‘Dünyada en fazla mülteci barındıran ülkeyiz’

H. Gül KOLAYLI 29 Ekim 2017 Pazar, 06:00

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) tarafından Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla Antalya'da iki günlük eğitim toplantısı düzenlendi...

Açılış konuşmasını yapan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği  (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak sözlerine şöyle başladı:

"Dünyada 65,6 milyon sığınmacı mülteci olmuş göçü zorunlu sebeplerle yaşamış insanlar bulunmakta. Bunun 22,5 milyonunu da mülteciler oluşturuyor.

 Dakikada 22 kişi vatanını zorunlu sebeplerden terk etmek durumunda kalıyor. Ve bu sayılar git gide artıyor...

Mülteci nüfusunun yüzde 85'ini geri kalmış ülkeler oluşturuyor.

Dünya 2. Dünya savaşından sonra en büyük krizi yaşıyoruz. Dünyada en fazla mülteci barındıran ülke Türkiye.

Türkiye'de 3,2 milyondan fazla Suriyeli bir de görünmeyen Afganistanlı, Somali, Irak'tan gelenler var. 3,5 milyondan fazla mülteci Türkiye'de ikamet ediyor. Basın toplumdaki mülteci algısı üzerinde oldukça etkili.

Basının konuyla ilgili bilgilendirmesi açısından gecikmiş bilgilendirme toplantıları olmalı.

Türkiye 30 milyar dolardan fazla para harcamış durumda.

Bu ciddi bir rakam. Uluslararası platformda takdirle karşılandı. Ne Suriyeliler ne de Türkiye'deki aktörler Suriyelilerin bu kadar kalacağını tahmin etmemişti.

Görünürlük arttıkça vatandaşla Suriyeliler arasındaki sıkıntılar daha da fark edilir oldu. Siz nasıl düşünüyorsanız vatandaşlar da öyle düşünecek... "

 

'ETKİLEŞİMLER ARTMAYA BAŞLADI'

BYEGM Enformasyon Daire başkanı Mahmut Şevket Bayram ise şunları söyledi:

"Almanya'da çok etkin bir sivil toplum örgütünün genel kuruluna katılmıştım. Almanlar işçiye ihtiyaçları olduğu dönemde dünyanın çeşitli bölgelerinden işçiler çağırdı.

Polonya, Yunanistan, İspanya ve Türkiye'den gelenler oldu. Onlar belli süre çalıştı ve ülkelerine döndüler.

Almanlar Türklerin geri döneceklerini hesaba katmadı. Biz burada entegrasyon sorunu yaşıyoruz demişti. 15 yıl önceydi.  

Son yıllarda Türkiye'nin en fazla göçmenin olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Etkileşimler çok fazla artmaya başladı. Artık her yerde rastlamak mümkün.

Dilenenden en lüks semtlerde yaşayan mültecilere rastlamak mümkün. Ve bir arada yaşamak durumundayız. Bir arada yaşarken artan hadiseler var, bununla ilgili de siz değerli basın mensuplarına büyük iş düşüyor..."

SGDD Program Birimi Sorumlusu Safa Karataş ise dernek hakkında bilgi verdi:

"SGDD 1995 yılında Ankara'da kurulmuş, Türkiye'de yaşayan sığınmacıların sorunlarına çözümler üretmeye, kamuoyunda farkındalık faaliyetleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Suriye krizinden çok daha önce alandaydı. 46 ile hizmet veren 80'den fazla ofis ve 1500'ün üstünde çalışanın olduğu bir dernektir.. Sağlıktan sosyologa; hukuktan eğitime pek çok konuda danışmanlık veriyor.

Suriyeliler, Afganlar, Iraklılar, İranlılar, Somaliler ve 50'yi aşkın ülkeden insanlara hizmet vermeye çalışıyoruz ..."

BM Mülteciler Yüksek Kurulu tarafından desteklenen çalışma kapsamında SGDD tarafından 50'yi aşkın ülkeden gelenleri SGDD eş kayıt altına alındığını ve bugüne dek 4 yılda 499 bin 750 kayıt yapıldığını söyledi...

