Dündar: 'Rant kaygımız yok!'

H. Gül KOLAYLI 25 Nisan 2018 Çarşamba, 06:14

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, dört yıllık icraatının yanı sıra devam eden ya da bitmek üzere olan projeleri tanıttı.

Etkinliğe Belediye Meclis üyeleri ve bürokratlar da katıldı.

Elbette Başkan Dündar'ın siyasi mesajları da vardı; toplantının sonunda yaklaşmakta olan seçimlere atıfta bulunarak şunları söyledi:

"Hem AK Partimiz hem de belediye olarak bizim bir vizyonumuz var. 2023 hedeflerine yürüyoruz. İlkeli mi çaresizlikten mi ittifak gelgitleri yaşanıyor. Bizler her zaman seçime hazırız. AK Parti belediyecilikte bir ekoldür. Biz de bu ekol içinde kendi ekolümüzü geliştirdik..."

Etkinliğin başına dönecek olursak...

Önce Osmangazi Belediyesi'nin önündeki kent meydanı yapılmak üzere yıkılan alana gittik.

OSMANGAZİ MEYDANI

Başkan Dündar, daha önce Kent Meydanı'nın Osmangazi'de çok konuşulduğunu, Bursa'nın ihtiyacı olduğuna değindi ve "Kent Meydanı diye yapılan yer ticari alan, AVM olmuştur. Biz rant kaygısı olmadan çalışıyoruz..." dedi.

Ardından da Osmangazi meydanıyla ilgili bilgileri paylaştı:

"Kamulaştırmanın yüzde 88'i bitti. Şimdiye kadar 120 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödendi. 72 bina yıkıldı 11 bina kaldı...

Bölge ticaret olarak hareketli bir yer. Ev sahipleri kadar kiracılar da sorundu. Büyük ölçüde çözdük. Camiyi yıkıp yeniden yapacağız. 

Biz buraya yaşayan bir meydan yapacağız. Altında dört katlı otopark olacak. Kenarlarda kafeterya, kütüphane, sergi salonları bulunacak... 40 bin metrekarelik alana sahip. "

Ardından da Kent Meydanı'ndan başlayan Osmangazi Atletizm Salonu, Demirtaş Kaliteli Yaşam Merkezi, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı (Hamitler, Yunuseli, Gümüştepe Gelişim Bölgesi), Soğanlı Kentsel Dönüşüm güzergâhında süren ve Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nde biten teknik geziye katıldık.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ATLETİZM SALONU

Gezi boyunca Başkan Dündar, güzergâhtaki gelişmeler ve projeler hakkında bilgi verdi.

Osmangazi Atletizm Salonu mimari açıdan çok görkemli, modern bir bina.  Başkan Dündar şunları söyledi:

"Türkiye en büyük spor salonuna kavuştu. Biz sadece atletizm için yaptık. Tamamladık ve Bakanlığa teslim ettik. Eğimli bir betonu var, onu Bakanlık yapacak..."

Demirtaş'taki hızlı, planlı büyümeye dikkat çekti:

"Demirtaş 2008 yılında Osmangazi Belediyesi'ne bağlandı. 19 bin nüfusu vardı. Şu ana kadar 15 bin daireye oturma izni verdik, Demirtaş 80 bin kişilik yeni bir kente dönüştü. Planlara uygun, kaçak yapı olmadan gelişiyor. Belediye'nin de kamunun da önce altyapı yapma imkânı oluyor. Kamu kaynakları israf edilmiyor. Demirtaş'a, meydan, pazar alanı, spor tesisleri yaptık..."

KALİTELİ YAŞAM MERKEZİ

Ve Demirtaş Kaliteli Yaşam Merkezi... Gerçekten de sosyal belediyecilik adına çok yerinde bir çalışma.

Başkan Dündar da buna atıfta bulundu: "Sosyal belediyecilik hizmetlerinin zirve yaptığı bir projedir. Burası birbirinden ayrı üç kesime hizmet veren bir tesis olacak. Otistik çocuk ve gençler ile alzaymır hastaları gündüz bakımevi hizmeti alırken, yine Osmangazi'de büyük ihtiyaç olan huzurevi de yapılacak..."

