Gıda ve Kimya mühendislerinde seçim heyecanı

H. Gül KOLAYLI 21 Ocak 2018 Pazar, 06:08

Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Bursa Şubesi ile Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Bursa Şubesi'nin genel kurulu, Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi salonlarında başladı. Genel Kurul'un bugün gerçekleşecek olan seçimli oturumunda üyeler her iki odanın da yönetimini belirleyecek.

GMO Bursa Şubesi Genel Kurulu'na; CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, Erkan Aydın ve CHP eski Milletvekili İlhan Demiröz ile GMO Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden Murat Şanlı, Dilek Alkan, TMMOB'a bağlı oda temsilcileri ve üyeler katıldı.

800 kayıtlı üyesi olan GMO Bursa Şubesi'nde mevcut Başkan Lale Yıldız yeniden yönetime talip. Tek liste ile gidilecek olan seçimlerde yönetim kurulu adayları ise şu isimlerden oluşuyor:

"Asıl: Lale Yıldız, Melek Seda Kavas, İsmail Burak Doğan, Hanife Türker, Yasemin Şahan, Özgür Turanlı, Ali Hakan Donduran.

Yedek: Özcan Özkan, Gürcan Durğun, Serap Kösemehmet, İlke Çağıran, İbrahim Gümül, Aslıhan Elmas, İsmail Tosun..."

Başkan Lale Yıldız gıdadaki bilgi kirliliğine dikkat çekerek "Kamu otoriteleri, GMO ve üniversiteler dâhil olmak üzere gıdaya yönelik bağımsız bir 'Bilim Kurulu' oluşturulmalı. Oda olarak bunun için öneri sunduk" dedi.

Güvenli gıda hepimizi ilgilendiren bir mevzu... Lale Yıldız, 5996 sayılı Gıda Kanunu'na göre Türkiye'deki gıda işletmelerinde gıda mühendisi istihdamının, 30 beygir gücü üstünde ve 10'dan fazla işçi çalıştıran işletmelerde zorunlu kılındığına dikkat çekti. GMO olarak önerdikleri yetkilendirilmiş gıda danışmanlığı sisteminden söz etti.

Şöyle ki; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda gıda mühendisliği hizmeti almak isteyen işletmelerin ödediği cüzi meblağlar bir havuzda toplanacak. Gıda mühendisleri bu havuzdan ücret alacak ve SGK'lı olacak, firmalar da aynı havuzdan hizmet alacak. Yani kazan, kazan yöntemi.

///////////////////////

 

KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI KONGRESİ

KMO Bursa Şubesi Genel Kurulu'na da CHP milletvekilleri Erkan Aydın, Orhan Sarıbal ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, KMO Genel Başkanı Ali Uğurlu ile akademik oda ve sendika temsilcileri ile üyeler katıldı.

KMO Bursa Şubesi'nde Ali Uluşahin ve Ali Akça öncülüğünde iki liste yarışacak... (Ali Uluşahin daha önce aday olmayacağını söylemişti. Ancak kongreye kısa bir süre kala "Israrlar" neticesinde yeniden aday olduğunu açıkladı.)

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nde, Ali Uluşahin'in öncülüğündeki yönetim kurulu aday listesi şu simlerden oluşuyor:

"Asıl: Uluşahin'in yanı sıra Ayşen Çankaya Döşkaya, Bilge Gizir, Emine Koçdemir, Ercan Beygirci, Erdinç Batı, Erkan Konyalı.

Yedek: Gökçe Döven, Gülfidan Demir, Hale Nur Oymak, Haluk Yüce, Nurcan Meşhurtürk, Rengin Demiröz, Şaban Rodoplu".

Diğer listede ise asılda "Ali Akça'nın yanı sıra Erkan Akleman, Emire Berrin Çiftçi, Hülya Gül, Ahmet Öztürk, İbrahim Atay, Pakize Öztürk, yedeklerde ise Canel Sinmez, Hakan Sıkçalı, Erdem Fidan, Erdem Canavar, Özge Türkoğlu, Melike Kartal, Özcan Gök" yer alıyor...

Toplantıda söz alan Ali Uluşahin, şube yönetim kurulu olarak kimya mühendislerinin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sunmayı amaçladığını söyledi.

Uluşahin "Sera gazı emisyonları, nükleer çalışmalar, tehlikeli kimyasal depolama alanları, katı atık yakma yangınları, deprem gerçeği, çevre kirliliği, hava kirliliği, genetiği değiştirilmiş gıdalar gibi tehditler ile her karşılaşıldığında meslek disiplinimiz ve örgütlülüğümüzden aldığımız güç ile bilimin gerçekleri yalın bir şekilde halkımıza ve kamuoyuna sunulmuştur" dedi.

Neden aday olduğuna dair bir dizi gerekçe sunan Akça ise şunları söyledi:

"Ülkene, mesleğine, odana sahip çık, şiarı ve mesleğimizden aldığımız güç ile toplumun çıkarlarından yana tavır koymak adına adayız. Şubemize bağlı olan üyelerimizin, odamıza olumsuz eleştirisi olan 'Odamız bize ne veriyor ki, çalışmalara katılalım!' anlayışını kırmak, üyelerimiz arsında kaybolan güven duygusunu tekrar yaratabilmek adına adayız."

BOZBEY'DEN ÖNERİ: DOĞRU BİLGİLENDİRME AĞI

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise son dönemdeki toplantılarda yaptığı gibi eleştirinin yanı sıra öneri de getirdi:

 "KMO ve tüm odalarımıza bir öneri getirmek istiyorum. Sosyal medya öyle bir ağ oldu ki doğru ile yanlış iç içe girdi.  Sosyal medyada pek çok paylaşım yapılıyor ve bizim kafamız karışıyor. Acaba TMMOB bünyesinde genel merkezler düzeyinde bir sosyal medya ağı oluşturulsa, insanlar 'doğru nedir?' diye baksa. Buna ihtiyacımız var. En azından doğru bilgiye ulaşılacak mecraların çoğaltılması lazım..."