EMO’da Katılımcı Mühendisler iddialı

H. Gül KOLAYLI 06 Şubat 2018 Salı, 06:00

TMMOB'a bağlı şubelerde genel kurul süreci devam ediyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi'nin genel kurulu 10 Şubat'ta, seçimler ise 11 Şubat'ta gerçekleşecek...

EMO Bursa Şubesi'nde iki liste yarışacak... Biri Abdullah Büyükışıklar'ın öncülüğündeki Demokrat Mühendisler Grubu; diğeri ise mevcut başkan Remzi Çınar'ın da içinde bulunduğu Burak Özgen öncülüğündeki Katılımcı Mühendisler Grubu...

Aslında her ikisi de birbirine yakın çizgide...

Dün YeniDönem gazetesini, EMO Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar ile 16. Dönem Katılımcı Mühendisler Yönetim Kurulu adaylarından Burak Özgen, Sedat Gökmenoğlu ve Mert Ünler ziyarete geldi...

 

40 YILLIK GELENEĞİN ARDILIYIZ

Başkan Remzi Çınar'a neden iki liste ile gidildiğini, üçüncü bir liste olasılığının olup olmadığını sordum...

"Meslekte Birlik Grubu 2012'de liste çıkarmıştı; bu dönem henüz adaylık açıklaması yapmadılar. 2014 ve 2016 döneminde tek listeyle gidildi. Ben şu anda bırakıyorum.

 Odamızın kurulduğu günden bu yana 40 yıllık bir geleneği var. Yönetimden bir kısım arkadaşlar çekilip yenilere yer açar. Oda yönetimi yenilenerek ancak deneyimlilerle birlikte çalışmasını sürdürür. Böylece Şube'nin geçmiş dönemdeki hafızasını kaybetmeden ilerlemeyi sağlıyoruz. Bu dönem de aynısını yaptık. Bir kısım arkadaşımız çekildi, listemizde genç arkadaşlara yer verdik. Burak Özgen, mevcut yönetimde birlikte çalıştığımız Şube Saymanı olarak görev yapan bir arkadaşımızdır...."

Peki ne olmuştu da Çağdaş Grup kendi içerisinde iki liste ile seçim yarışına girmişti?

Remzi Çınar'a sordum; anlattı:

"Bu bir demokratik yarıştır. Burak Özgen öncülüğündeki liste, EMO Bursa Şubesi'nde 40 yıldır görev alan Katılımcı Mühendisler Grubu'nun temsilcileri niteliğindedir. Bizler Bursa'da 40 yıldır Çağdaş Mühendisler'in sorumluluk anlayışı değişmediyse, bunun ortak hafızayı yitirmeden sürdürülen yönetimden kaynaklandığını düşünüyoruz. Şubemiz, EMO bünyesindeki 14 şube içinde ekonomik, teknik ve sosyal veriler açısından önde olan bir şube. Sorunu, eksiği yok, kaybetme şansı da yok. Tüm yönetimin kökten değişmesi için o yönetimin başarısız olması gerekir. Oysa şube yönetimimiz başarılı bir yönetimdir..."

Anladığım kadarıyla Şube Danışma Kurulu'nda birlikte çalışma teklifini götürmüşler, kabul görmemiş...

Çınar "20 kişilik kadromuz vardı, yarısı görevi bıraktı, birlikte çalışabilirdik. Mevcut yönetim, yani mavi liste bu olanağı yaratmıştır..." dedi.

 

KARE KODLU TANITIM BROŞÜRÜ

Burak Özgen'e gelince; genç bir mühendis, 1980 doğumlu. 2003 yılında mezun olduktan sonra EMO İstanbul, Ankara ve Bursa Şubesi'nde çeşitli kurullarda görev almış. Mevcut yönetim kurulunda ise sayman üye.