Toprağa beton enjekte edilerek zemin iyileştirme çalışması da gerçekleştirilmiş. Bu maliyeti yükselten bir çalışma olmasına karşın, zemin sıvılaşma riski taşıyan ova için deprem güvenliği açısından da elzem bir şey.

Başkan Dündar Osmangazi'deki Soğanlı Kentsel Dönüşüm bölgesine işaret ederek, tüm konutların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda zemin artı beş kat olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.

Yaptıkları tüm işlerde mimariye özen gösterdiklerini söyleyen Dündar, Demirtaş'taki cami projesi için İstanbul'dan gelen mimarın altı kez proje değiştirmek zorunda kaldığına değindi...

ŞEHİRLER DIŞA VE İÇE DÖNÜŞÜR

Soğanlı Kentsel Dönüşüm alanında ise üniversitelerdeki akademisyenlerle birlikte hareket ettiklerini ve projelere mimari açıdan müdahil olduklarını anlattı:

"Dünyada şehirlerde elli yılda bir dışa, daha sonra içe dönüş yaşanıyor. Osmangazi'de de bu böyle oluyor. Şehir dışa dönüşürken, içteki bölgelerin de kendini yenilemesi için bir süreç başlatıyor.

Bir yerde mimari açıdan özgün, güzel bir şey yapıldığında çevresini de etkiliyor. Mimari dönemin düşüncesini, o dönemin ekonomik ve kültürel yaşantısını, gelişimini yansıtır...

Şair dev eserler için 'Karınca gibi çalışmak lazım' demiş. Biz anıtsal eserlerle Osmangazi'yi donatıyoruz..."

YURT VE GÖÇ ANITI

Ardından da Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'ndaki sinyalizasyonsuz özgün iki kavşak meydanına dikilecek olan iki anıtın örneklerini paylaştı. Otobüse binerken görmüştük ama ne olduklarını anlamamıştık.

Gerçekten ikisi de çok güzel. Tamamlandığında anıt eser niteliğinde olacak. Biri Göç anıtı, diğeri ise Yurt anıtı...

Aslında dün gezdiğimiz her yerde yeni bitmiş, devam eden, başlamak üzere olan inşaat faaliyetleri vardı... Hamitler, Yunuseli ve Gümüştepe'deki dönüşüme BGC TOKİ konutlarından dolayı tanığız...

Soğanlı gerçekten de müthiş bir şekilde dönüşüyor. Yeni binalar, geniş caddeler ve sokaklarıyla Osmangazi nefes alan, yaşayan bir cazibe merkezi haline dönüşüyor... Bu kesin... 

Parklar, yeşil alanlar, spor tesisleri... Önceden yapıldığını görüyorsunuz.

Soğanlı'da beş artı bir kat izin verilmesi binaları belli bir düzene sokmuş; irili büyüklü uzun kısa bina yok... Kent estetiği açısından belli bir düzene sahip.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PANORAMİK MÜZESİ

Başkan Dündar belediyecilik ilkelerini şöyle sıraladı:

"Birincisi planlama, planlı hareket; ikincisi bütçenin akıllı kullanılması, iktisat; üçüncüsü kalıcı eserler bırakmak, dördüncüsü de vatandaş memnuniyeti."

Panoramik müzeye gelince... Muazzam bir yapı. Dünyanın en büyük kubbeli müzesi. Dışarıdan göründüğüne göre çok daha büyük. Binanın çatısının bir kısmı yeşil alana dönüştürülmüş. Dağa tırmanır gibi tırmandık. Güneş panelleri var. Akıllı bina, yeşil sertifika alabilecek durumda.

Sanatçılar kubbenin resimlemesini tamamlamış ama göremedik, açılışa saklanıyor.
Başkan Dündar şu bilgileri verdi:

"Fetih 1453 ile Çanakkale 1915'i yapan sanatçılarımızın ustalık döneminin eseri olacak. Müzede ana tema canlandırma salonunun yanı sıra sergi ve toplantı salonları, kafeterya ve eşya satış mağazaları da olacak. Buraya gelen turistler Kayhan aksından geçip Yeşil'e, Ulucamii'ne, Tarihi Çarşı ve Hanlar bölgesine yürüyerek ulaşabilecekler..."