Ertuğrul Okulları: Sadece değil sahiden de ‘ÖZEL’

H. Gül KOLAYLI 22 Aralık 2017 Cuma, 06:05

Bursa'da 2018-2019 döneminde Beşevler'de hizmete girecek olan Ertuğrul Okulları dün Manej Kafe'de düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.

Toplantıya Ertuğrul Okulları'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Çapar ile kurucu ortaklardan AR-GE ve Bilim Başkanı Psikolog Dr. Zafer Akıncı,  Halkla İlişkiler Müdürü Raviye Güneyce, Mali Danışman Mehmet Durak ile Fuat Başay ve Kampüs Müdürü Murat Yöş katıldı.

Ertuğrul Okulları'nın şiarı "Sadece özel okul değil, özel bir okul"

Özel sözcüğüne neden farklı, sıra dışı gibisinden anlam yüklediklerine gelince...

Toplantıyı izledikten sonra anladım.

Özellikle de televizyon programlarından tanıdığımız Psikolog Dr. Zafer Akıncı'yı dinledikten sonra!

Okul tanıtım videosunun izlenmesinden sonra ise Psikolog Dr. Zafer Akıncı, kendisinin psikoloji AR-GE'cisi olduğunu ve uzun yıllardır bir AR-GE ekibine başkanlık yaptığını anlattı.

 

ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞTİRİLEBİLİR Mİ?
Ertuğrul Okulları'nın oluşumuna giden yola gelince; uzun yıllar süren çalışmalardan sonra şu sorunun yanıtı aranıyor:

"Pek çok okul var. Sınav yaparak başarılı öğrencileri alıyor. O öğrenciler başarılı olarak çıkıyor. 'Çocuklarda muhakemeyi, zekayı geliştirsek ne olur?"

Akıncı diyor ki:

"2008 yılında çocuklarla yola çıktık. İlk IQup projesini yayınladık.  Çapa ve Hacettepe üniversitelerine gittik.

 Bazı hocalarla tanıştık. Bolu İzzet Baysal Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Hatice Kafadar ile tanıştık. Bilimsel çalışmalar yaptılar..."

Ardından da Bursa'da Raviye Güneyce ile birlikte 2 binin üzerindeki çocuğa IQup uyguluyorlar.

Üstelik de yurt dışında bu tür çalışmalar 20 çocukla yürütülürken! Sistemi uygulamadan önce çocukların zeka ve hafızaları uluslararası standarttaki testlerle belirleniyor. Daha sonra tekrar ölçüyorlar ve dünya çapında bir başarıya imza atılıyor.

 

ZEKADA KALICI YÜZDE 40 ARTIŞ

Bir ilki hayata geçirerek, çocuğun zeka ve hafızasını kalıcı olarak yüzde 40 oranında yükseltmeyi başarıyorlar...

Bunu da uluslararası bilim camiasına sunuyorlar. Cambridge Üniversitesi inceliyor ve 'Bir yıl sonra çocuklardaki etkilerinin kalıcı olduğunu kanıtlayın' diyor...

"2012'de inanılmaz bir sonuç aldık. Cambridge ilk kez bir Türk üniversitesinden makale aldı" diyen Akıncı, akabinde okul kurma fikrinin geliştiğini ve IQup'nin ilk uygulandığı kent olması dolayısıyla da Bursa'da kurmaya karar verdiklerini anlattı.

Ardından da İstanbul ve Bursa'dan akademisyenlerin de dâhil olduğu AR-GE ekibiyle bilimsel çalışmaları sürdürdükleri bilgisini paylaştı.

 

ÇOCUĞUN TÜM GELECEĞİNİ DEĞİŞTİRİYOR!

Akıncı'nın şu söyledikleri son derece önemliydi:

"Biz çocuğa okullarda öğretilmeyecek bir şey veriyoruz. Anlama, olayları yorumlama, özgür ve demokratik birey olmasını artırıcı bir sistem uyguluyoruz.