Katılımcı Mühendisler Yönetim Kurulu listesi ise  asıl adaylar; "Burak Özgen, Sedat Gökmenoğlu, Şerife Vatansever, Halil İbrahim Bakar, Mutlu Yılmaz, Ömer Çetin, Mehmet Can" ve yedek adaylar "Ömer Adışen, Esra Kılıç, Mustafa Uzel, Osman Aykut Başkan, Mert Ünler, Burak Köy, Alperen Elmalı"dan oluşuyor..
Listede oldukça genç isimler de var, mesela Mert Ünler; 1993 doğumlu; "2016 yılında mezun oldum. Ekipteki en genç üyeyim. EMO'ya da iki yıl önce üye oldum. İş temposunda aktif görev alamamıştım. Şimdi sene başından itibaren odada görev almak, emek vermek istiyorum..."

Gençler çoğunlukta olunca, teknoloji broşüre de yansımış; her bir ismin yanında kare kod uygulaması var; telefona okuttuğunuz an, adayların sesli görüntüleri geliyor; neden aday olduklarını anlatıyor, kendilerini tanıtıyorlar...

 

'GENÇLERİ ÖNEMSİYORUZ'

TMMOB'a bağlı odalarda sürdürülebilir olmak önemli. Bazı odalar başkanları değiştiğinde etkinlikleri de kalmıyor. Bunu sordum Burak Özgen'e; "Biz zaten ekip olarak bir kısmımız mevcut yönetimde görev almış isimleriz. Biz meslek alanlarımızı ilgilendiren konularda sorumluluk almakla, müdahil olmakla yükümlüyüz. Yeni dönemde de TMMOB geleneğine bağlı olarak kentin ve halkın sorunlarına bakış açımız değişmeyecek..." derken...

Sedat Gökmenoğlu da gençlere yönelik çalışmalara atıfta bulundu; "EMO genç üzerinden üniversitede örgütlüyüz. Onlara yönelik ciddi çalışmalarımız var, mesela ücretsiz PLC kursu düzenliyoruz. Hem Uludağ hem de Bursa Teknik Üniversitesi'nde etkinliklerimiz var. Önümüzdeki dönem yeni mezunların odamızda daha aktif olmalarını sağlayacağız. Gençlerin katılımcılığını çok önemsiyoruz..."

Sosyal ve kültürel etkinlikler arasında EMO Bursa Şubesi'nin düzenli felsefe toplantıları gerçekleştirdiğini de öğrendim...

 

'KATILIMCILIĞIN ARTIRILMASINI HEDEFLİYORUZ'

Burak Özgen, mevcut dönem yönetim kurulunun gerçekleştirdiği sempozyum, fuar gibi etkinlikleri hiçbir aksaklığa mahal vermeden sürdüreceklerini anlattı...

"Teknik geziler, sosyal etkinlikler düzenlenecek... Meslek içi eğitimlere ağırlık vereceğiz... Mutlaka her dönemde olduğu gibi tiyatro, müzik, felsefe etkinlikleri, fotoğrafçılık kursları düzenlemeye devam edeceğiz..."

Murat Özgen diyor ki;

"Mühendisliğin bilim ve teknolojinin toplum yararına kullanılmasını ana ilke olarak kabul ediyoruz. Ulusal bağımsızlığımızı, laik, demokratik Cumhuriyet'e sahip çıkıyor ve hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Ücretli çalışan üyelerimizin haklarının korunması, güçlendirilmesi ve sendikal faaliyetlerinin önünün açılması için çalışmalara devam etmeyi hedefliyoruz.

İşsiz mühendislere sahip çıkılması ve bu konuda kamuoyu oluşturulması için çalışmalar yürüteceğiz. Üyelerin EMO ile ilişkisini güçlendirmek, katılımını artırmak ve üye olmayanların da üye olmalarını sağlamak için farkındalık eğitimleri, sosyal ve teknik etkinlikler gibi yeni yaklaşımlar geliştireceğiz..."