CHP İl Kadın Kolları atama süreci

H. Gül KOLAYLI 30 Mayıs 2017 Salı, 06:02

Kişisel olarak siyasi partilerde kadın kollarına karşıyım... Ama Siyasi Partiler Yasası'nda var ve dolayısıyla da birileri de bu işi üstlenmeli...

Kadınlar siyasette çok önemli! Evlere girişin anahtarı kadınlardır; şimdi benim kapıma siyasi bir parti adına üç adam gelse kapıyı bile açmam; kadın siyasiler geldiğinde buyur ederim...

Hatırlayın... AK Parti'yi iktidara taşıyan partili kadınlardır. İktidar partisinde, kadın oy verenlerin oranı erkeklere göre hep bir tık da olsa önde olmuştur.

Kadınların siyaset yapmadığı, yapamadığı partilerin kadınlardan oy alması zordur...

Gelelim mevzuya... CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fatoş Birinç ve ekibi 8 Mayıs'ta istifa etti...

Birinç ve arkadaşlarının, İl Yönetimi'yle sorun yaşadığını CHP camiasında bilmeyen yok...

Kolları sıvayan İl Başkanı Şadi Özdemir'in, İl Kadın Kolları için milletvekilleriyle, eski İl ve mevcut ilçe kadın kolları başkanlarıyla istişarelerde bulunduğu biliniyor...

'Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer' misali, Başkan Özdemir de ince eleyip sık dokuyor...

Sonuca gelince...

CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı'nın kim olacağına bir erkek siyasi karar verecek...

Şimdiye kadar İl Kadın Kolları Başkanlığı için sadece Pelin Çırpan aday liste oluşturup İl Yönetim Kurulu Başkanlığı'na teslim etti...

YEDEK VE ASİL ADAYLAR

16 Nisan referandumu öncesinde saha çalışmasıyla göz dolduran Pelin Çırpan'ın başkan adaylığındaki listede, işçiden patrona çeşitli meslek gruplarından kadınlar yer alıyor:

"Pelin Çırpan (Nilüfer); Nurten Demiröz Gülez (Nilüfer); Müjgan Akbaş (Nilüfer); Yazgülü Gizir (Osmangazi); Fatma Kümbetli (Osmangazi); Münevver İnanç Arar (Osmangazi); Ümran Levent (Yıldırım); Nilüfer Orhan (Yıldırım); Suna Tepe (Osmangazi); Nazan Zeydanlı (Nilüfer); Nigar Savaş Bölüker (Yıldırım); Saffet Kafalı (Osmangazi); Nilgün Yılmaz (Yıldırım)."

Yedek listede ise şu isimler yer alıyor:

 "Şenay Han (Nilüfer); Elif Altun (Yıldırım); Emel Duman (Osmangazi); Cemile Arı (Mudanya); Sevgi Yavuz Gültekin (Osmangazi); Filiz Denlisöz (Mudanya); Eda Çolakçoban (Nilüfer); Melek Bal (Yıldırım); Nesrin Yatkan (Osmangazi); Fatma Durak (Osmangazi); Yıldız Yeşiltaş (Osmangazi); Nevin Atay (Yıldırım); Döne Yıldız Eni (Yıldırım)."

Pelin Çırpan'a listesini sordum; şunları söyledi:

"İl Kadın Kolları için bir liste verdik, özellikle referandum dönemi ve diğer dönemler alanlarda, sokaklarda olan kadınlardan oluşturduk.

Ekibimize dahil ettiğimiz her arkadaşımızın farklı bir özelliği var. Sendikacı olan var, hayvan hakları konusunda mücadele edenler var, kültür sanat komisyonlarında çok çalışmış arkadaşlarımız var.

Bunun yanında bizler siyasette heyecanlı olabiliyoruz, bu heyecanımızı ve bizleri frenlememizi sağlayacak ablalarımız da var listemizde..."

 

'MAKAM BEKLENTİSİ İÇİNDE DEĞİLİZ'

Peki, neden aday oldu Pelin Çırpan ve arkadaşları... Bunu Pelin Çırpan'a sordum:

 "Bizim liste verme sebebimiz, 'illa biz olalım' maksadı taşımıyor. Uzun zamandır Bursa gibi bir yerde bu kadroların kurulamaması bizi buna itti açıkçası.

