CHP referandum çalışmaları toplantısı

H. Gül KOLAYLI 17 Mart 2017 Cuma, 08:12

 

CHP İl Örgütü, Bursa basını ile "Referandum değerlendirme" toplantısı düzenledi. Metis tesislerinde düzenlenen buluşmaya, CHP Bursa milletvekilleri Lale Kaarabıyık ile Ceyhun İrgil, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, İl Başkanı Şadi Özdemir ile İl Sekreteri Muharrem Or katıldı...

Toplantıda sunum yapan Şadi Özdemir konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözleriyle başladı. Anayasa oylamasında nelere hayır dediklerini ise şu başlıklar altında sıraladı:

"Egemenliğin milletten alınıp tek kişiye verilmesine, devlet yönetiminde bütün yetkilerin bir kişiye verilmesine, denge ve denetim sisteminin yok olmasına hayır diyoruz. Yasama ve yürütme, yetkisinin bir tek kişiye verilmesine, bağımsız olması gereken yargının tek kişiye bağlanmasına hayır, diyoruz. Atatürk'e bile verilmeyen TBMM'yi feshetme yetkisinin bir tek kişiye verilmesine, terörün artmasına ve ülkenin bölünmesine, bütçenin bir tek kişiye verilmesine, tarafsızlığın yok edilmesine hayır diyoruz."

Şadi Özdemir ekonomik verileri de karşılaştırdı:

"Aralık 2002 itibarıyla 80 yıllık dış ticaret açığı 247 milyar dolar; icra dairelerindeki dosya sayısı 8,6 milyon; tüketicilerin borcu 6,6 milyar lira, Aralık 2015 itibarıyla 13 yıllık dış ticaret açığı 834 milyon lira! Aralık  2015 itibarıyla 13 yıllık dış ticaret açığı 834 milyar 799 milyar dolar; icra dosyalar 23,8 milyon; tüketicilerin banka borcu 381 milyar 900 milyon lira..."

 

MUHTARLARA, YENİ SEÇMENLERE MEKTUP

Ardından da il başkanlığı, referandum koordinasyon merkezi, ilçe başkanlıkları, propaganda danışma kurulu, finansman yönetimi, özel gruplar, ilçe referandum koordinasyon merkezi, bölge sorumluları, mahalle temsilciliği, sandık sorumlusu, saha ekibi şeklindeki çalışma şemasını paylaştı...

Şadi Özdemir, CHP Genel Merkezi'nde eski milletvekilleri, eski PM üyeleri, eski il, ilçe ve belediye başkanlarıyla toplantılar yapıldığını, tüm illerde kararlı bir çalışma yürütüldüğünü söyledi:

"Genel Başkan tüm muhtarlara, tüm 18 yaşını dolduran yeni seçmene mektup yazdı. Muhtarlara iletiyoruz. Bursa'da 68 bin yeni seçmene de mektuplar gönderiliyor..."

CHP'nin neden iktidar olamadığı sorusunu ise Özdemir "kişisel görüşü" olarak şöyle yanıtladı:

"Eğer siz sistemden zarar görenler üzerinden siyaset üretirseniz başarılı olursunuz. Eski alışkanlıklar, siyasetin dili, o insanların sorunlarının çözümüne uygun değilse olmuyor. CHP 7 Haziran'da problemlere çözüm üreten, tarıma, çiftçiye, işçiye, emekliye, esnafa, kadına, yurt bulamayan öğrenciye çözümler üretti. Seçmenle bire bir ilişki sürerse başarı gelir. Sistemi koruma refleksiyle iktidar olunmaz. Mağdur olan kitlelerden sistemi koruma adına oy isteyemezsiniz. Laiklik ve Cumhuriyet ekseninden kaymadan, sorun çözerek iktidar olunabileceğini düşünüyorum..."

SAHADAKİ GÖNÜLLÜ DESTEĞİ

Özdemir oy sayımında CHP'nin sistemini kurduğunu da söyledi...

