyete taşımak, vatanımızın, devletin, milletin birliğidir. Birlik ve beraberliği güçlü hale getiren yolculuğun hedefi Gazi Mustafa Kemal'in bize bıraktığı Cumhuriyeti muasır medeniyetler seviyesine taşımaktır..."

Bakan Müezzinoğlu Bursa'dan Makedonya'ya uçak seferleri için 15 Temmuz öncesinde belli bir noktaya gelindiğini ancak olağanüstü koşulların oluşmasından etkilendiğini belirterek "Ekim gibi başlayacaktı. Biraz ertelenmiş oldu. Bu konuda çalışmaları sürdüreceğiz" dedi...