CHP’de Vildan Özkula güven tazeledi

H. Gül KOLAYLI 22 Ocak 2018 Pazartesi, 06:00

CHP İl Kadın Kolları Kongresi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Genel Kurul'da 5 liste yarıştı. 247 delegenin oy kullandığı seçimlerde 1 oy geçersiz sayıldı. Oy dağılımı şöyle gerçekleşti:

Vildan Özkula: 122

 Dilek Doğan: 53

Sara Mızrak: 50

Pelin Çırpan: 13

Ayfer Omak: 8

Vildan Özkula CHP İl Kadın Kolları'na başkan seçilirken yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu:

Nilgün Alpak, Serpil Altun, Figen Bozdağlı, Ayşe Çapanoğlu, Zeynep Özdil Çalışkan, Emel Ecer, Yazgülü Gizir, Leyla Okumuş, Necla Özadalı, Çiğdem Özbaşaran, Ferdane Özdemir, Belma Tunçman..."

Atama ile göreve gelen Özkula bundan böyle seçilmiş İl Kadın Kolları Başkanı olarak göreve devam edecek...

CHP İl Kadın Kolları Kongresi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Genel Kurul'da seçim yarışına 5 aday katıldı:  

Mevcut  İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula, Dilek Doğan, Ayfer Omak, Pelin Çırpan ve Sara Mızrak....

Özetle CHP İl Kadın Kolları oldukça demokratik, çok adaylı bir genel kurul gerçekleştirdi.

Kongreye CHP milletvekillerinden Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal ile Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İl Başkanı Hüseyin Akkuş ile çok sayıda CHP'li katıldı...

Genel Kurulda Çalışma Raporu'nu okuyan Vildan Özkula, pembe vagon uygulamasına tepkiden, ramazan ayında ilçe ve köylere yaptıkları ziyaretleri, öğrenci ve gençlere destekleri, Adalet Yürüyüşü'ne katkı gibi dönemsel faaliyetleri tek tek anlattı:

"Bize sürekli talepler geliyordu, Tıp Fakültesi'nde okuyan öğrencilerin kitap, başkalarının harç ve burs talepleri vardı. Kermes yaptık, kahvaltı düzenledik. 

Ceyhun İrgil vekilimiz 100 davetiye verdi, biz de hayırseverlere sattık. Böylece öğrencilere burs sağladık. Şu anda çok şükür kasamızda paramız var, elimiz rahat. Var gücümüzle çalıştık.

Son gün Nilüfer ilçemizin düzenlediği ekmek zammı protestosuna katıldık. İlçe kadın kolları kongresine katıldık. Kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği gün 36 otobüsle 2 bine yakın kadınla Ankara çıkarması yaptık." 

Ardından CHP protokolü tek tek söz aldı... Tüm erkek milletvekilleri, Türkiye'nin geleceğinin kadınların elinde olduğu vurgusunu yaptı.

Kongrenin 5 adaylı gerekleşmesinin gurur duyulması gereken bir durum olduğunu söyleyen Nurhayat Altaca Kayışoğlu bu durumu, CHP'nin iktidarına olan inanç ve kararlılığının göstergesi olarak nitelendirdi. Pembe vagon, yurtlardaki taciz, tecavüz ve yangınlar ile eğitim sistemini, kız çocuklarının okullaşma sorunlarını gündeme getirdi.

 

KİŞİSEL HIRSLAR BİR YANA BIRAKILSIN!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık ise konuşmasında daha ziyade parti içine seslendi:

"Var olan kadın mevcudu bölünüp parçalanırsa, bu davamıza ters düşecek. O zaman kişisel hırslarımızı bir yana bırakacağız, Genel Başkanımızın dediği gibi 'Ben ne olacağım' demeyeceğiz. 2019'da ya tek adam rejimi ya da parlamenter rejim, başka yol yok.

Tüm kongrelerde bütün konuşmalarımı birlik beraberlik için yaptım, taraf olmadım. Taraf olmanın kimseye faydası yok. Ülkemiz için çalışacağız.

