CHP'de sular ısınıyor!

H. Gül KOLAYLI 04 Temmuz 2018 Çarşamba, 06:39

CHP'de adım adım parti içi hesaplaşmaya gidiliyor... İlk sinyaller geçen hafta gelmişti.
Muharrem İnce'nin 81 ili ziyaret edeceği açıklamasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İl Başkanlarımıza talimat verdim. Muharrem İnce'yi gerektiği gibi ağırlayacaklar!" diyerek kendisinin ve Genel Merkez'in ağırlığını hatırlatmıştı. İnce mesajı almış ve Ayşe Arman'a verdiği söyleşide açık seçik tepkisini ortaya koymuştu.
Muharrem İnce, cumhurbaşkanı adayı olduğunda  "Benim ağzımdan kurultay sözü duymayacaksınız" demişti...

Önceki gece Kılıçdaroğlu ile yemek yiyen Muharrem İnce, bombayı patlattı:

"Kendisine onursal başkanlık teklif ettim... Ben imza toplamayacağım ama 'hayır' derse örgüt kendisi çözecektir bu işi."

Çevirisi şudur: "Genel Başkanlık koltuğunu bırak!"

Kılıçdaroğlu'ndan yanıt gecikmedi, "Özel bir yemekti, bağlamından koparmak siyasi bir nezaketsizlik!"

Peki, ne olacak?

CHP SEÇMENİNDE SANDIĞA KÜSME EĞİLİMİ

Sokaktaki CHP seçmenin kafası hâlâ çok karışık...

Hâlâ seçim gecesi CHP Genel Merkezi'ndeki 'Adil Seçim Takip Sistemi'nin niye çalışmadığını ve CHP Genel Merkezi tarafından neden yanlış sonuçlara yönlendirildiklerini sorguluyor.

Seçim gecesiyle ilgili birileri tarafından yayılan komplo teori tevatürlerini tartışmayı sürdürüyor...

CHP Genel Merkezi seçim gecesindeki başarısızlığı için bile seçmenini ikna edebilmiş değilken: Kılıçdaroğlu, CHP'nin seçim başarısına ne partilisini ne de seçmenini inandıramadı...

Kızgın ve kırgın CHP seçmeninde ise başka partiye oy kaymasından ziyade bir daha sandığa gitmeme, siyasetle hiç ilgilenmeme eğilimi öne çıkıyor...

Seçmenin hayal kırıklığını olmayan başarının ilanı katladı!

Son günlerde CHP seçmeninden "Bir daha sandığa gitmeyeceğim" sözünü o kadar çok duydum ki!..
Seçmenin yüzde 25'i nasıl olsa çantada keklikti.. Yüzde 3'ü uçtu gitti... Giden geri dönmezse, kalanın bir kısmı da sandığa küserse ortada keklik meklik kalmaz...

CHP'nin her anlamda bir revizyona gitmeden küskün seçmeni yeniden kazanması çok zor.
CHP oy vereninin öfkesi dinmeden kasımda yerel seçimlere gidilirse, bu küskünlük sandığa yansır... Hatta 2019 Mart'ına bile!

MEYDANLAR LİDER KAZANDIRIR!

Dün pek çok kişiyle görüştüm. Eski parti yöneticilerinden Şahin Gencal da aynı görüşte ve diyor ki:

"Bize oy veren kitleleri genel başkan ve yönetim düzeyinde bir değişiklik olmazsa ekim sonunda olası bir yerel seçimde bunun sandığa faturası ağır olacaktır bizi yeni bir hüsran bekleyecektir..."

Ve bir anısını anlattı:

"Yıllar önce bir anım var, hiç unutmuyorum. 1975 yılında Mustafa Üstündağ, Milli Eğitim Bakanı iken demişti ki, 'Meydanlar ve sokaklar lider kazandırır.' Yunanistan'da Çipras, Kanada'da Trodo, Fransa'da Macro meydanların kazandırdığı liderlerdir. Sosyal demokratlar da meydanlarda Muharrem İnce'yi kazanmıştır, bunun kıymetini bilmeli ve bu fırsatı değerlendirmelidir..."

Şahin Gençal sürekli sosyal demokrat vurgusu yaptı yapmasına da çoktandır merkez sağa yelken açan CHP ne kadar sosyal demokrat? Başlı başına bir tartışma konusudur...

