CHP  'Önce ‘ben’ değil, önce Türkiye!'

H. Gül KOLAYLI 09 Ekim 2015 Cuma, 08:45

Vatandaşta seçime dair tepkisizlik sürse de...

Siyasi partiler seçim çalışmalarına başladılar...

Önceki gün MHP, bugün de CHP İl Örgütü basın toplantısı düzenledi...

Hilton Otel'deki toplantıya CHP milletvekilleri ve adaylar, il, ilçe, kadın ve gençlik kolları yöneticileri,  belediye meclis üyeleri,  eski milletvekillerinden Turhan Tayan, İlhan Demiröz, Kemal Ekinci,  Abdullah Özer, Yahya Şimşek, eski PM üyelerinden Güler Buğday, Ali Nihat Irkörücü ve Hüseyin Sezgin de katıldı...

Basın açıklaması İl Başkanı Zafer Yıldız tarafından yapıldı...

7 Haziran ve 1 Kasım seçim sürecini değerlendiren Zafer Yıldız, 11 Ekim Pazar günü yapılacak olan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılacağı mitinge tüm Bursalılar'ı davet etti...

ÖN SEÇİM AVANTAJI

CHP'nin bu seçimdeki en büyük avantajı ön seçimle gelen milletvekilleri...
Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu...

Seçildikleri günden beri hepsi sahada...

Ön seçimle geldikleri için hepsi de kendilerini üyeye sorumlu hissediyor; üyenin yanında oluyorlar. 

Esnaf, sivil toplum kuruluşları, akademik odalar, sendikalar gibi kurum ve kuruluşlarla iç içeler. Artı alanlarına yönelik sorunlarda sürekli basın açıklaması yapıyor, TBMM'ye soru önergesi veriyorlar.

Yani CHP Bursa'da 1 Kasım seçimlerine seçmenle, üyeyle güçlü ilişkiler kuran bir milletvekili ekibiyle giriyor...  Artısının 1 milletvekili olma olasılığı bir hayli güçlü...

Öte yandan...

'EN KRİTİK TARİHİ VİRAJ'

"Önce İnsan" vurgusu yaparak konuşmasına başlayan Zafer Yıldız şunları söyledi:

"Böylesi salonlarda ve meydanlarda birçok kez bir araya geldik. Ama bu buluşma belki de en önemli buluşmalarımızdan biri...

Çünkü Cumhuriyet Tarihi'nin en derin siyasal krizlerinden birini yaşıyoruz.

Bugüne değin siyasal çok kriz atlattık, ama hiçbiri demokratik parlamenter sistemi böylesine totaliter bir rejim eşiğine ve ülkeyi böylesi bir iç savaş tehlikesinin eşiğine getirmemişti.

Bu nedenle, Türkiye Cumhuriyeti, 23 gün sonra, en kritik tarihi virajlarından birini geçecek.

Bu viraj Türkiye'yi ya düzlüğe çıkaracak ya da uçuruma yuvarlayacak!

Sizler aracılığı ile buradan sadece Bursalı seçmenimize değil, 1 Kasım'da oy kullanacak her seçmenimize sesleniyoruz:

Çünkü demokrasilerde direksiyon milletin elindedir! Ülkemizde, şimdilik milletin elinde bulunan demokrasi direksiyonunun her zaman milletin elinde kalması için tarihi bir fırsat, bazıları için de tarihi bir ders olacaktır..."

SİYASETİN ENGELLERİ KALKACAK

Ve vatandaşları oy kullanmaya çağırdı:

"CHP ailesi olarak,  bu ülke insanının  'Önce Türkiye' dediğine inanıyoruz, 'Oyum, ülkemin barış, refah ve özgürlüğü için' dediğine inanıyoruz...

 Bu sorumluluk inancıyla sandığa gideceğini de biliyoruz. Ülkenin kaderi, bu bilince sahip seçmenin elinde!"

Koalisyon çalışmalarına atıfta bulunan Yıldız, iktidar partisinin eğitim ve dış politika konularında anlaşmaya varamadıkları için CHP ile ortaklık kuramadıklarını açıkladıklarını gündeme getirdi...

Zafer Yıldız şunları söyledi:

"Haklı olabilirler! Çünkü biz, özgürce, sorgulayan, araştıran, bilimsel düşünceyi temel alan bir eğitim sistemini savunuyoruz.

Çünkü biz, 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesini rehber edinmiş bir partiyiz. 13 yıldır iktidarda olanlar, 'seçim barajına düzenleme getireceğiz', diyor.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ise  'baraj dahil, demokratik siyasetin ve adil temsilin önündeki her engeli kaldıracağız' diyoruz..."

 

ASGARİ ÜCRET VE KAYNAK

7 Haziran seçimlerinde eleştirilen CHP seçim vaatlerinin, şimdi iktidar partisinin seçim beyannamesinde yer aldığına da atıfta bulundu:

"Cumhuriyet Halk Partisi asgari ücret için bin 500 lira derken ve diğer sosyal ve ekonomik iyileştirmelere yönelik seçim beyannamesini açıklarken, dönemin Maliye Bakanı'nın 'bin lira bile deseniz Türkiye batar. Kaynağı söyleyin ben de oyumu CHP'ye vereceğim' dediğini unutmadık.

Ekonomi uzmanlarımızın, ülke bütçesinin realitesine uygun hazırladığı tüm vaatlerimiz için "Kaynağı nerden bulacaksınız?" diyerek, karşı çıktınız!

Peki, 3 ay önce "kaynak nerede?" diye soranlara şimdi biz soruyoruz:

Dolar bu kadar artmışken, ekonomi daha da kötüye giderken, siz kaynağı nerden buldunuz?"

"Önce ben değil Türkiye" diyen Zafer Yıldız konuşmasını sonlandırırken siyasi parti ayırmaksınız tüm Bursalılar'a şöyle seslendi:

"Öncelikle, hangi partiye oy verecek olurlarsa olsunlar sandığa gitmelerini, ilkeli ve dürüst bir seçim yapılması için kararlılık göstermelerini, sandık başına "Önce Türkiye" inanç ve iradesiyle gitmelerini istiyoruz..."