 5 adayımız var. Böyle bir süreçte ellerini taşın altına koymuşlar ne güzel. Ama bir kazananı olacak. Buradan birlik beraberlik içinde çıkmalı. Buradan tüm adaylardan talep etmek zorundayız... 2019 seçimlerine burada seçilen kadın kolu tüm kadınlarla örgütün başında gidecek..."

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey uzun bir konuşma yaptı. CHP'li kadın siyasilere ders niteliğinde bir konuşma. Ve her zamanki gibi eleştirilerin yanı sıra somut önerileri de vardı.   O konuşmayı bir yana ayırdım. Ayrıca yazacağım...

İl Başkanı Hüseyin Akkuş konuşmasında iç siyasete değindi;

"Bizim 5 adayımız var. Demokratik yarışta kim kazanırsa o başkan olacak. Biz kendi iç demokrasimizde kazananla çalışacağız. Seçimler bitince sosyal medya üzerinden tartışmaya başlıyoruz. Tartışma yeri burası arkadaşlar..."

Öte yandan CHP Nilüfer İlçe Yönetim Kurulu üyesi Hasan Köksal son yolculuğuna uğurlanıyordu. Milletvekilleri, Bozbey ve Akkuş, Köksal'a son görevini yapmak üzere salondan ayrıldı...

5 KADIN ADAY KONUŞTU

Ardından adaylar konuşmaya başladı. Her bir aday konuşmasından sonra delegasyona yönetim kurulu üye adaylarını da tanıttı.

İlk konuşan Ayfer Omak'tı. Yaşam öyküsünü anlatan Omak, Kurtuluş Savaşı'nda mücadele eden kadınları anlattı ve şunları söyledi:

"Kurtuluş Savaşı'nda kadınlar nasıl emek göstermişlerse, biz de tüm çabamızı ülkemiz için göstereceğiz, kadın haklarından asla vazgeçmeyeceğiz. Biz Cumhuriyet kadınıyız, görev adamı olarak geldik, görev adamı olarak bu dünyadan gideceğiz..."

Vildan Özkula şöyle konuştu:

"CHP'nin kadınları olarak evde, tarlada, fabrikada devlet dairelerinde, iş yerlerinde, belediyelerde, mahallelerde, salonlarda, meclislerde, karar mekanizmalarında kısaca her yerde olmayı sürdüreceğiz.

Cinsiyetimizle değil, bilgimizle, görgümüzle, bilimle, sanatla, üretime katkımızla, karar mercilerinde söz sahibi olarak, çalışkanlığımızla, ülkemiz insanına örnek olmak üzere varlığımızı sürdürerek sesimizi duyuracağız..."

Pelin Çırpan dedi ki:

 "Ama artık yeter! Bugünü milat sayın. Bundan böyle susmayacağız, korkmayacağız, Yılmayacağız! Güçlüyüz, biz başaracağız. Sessiz kalmak zorunda kalan tüm kadınların sesi biz olacağız. Kadın siyasetini erkek hegemonyasından ayırıp kendi siyasetimizi yapacağız. Bağımsızlığa, adalete yürüyoruz."

Dilek Doğan Cumhuriyet'in kadınlara tanıdığı haklara değindi ve şunları söyledi:

"Biz tarlada çalışan, dayak yiyen, kaderine razı olan kadın dostlarımız için, küçük yaşta taciz ve tecavüze uğrayan yavrularımız için adayız. Kimsenin adayı değiliz. Kendi özgür irademizle yüreğimizi koyarak aday olduk. 2019 yılında yerel ve genelde iktidar yapmak inancıyla aday olduk."

Son konuşan aday ise Sara Mızrak oldu. Kürsüye yönetimiyle çıkan mızrak Ruhi Su dinletisi eşliğinde 'Ankara'nın Taşına Bak' şarkısını bizzat söyledi. Mini bir oratoryo sunumu yaptı. Ardından da Kongre'nin en çarpıcı konuşmasına imza attı. Ses tonunu kullanışı, metne bağlı kalmadan konuşması salonda etkili oldu. Bataklık göndermesi yaptığı konuşmasında "Biz emek partisiyiz, yemek partisi değil!" dedi.