Şimdi... Bursa seçmeni, siyasi tercihini 1960 Anayasa oylaması hariç her daim, kim iktidarda ise ondan yana yapmıştır. Tek parti döneminde CHP, sonrasında DP, AP; DYP; Anavatan, AK Parti... Merkezi otoriteden ve güçten yana olmuştur.

Bursa'nın bu siyasi geleneği iktidarıyla muhalefetiyle partilere de sirayet etmiştir. Hangi siyasi parti olursa olsun, Bursa teşkilatları/ örgütleri parti genel merkez yönetimi kimdeyse ona meyletmiştir.
Bursa CHP örgütü de ağırlığını hep mevcut Genel Başkan'dan yana koymuştur.

 Şimdi ne yapacaklarına ya da ne düşündüklerine gelince... Şahin Gençal'ın yanı sıra pek çok eski ve yeni CHP'nin önde gelen isimleriyle konuştum... Genel eğilim değişim, ancak değişimin olmayacağına inananlar da var.

Görüşler oldukça farklı... İşte bazıları;

 " ...Şundan kuşkulanmıyor değilim. Acaba iktidar partisi sözcüleri ve yandaş medya CHP Genel Başkanı'nın yerinde kalması için mi böyle bir söylem geliştirdi. Zira onlardan gelen bu talep, partide ters etki yapıyor. 'AKP'nin dediğini yapıp genel başkan mı değiştireceğiz?' diye düşünenler de var!  Ama seçimin bir başarı olmadığı da ortada. Seçim gecesi için parti üyeleri bile iknada zorlanıyor. Vatandaş ise çok tepkili!"

 "...CHP'de bir değişim olması ama bunun kavgasız kırmadan, dökmeden olması; CHP'nin ilkeleri etrafında birleşip yola devam edilmesi gerekiyor... Bu böyle gitmez. Bu yönetimle yerel seçimleri de kaybederiz..."

"... Değişim kaçınılmaz. Bu yönetim değişir. Milletvekillerini Genel Başkan belirledi ama sayısı 141, toplam delege sayısı bin 250! Bursa'nın delege sayısı ise milletvekilleri dâhil olmak üzere 41. Genel Merkez'in 24 Haziran seçimlerinden sonra delegeyi kontrol etmesi zor!"

"...Güce tapan bir örgütle gidilebilecek bir yol yok. Delegeler imza toplar, kongreye giderler. Kılıçdaroğlu'nu seçerler. Yerel seçimlerde elimizdeki belediyeleri de kaptırırız. Bu delege değiştirmez. Zaten bu delege yapısı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığının sürdürülmesi için oluşturuldu! Hiçbir şey değişmez. Yerel seçimlerde mevcutları koruyabilirsek iyidir!"

YEREL SEÇİMDEN SONRA GİDER!

Ankara'dan görüştüğüm bir CHP'li ise en ilginç yorumu yaptı:

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önünde tek bir yerel seçim kaldı. 'Büyük bir başarı elde edeceğiz' dedi. 'Zaferi elde etmezsem ayrılacağım' anlamına geliyor. Yerel seçime dek Genel Başkan değişmez.

CHP'de şu saatten sonra Muharrem İnce'den başka genel başkan adayı çıkmaz. İmza toplanıp kurultay yapılsa bile hangi delege İnce'yi yazacak, bütün milletvekillerini Kılıçdaroğlu yazdı, belediye başkanlarını da o belirledi. İl yönetimlerini de öyle. Kişisel kanaatim İnce yerel seçimlerden önce aday olmaz.

 Dünkü onursal başkan ve nezaketsizlik söyleminin ardında ise bana göre şu var; 'Muharrem İnce meydanı boş bırakmam' diyor... Kılıçdaroğlu da 'Yerel seçimleri sana bırakmam'... İnce sadece genel başkan olmak istemiyor, partinin tüm yönetimini değiştirmek istiyor. 

'Bir daha sandığa gitmem' diyen CHP seçmenine gelince, sadece Bursa'da değil, Bütün Türkiye'de böyle. Özellikle Batı'da... Bana göre erken yerel seçim yok. Marta kalır, zaten 9 ay var. Daha bakanlıklar belirlenecek, adaylar tespit edilecek. Anayasa değişikliği gerekecek. Bunlar zaman alan işler. Yüzde 1 bile ihtimal tanımıyorum..."