Türkiye'de sadece buradaki okulda gerçekleştiriyoruz...

 IQup; bir çocuğun zekasını, dikkatini artıran, çok hızlı okuyup anlamasını sağlayacak, tüm geleceğini değiştirecek bir sistemdir...

Ertuğrul Okulları'nda normal eğitim verilirken artı olarak ise çocuğun algılama kapasitesini en üst düzeye çıkartacağız...

Seneye bir toplantı daha yaparız ve aldığımız sonuçların dünya okulculuk alanında bir ilk olduğunun kanıtlarını da paylaşırız..."

4 yıl fizik ve 2 yıl da bilgisayar okuyan Psikolog Dr. Zafer Akıncı, IQup sisteminin 150 bin öğrenciye uygulanması için özel bir yazılım üzerinde çalıştıklarını anlattı...

 

ETİK DEĞERLERE SAYGILI ÖĞRENCİLER

Okulun maliyetine yönelik soruyu yanıtlayan Mehmet Durak yaklaşık 22 milyon liralık bir bütçe öngördüklerini söylerken, normal bir özel okula göre farklı bütçelendirme kalemleri olduğuna da değindi:

"Sosyolog, pedagog ve üniversite hocalarından destek alıyoruz. Okulumuz inşaat halinde ama AR-GE çalışmaları devam ediyor.

Dürüstlük birinci ilkemiz. Doğru bireyler yetiştirmemiz lazım. 21. yüzyılda daha güzel nesiller yetiştirelim diyoruz. Sisteme velileri de dâhil edeceğiz. Onları da eğitime tabi tutacağız...

 Biz Ertuğrul Okulları'nda öğrencileri doğruluk, dürüstlük, sevgi, saygı, sorumluluk gibi etik değerlerle ve hayat boyu kullanıp geliştirebilecekleri ayırt edici niteliklerle yetiştirmeyi hedefliyoruz. "

 Murat Yöş, Ertuğrul Okulları'nı özelin "özeli" yapan sistem ve programlar hakkında bilgi verdi. Bu 4 program şöyle:

 "Özdenetim becerilerini Geliştirme Programı; IQup4 Bilişsel Gelişim Sistemi,  Kişiselleştirilmiş Dijital Rehberlik Sistemi (KDRS); Analitik Okuma ve Kavrama Geliştirme Programı (AOP)"

 

HEDEF: YERELDEN ULUSALA VE ULUSLARARASINA

Ertuğrul Okulları; anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseden oluşacak. 900 öğrenci kapasitesine sahip olan okulda lise bölümüne ara sınıflardan öğrenci alınmayacak. Her 100 çocuk için rehberlik birimi dışında bir psikolog öngörülmüş.

Ertuğrul Okulları uluslararası bir kolej olarak konumlandırılmış, yerelden ulusala ve uluslararasına uzanan, üniversiteleşmenin de olduğu geniş bir hedef yelpazesi var.

IQup programını öğretmenler uygulamayacak, ancak sisteme uyum sağlamaları için İstanbul'da bir aylık hızlandırılmış hizmet içi eğitimi alacaklar. IQup,  uzmanlardan oluşan özel birimce yıl boyunca hayata geçirilecek...

Dilerim uzak olmayan bir gelecekte ülkemin tüm çocuklarının bilimden /bilimciden beslenen bu program ve sistemlerden yararlanma şansı olur...

Zor ötesi, yine de dilemek istiyorum. Zira her bir çocuğumuz böyle bir eğitimi hak ediyor. Toplumun ihtiyacı zaten gün gibi aşikâr!..

Genelde okul tanıtımlarında şu kadar metrekare açık kapalı alan, şu kadar derslik diye yazar dururuz...

Ama bu defa ben dâhil, hiç kimsenin aklına bunları sormak gelmedi, zira içerik çok 'özel'di...