Ve ekip arkadaşlarımın da güzel projelerle gelip, 'Bu projeleri beraber yapalım ama yapalım' diye gelmesi ile başladı süreç.

Yine de makam beklentisi içinde olmayacağız, İl Kadın Kolları Başkanlığı'na kim atanırsa atansın, ekip arkadaşlarımla yanlarında omuz omuza çalışacağız.

Kendi adıma, eski tartışmaları bitirmek için elimden geleni yapacağım, öncelikle birbirimize zarar vermemeyi öğrenmeliyiz.

Enerjimizi iç hesaplaşmalarda tüketmeyeceğiz. Sadece yürüyeceğiz, kırgın, küskün arkadaşlarımızı da elimizden geldiğince yanımıza almaya çalışacağız..."

'Varsayalım ki atandı; ne yapacaklar?' sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

 "Referandum döneminde tüm ilçelerde çalışma yaptık. Bu çalışmamızı yaparken, ilçe başkanlığımız ve o bölgedeki kadın kollarımızla hareket ettik.

 Kadınlarımızın o bölgelerde yalnız olduğunu ve çoğu küçük ilçelerde kadınların parti üyesi dahi olamadığını gördük. Bu bölgelerdeki kadınlarımızı cesaretlendirip onlara omuz olmak ve kadın kollarını güçlendirmek istiyoruz..."

 

'BİZ SEVGİ KULÜBÜ DEĞİLİZ'

Ve kadının siyasetteki yerini vurguladı:

"Siyaset kadınsız yapılamaz, kapıyı kadın olmadan bir erkek çalamaz. Tüm yükü kadınlar çekiyor siyasette ve bazı kadınlar o kadar imkansızlıklarla yapıyor bunu.

Yine de tuttuğunu koparan kadınlar hayal ediyorum siyasette, erkek yöneticilerin altında ezilmeyen, onlara muhtaç hareket etmeyen...

Köy Enstitüleri'nde her cumartesi gününü eleştiriye ayırırlarmış. Öğretmenler öğrencilerini eleştirirmiş, bu da çocukların sorgulama yeteneğini geliştirirmiş.

O sebeple yapıcı eleştirilerden, sorgulanmaktan hiçbir zaman korkmamalıyız. Burası sevgi kulübü değil, biz de dernek değiliz, siyasi parti bilincini hepimizin geliştirmesi gerekiyor. Eğer bu dönemi bizden iyi yönetebilecek başka kişiler var ise bu kişileri seviyoruz, sevmiyoruz diye ayırmadan sonuna kadar da destek olacağız...

Hata yaptığını anlamak da erdemdir, bugüne kadar kalbini haksız yere kırdığımız kişiler de var ise gönül almayı da bileceğiz..."

 

'FİKRE, ELEŞTİRİYE AÇIK OLACAĞIZ'

Ve son olarak da şunları söyledi:

"İnsan kaybetmenin çok kolay, kazanmanınsa çok zor olduğunu bilerek, örgütteki arkadaşlarımızın fikrine, eleştirilerine ön vererek içimizde çözmeyi sağlamak istiyorum.

2019 seçimleri hayati önem taşıyor, bunun bilincinde hareket etmeliyiz. Biz kendi içsel sorunlarımız ile uğraşır iken "Atı alan Üsküdar'ı geçiyor!"

Bundan sonra tüm vekillerimizin, başkanlarımızın, yöneticilerimizin, örgütteki arkadaşlarımızın sorunlarını içimizde çözme mücadelesi vereceğiz. Biz birbirimiz ile savaşan değil, kucaklayan olmanın mücadelesini vereceğiz...

Genel Başkanımız Fatma Köse'nin çok güzel bir sözü vardı "Topukları çıkarıyoruz, alanlarda çalışıyoruz" diye. Biz o topukları çıkaran, ayaklarımızı patlatana kadar çalışan ekip olmaya talibiz..."