 

GÖÇ İDARESİ'NİN İŞLEVİ

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi'nden Göz Uzmanı Salih Aykut Özen de kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi...

Mülteci kavramına yasalar açısından açılık getirerek "Geçici koruma, Uluslararası Koruma Mülteci, Şartlı mülteci, İkincil koruma, düzenli ve düzensiz göçmen olarak grupladı.

Göç İdaresi'nin 2013'te kurulduğunu ve 81 ilde de faaliyette bulunduğunu belirterek şu bilgileri paylaştı:

"Başvuru yapanın kimlik tespiti yapılıyor. İddia ettiği hususlarda araştırma yapılıyor.

Mülakat günü tayin ediliyor. İddiaları üzerinden hummalı bir araştırma yapılıyor. Doğruluğu teyit eden bilgiler varsa kabul ediliyor.

 Niteliklere göre şartla mülteci ya da ikincil korumayı kazanmış oluyor.  Genel müdürlük bünyesindeki değerlendirme komisyonuna itiraz edebiliyor ya da idare mahkemesine hatta Anayasa mahkemesine bile başvurma hakkı var. Tüm hukuk yolları bittikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de başvurabilir.

Geçici Koruma ise Suriyeli özelikle geçici hükümlerin olduğu bir yasal düzenleme. Türkiye Uluslararası hukuk ve teamül çerçevesinde Suriye uyruklu yabancılara geçici koruma sağlıyor...

Konuyla ilgili yönetmelikte sağlık, eğitim,  çalışma ve yardım hükümleri tanımlanırken, Suriyeli sığınmacının yükümlülükleri de yer alıyor..."

Kerkük ve Telafer'den gelenlerin de aynı haklara sahip olup olmadığına yönelik soruyu ise aynı haklara sahip olduğu şeklinde yanıtladı.

Ardından Bursa'daki Telafer Türkmenlerini arayarak sordum; eğitimde Suriyeli öğrencilere verilen 50 liralık yardımı almadıklarını, ayrıca sağlık yardımı aldıklarını ama ilaçlarını Suriyeliler gibi ücretsiz temin edemediklerini söyledi.

Toplantıda gündeme gelen bilgilere göre:

Her gün bin 500, 2 bin Suriyelinin sıfırdan kayıt yaptırıyor.

Okula erişemeyenler için 40 bin öğretmene ve 30 bin dersliğe ihtiyaç var.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre 15 bin Suriyeli çalışma izni almış...

Türkiye Cumhuriyeti 30 milyar dolardan daha fazla bir mali katkıda bulunmuş durumda.

Türkiye'de 228 bin 968'i kamplarda, 3 milyon 235 bin 992 Suriyeli var; bunların yüzde 45'i

Yüzde 45 i çocuk. 0-4 yaş arası 448 bin...

224 bini Türkiye'de dünyaya geldi. Potansiyel öğrenci 980 bini okul çağında, yüzde 40'tan fazlasının eğitime erişimi yok! 15 bini üniversitede okuyor.

Ortalama ayda 20 bin civarında Suriye dışında geliş var, birinci sırada Afganlılar, ikinci sırada Iraklılar oluşturuyor.

Afganlıların nüfusunda hızlı bir artış var...
2016 yılında Kuzey Afrika da dahil olmak üzere Avrupa'ya gelen mülteci sayısı 145 bin 878, gelirken yaşamını kaybeden kişi sayısı ise 5 bin...

Her üç saniyede bir kişi zorla yerinden ediliyor...

Şu anda dünyada 113 kişiden 1'i yerinden edilmiş durumda.

Suriye halkının üçte ikisi yerinden edilmiş durumda!

5,2 milyonu Türkiye'nin de bulunduğu 5 civar ülkede yaşıyor. 6,5 milyonu ise ülke içinde yer değiştirmiş!

BUGÜN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ÖNDERLİĞİNDE KURULAN CUMHURİYET'İMİZİN YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN...