CHP’de bayramlaşma

H. Gül KOLAYLI 14 Eylül 2016 Çarşamba, 06:23

CHP Bursa İl Örgütü yıllardır Özgen'de gerçekleşen geleneksel parti bayramlaşmasının adresini bu yıl Konak 18'e taşıdı...

Bayramlaşmaya CHP Bursa milletvekillerinden Erkan Aydın, Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, il ve ilçe yönetim kurulları ile partililer katılırken...

Bayramlaşmaya uğrayan siyasi parti temsilcileri arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa milletvekilleri Zekeriya Birkan ile İsmail Aydın ve il teşkilatı yöneticileri, MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ve yönetim kurulu üyeleri de yer aldı...

İl Başkanı Şadi Özdemir, terör olayları nedeniyle bayramı buruk geçirdiklerini belirterek, şehitleri saygıyla andı ve şunları söyledi:

"...15 Temmuz darbe girişimi sonrası bütün siyasetin ortak bir duruşu vardı. Hep birlikte siyaset bir araya geldi, milletimize, memleketimize yapılan saldırıya karşı göğüs gerdi. Siyaset ilk defa bir ortak duruş göstermiştir.

Belki 12 Eylül öncesinde siyaset konuşabilseydi, bir araya gelebilseydi, darbecilere karşı el ele verebilseydi, bugün başka bir Türkiye olabilirdi. Burada CHP olarak MHP ve AKP ile birlikte darbeye karşı el ele ve dimdik durduk..."

FETÖ ile mücadele edilirken liyakatın elden bırakılmaması gerektiğine vurgu yapan Özdemir, il örgütü bünyesinde mağduriyet masaları oluşturulduğunu anlattı:

"Ve görüyoruz ki gerçekten insanlar çok zor durumda. Burada cemaatle bağlantısı olmadığına kanaat getirdiğimiz çok sayıda insanı Sayın Valimizle oturarak değerlendiriyoruz.

Onların yeniden görevlerine dönmesini sağlamaya çalışıyoruz. Yalnız hızlı bir hareket göremiyoruz. Sayın Valimizden daha hızlı destek ve geri dönüşüm bekliyoruz.

Hiçbir şeyden korkmuyoruz. Biz Çanakkale'de, Sakarya'da, İnönü'de, Dumlupınar'da, antiemperyalist Kurtuluş Savaşı vermişlerin çocuklarıyız..."  

 

YENİKAPI RUHUNU İLERİYE TAŞIMAK

Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise şunları söyledi:

"Biz CHP'liler mazlumun ve zalimin kimliğine bakmadan, bahsedilen Yenikapı ruhunu daha ileriye taşımak için gerçek anlamda Yenikapı ruhunu hayata geçirebilmek için bugün de dün olduğu gibi haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı duruyoruz ve karşı durmaya devam edeceğiz... Yarın da herhangi bir şekilde bugünün zalimi olup, yarının mazlumu olsa bile, kim olursa olsun yine onların yanında olacağız. Yine hukuksuzlukların yanında olacağız.

Yine suç işleyen kim olursa olsun hukuk çerçevesi içerisinde, adil bir şekilde yargılanıp cezasını çekmesini sağlayacağız.

Bu anlamda yaşadığımız süreçte halkın umudu olan Cumhuriyet Halk Partisi görevini yapmaya devam ediyor. Ve biliyoruz ki idealini kurduğumuz bir ülkeyi hayata geçirmek için iktidar olmamız gerekiyor..."

 

BİRLİK BERABERLİK MESAJI

Milletvekili Erkan Aydın da Van patlamasına atıfta bulunarak söze başladı:

"Böyle bir zamanda bayram kutlamak, Van'da patlayan bombalarla ne kadar kolay olur bilmiyorum ama her şeye rağmen bu bayramları kutlamaya, birlik ve beraberliğimizi devam ettirmeye, bir arada olmaya da mecburuz. Birilerinin oyunlarına da gelmeyeceğiz..."

Birlik ve beraberlik mesajı verdi:

"İnsanları bir arada görmenin, adaletin, demokrasinin, insan haklarının en üst düzeyde olması gerektiği bir dönemde tam tersine ağır bir bunalımdan geçiyoruz. Ama bunu da atlatacağız. Birbirimize kenetlenerek, birbirimize sarılarak, Cumhuriyet'e sarılarak, Cumhuriyet Halk Partisi'ne sarılarak bunu da atlatacağız..."

 

12 EYLÜL DARBESİNİN SONUÇLARI

Milletvekili Orhan Sarıbal ise hep sonuçların tartışıldığını belirterek, 12 Eylül darbesinden bu yana gelen süreci anlattı...

"12 Eylül faşizminin 2 sonucu vardır. Biri devletin egemenliğini yok edip, kamu kaynaklarını önce karma sonra serbest piyasaya geçirip, neo liberal politikalar dediğimiz serbest piyasaya teslim etmektir. Yani bize ait olan, Cumhuriyet'in bize emanet ettiği bütün değerler siyasi iktidarlar aracılığıyla peşkeş çekildi. Halkın malını halkın dışına verdiler. Ülkeyi Kurtuluş Savaşı'nda silahla alamadılar ya, masa başında götürüyorlardı. Sonuç olarak ilki bu ülkenin bütün kaynaklarını peşkeş çekmekti. Ekonomik olarak sömürünün en hızlı başladığı dönemiydi..."

Ardından 12 Eylül'ün siyasal sonuçlarına atıfta bulunurken, 24 Ocak 1980 kararlarının hayata geçirildiğine, IMF ve Dünya Bankası ve çok uluslu şirketlerin Türkiye'deki faaliyetlerine değindi...

Ve şunları söyledi:

"Yenikapı'da Genel Başkanımız sadece devletli olmanın vazifesini yerine getirdi, büyük bir lütuf gösterdi. Ama bu onlar ne derseler yapacağız anlamını taşımıyor. Ve bir şey daha yapmamız gerekiyor. Bize artık bir tek yol kaldı. Mustafa Kemal Atatürk..."

 

CHP'DE TEBDİLİ MEKAN

Öte yandan...

Bayramlaşmaya katılım CHP'lilere göre yoğundu...

Bana göre ise Ramazan Bayramı'na göre katılım daha azdı...

Belki de yer değişikliğinden öyle gelmiştir...

Zira... Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Konak 18'in daha geniş olduğunu, Özgen'de havuz nedeniyle daha çokmuş gibi göründüğünü söyledi...

Muhtemelen Şerafettin Atalay, Konak 18'i CHP İl Örgütü'ne ücretsiz tahsis etmiştir...

Güneş çekildikten sonra, akşam üzeri ve gece düzenlenen etkinlikler için mükemmel bir yer...

Ama öğle sıcağında, hakikaten terledik... Zira, gölge yapacak bir ağaç altı ya da tente yoktu...

Tebdili mekanda fayda vardır derler...

Ama... Parklar halkın ortak kullandığı alanlardır. Her ne kadar Özgen özel bir işletme olsa da, parkın simgelerindendir... Kamusal alanın ortasındadır...

Daha halka yakın, halkvari bir yerdir...

Önünden, yanından, yöresinden Bursalılar geçip durur...

Orada devam edilseydi daha iyi olurdu gibi geliyor...