CHP milletvekilleri Lale Karabıyık ile Ceyhun İrgil saha çalışmalarından umutlular. Parti adına oy istemediklerini, "Evet, hayır" seçeneğine yönelik çalıştıklarını söylediler.

Her ikisinin de ortak görüşü "Sahada çok yoğun gönüllü desteği var", Karabıyık "İlk defa gönüllülerin bu kadara hevesli ve sahada olduğunu görüyorum" dedi.

Soru cevap kısmında Ceyhun İrgil anketleri şöyle değerlendirdi:

"Bu iklimde yapılan anketler doğru sonuç vermez. İnsanlar kaygılı. Kapı zilinde adı yazan insanlar, kapısına gelene doğruyu söylemiyor... Hiçbir anket doğru çıkmaz. ABD'de bile mahalle baskısı yüzünden insanlar anketlerde Hilary dediler. Trump demekten çekindiler. "

İrgil'in saha izlenimleri şöyle:

"Evet için de yoğun bir çalışma var. Sahada sık sık karşılaşıyoruz. Bir partiye oy istemeden çalışmak güzel. İnsanlara broşür verirken, 'evet broşürünü de alın, hayır broşürünü de. Siz karar verin' diyoruz.  Vatandaş bölünmeye inanmıyor, ama Suriyelilerden rahatsız. Zira onların varlığını hissediyor. Ama bu konunun referandumda konuşulmasını doğru bulmuyorum. Bu bir anayasa oylaması. Suriyelilerin vatandaşlığının oylanması değil. Bunu da söylüyorum..."

İrgil, Türkmenistan ve Azerbaycan'a dair izlenimlerini de paylaştı...

Türkiye'nin inşaata dayalı bir büyüme öngördüğünü, dünyanın gündeminde ise 4. Sanayi Devrimi olduğunu söyleyen İrgil "Ekonomi üretimle büyür. Geçenlerde Hindistan bir günde 104 uydu gönderdi uzaya. Biz neleri tartışıyoruz. Şehir hastaneleri yapılıyor, yüzde 75 doluluk garantisi veriliyor" dedi.  

 

HOLLANDA KRİZİNİN ETKİSİ

Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkeleriyle yaşanan krize yönelik soruyu ise Lale Karabıyık şöyle yanıtladı:

"Çalışma yaparken pazarlarda Hollanda krizinin yansımasını kemik oylarda gördük. Kararsızları etkilemedi. En sıkıntılı şey şu, insanlar neye evet, neye hayır diyeceklerini bilmiyor. Biz çalışmalarımızı kararsızlarla AKP seçmeni ile hiç sandığa gitmeyenler üzerine yoğunlaştırdık. İnsanlara 'Siz Meclis'e yetki vermiştiniz, şimdi bütçe hakkını bir kişiye veriyorsunuz' diyoruz. Sahada fikir özgürlüğü, demokrasi gibi kavramlardan ziyade tek adam, milletvekili yaşının 18'e düşürülmesi gibi hususların karşılığı var... Bilgi eksikliği çok fazla."

Toplantıda çok az konuşan Hayri Türkyılmaz, şunları anlattı:

"Genel Başkan ile toplantılara katıldık. Ödevimizi belirledik. 6 bin ev gezildi, 25 bin evin tamamı gezilecek. Toplumda aldığımız tepki çok olumlu. Örgütte herkes, gençler, kadınlar her alanda çalışıyor. Mudanya'da hayır oyları önde çıkacaktır."

Haa... Uzun süredir Ceyhun İrgil'in yeniden milletvekili ya da belediye başkan adayı olacağı konuşuluyordu.

Kesin bir dille "Hiçbir yere aday olmayacağım. Ne Bursa'da ne de başka bir ilde" dedi...

Hatta sözünden dönerse ne yazmamız gerektiğini de dikte etti. Notlarımda saklı!..

Öte yandan partinin ağır topları önümüzdeki günlerde de Bursa'ya çıkarma yapmayı sürdürecek. Deniz Baykal, Muharrem İnce, Özcan Purçu gibi isimler Bursa'ya gelecek... Kılıçdaroğlu'nun ise kapalı salon toplantılarına katılacağı konuşuldu.