Füsun Uyanık: 'İstemezükçü değiliz!'

H. Gül KOLAYLI 19 Nisan 2016 Salı, 09:12

Dün Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi'ne kurumsal ziyaret gerçekleştirdik...

Ziyarete, YeniDönem gazetesi Sahibi Oğuzhan Kutlucan, Genel Müdür İbrahim Öge, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatma Kundakçı ve editörlerden Turgay Akbulut da katıldı...

Başkan Füsun Uyanık, iki yıllık bir aradan sonra oda başkanlığına yeniden döndüğünde "Efsane geri döndü" diye yazmıştım...
Kendisini yıllardır tanırım.

Plan değişikliklerini yasa ve yönetmeliklere uygunluğunu inceler ve kamu yararını sorgular...

Eğer yasa ve yönetmeliklere uymayan bir şey varsa da itirazını yapar...

Bursa'da ŞPO tarafından açılan 100 civarında dava var...

Dün Başkan Füsun Uyanık, bunların bir kısmının kazanılmış davalar olduğunu, ama uygulanmadığını söyledi...

Eskiden 'İdare Mahkemeleri'nin kararlarının bir hükmü, karşılığı vardı...

Şimdilerde kimsenin mahkeme kararını tınladığı yok...

 

3 BİN 888 PLAN DEĞİŞİKLİĞİ

Başkan Füsun Uyanık, "Bursa'da çok ciddi sorunlar var. İlçeler de dahil. Kıyı Koruma Yasası'na rağmen yapılmak istenen Ro-Ro limanı, Batı OSB, DOSAB Termik Santrali, İnegazi Çimento Fabrikası var..."

Plan değişikliklerine atıfta bulundu:

"Bakın 3 yıl içerisinde 3 bin 888 plan değişikliği yapılmış. Kişiye özel! Gaziantep'te 274, Adana'da 254 plan değişikliği yapılmış. Bizimkiler çok çalışmış!

Plan değişiklikleri kamu yararına olsa itirazımız yok.  Bursa için artık hiçbir protokol erkanı Yeşil Bursa demiyor.

 O eskidendi. Sanayi kenti, turizm kenti, tarım kenti diyorlar. Tarım alanları sanayiye dönüşüyor. Bu gidişle hiç kalmayacak...."

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI

Kentsel dönüşümle ilgili yasanın çıkmasına karşın 4 yıldır yol alınamadığını belirten Uyanık şöyle konuştu:

"Kentsel dönüşüme bakıyorsunuz.  Afet Riskli Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun 2012'de çıktı. Hâlâ bir dönüşüm yok.

Doğanbey Dönüşümü ortada!.. 1999 depreminden sonra jeolojik etüt yapılmadıysa tüm planların iptali istendi.  55 belediye vardı o zamanlar. Hepsi yaptı.

Ama sonradan uyulmadı. Plan değişikliği yapılıyor, jeolojik etütler plan notu olarak geçiyor. Bakın Bursa'da deprem şehri, 150 yıl geçti. Binalarımız riskli. Yapı Denetim Yasası 2001 yılında çıktı. Bursa da pilot illerden biri.

Afet Riskli Alanların Dönüştürülmesi Yasası, 'Yapı denetim şirketlerinin denetlediğini bile kontrol et', diyor.

Riskli bina tespitinde borçlandırıyor. Kredi de veriyor. Oysa 81 ilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın laboratuvarları var. Riskli binalar tespit edilebilirdi.

Şimdi süreç müteahhit odaklı işliyor.  Hâlâ sağlıklı envanter yok!"

 

YASA VE YÖNETMELİKLERE GÖRE!

Plan değişikliğinde ne yaptıklarını sordum...

"İlk etapta itiraz ediyoruz. Teknik olarak uyarıyor, yasa ve yönetmelikleri hatırlatıyoruz. 1/1000 ölçekli planlara bakıyoruz. Mesleki disiplin açısından...

Ama bizim işimiz zor!

Bir mimari projede muhatap mimar, harita mühendislerine muhatap yine meslektaşları. Ama biz seçilmişlerle muhatabız. Belediye meclislerinde değiştirerek onaylama yetkisi de var. Yeşil alana sanayi diyorlar..."

Yeri gelmişken Batı OSB iken TEKNOSAB olarak dillendirilen yeri sordum:

"Batı OSB'de onaylanan bir plan yok. Yer seçimi yapıldı, kamu yararı kararı alındı. Mimarlar Odası, Bursa Barosu, Doğader, Şehir Plancıları Odası ve Kimya Mühendisleri Odası olarak dava açıldı..."

Füsun Uyanık, "Bursa'da yapılan her değişikliği inceleyeceğiz. Değişiklik yapan kurumlara gelince... Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı var. OSB'leri Sanayi Bakanlığı düzenleniyor...."

 

'DOĞRU BİR ŞEYE İTİRAZ ETMEYİZ'

Bu arada yeri gelmişken "Sizin için istemezükçü diyorlar? Ne diyeceksiniz?" diye sordum...

Yanıtladı:

"Biz istemezükçü değiliz. İyi bir şey yapılırsa niye istemeyelim. Bursa'nın 5 ovası vardı, talan edildi. Biz kamunun yararını gözetme ve yasa yönetmeliklere uygunluk noktasındayız.

Oysa süreç kişiye özel gidiyor.

Biz itirazlarımızı, kamunun yararına kanun ve yönetmeliklere bakarak yapıyoruz. Biz kamu yararına faaliyet gösteren meslek örgütüyüz.

Bursa' da yapılan yanlışlara itiraz ediyoruz.

Bakın Bursa'da OSB'lerin yüzde 50'si boş. Baktığınızda Mustafakemalpaşa'da tarıma dayalı sanayi deniyor, tarımdan başka her şey var. Keza Yenişehir'de de öyle, şişeleme fabrikası var. Barakfaki'ye, Gürsu'ya bakıyorsunuz, tarıma dayalı değil.

Şehirde çarpık bir sanayileşme var, kurumlar üstlerine düşeni yerine getirmiyor. Biz sanayiye karşı değiliz..."

 

SENFONİ'DE 23 NİSAN!

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri'nde, çocuklara, müzik eşliğinde, bir anlatıcı ile renklenen çok özel bir konser sunmaya hazırlanıyor. 

Konserde Sergei Prokofyev'in 1939 yılında tamamladığı, çocuklara bir senfoni orkestrasındaki enstrümanları tanıtmayı amaçlayan, müzikli bir masal olan "Peter ve Kurt" adlı eseri seslendirilecek. Ecehan Şarman Çetinkaya'nın anlatımıyla renklenecek.

Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin şefi olan Nezih Seçkin'in yöneteceği Orkestra'nın konseri Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Filarmoni Derneği'nin de katkılarıyla, 21 Nisan 2016 Perşembe akşamı saat 19.00'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, gerçekleşecek ...

 

 

TMMOB İKK VE BAOB'DA NÖBET DEĞİŞİKLİĞİ

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği seçimleri dün düzenlenen İKK toplantısında gerçekleşti... Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar, görevi Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fikri Düşünceli'ye devretti. Bursa Akademik Odalar Dönem Sözcülüğü BSMMO'da idi. Muhtemelen Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Uluşahin olacak.