Grev - lokavt restleşmesi

H. Gül KOLAYLI 25 Ocak 2018 Perşembe, 08:32

Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş'in 2 Şubat'ta aldığı grev kararına karşın MESS de lokavt kararı aldı.
Lokavt kararı alınan iş yerleri arasında Aygaz, Türk Traktör, TOFAŞ, Ford Otosan, Karsan, Otokar, Arçelik gibi firmalar da var.

Öte yandan edinilen bilgiye göre MESS;  Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş sendikalarını 26 Ocak Cuma günü görüşmeye çağırdı.

Peki, toplamda 130 bin işçi için toplu sözleşme masasına oturan ve 2 Şubat'ta grev kararı alan sendikalar MESS'in lokavt kararına ne diyor?

 

TÜRK METAL: PEVRUL KAVLAK

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak lokavt kararını şöyle değerlendirdi:

"Evet, biz 'Grevse grev' deyip yola çıktık. Grev kararımızı ve grev uygulama kararını aldık.

Bu konuda son derece ciddi ve kararlıyız. Ama iş yerlerindeki huzur, çalışma barışı ve üretimin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kaliteli verimli ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için sözleşmenin masada bitmesi adına elimizden geleni yapacağız!"

Türk Metal Genel Merkezi'nden gelen bilgiler şu doğrultuda:

 "Biz grev kararı aldık, sonra da grev uygulama kararı aldık. MESS lokavt kararı aldı, ama lokavt uygulama kararı almadı. Ve bütün toplu sözleşme sürecinde rutin karşılıklı iki adım atıldı. Yasal süreç budur. Olağanüstü bir yanı yok. Beklenen bir durumdu. Türk Metal Sendikası da cuma günü için davet aldı. Müzakere masasında yerimizi alacağız..."

BİRLEŞİK METAL-İŞ/ ADNAN SERDAROĞLU

Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa İl Temsilcisi Ayhan Ekinci ile görüştüm...

"Lokavt kararı alınsa da bir şey fark etmiyor. Biz grev kararı ve uygulaması aldık. İş yerlerimize astık, onlar da lokavt kararı aldılar " diyen Ekinci, oldukça önemli bir hususun altını çizdi o da şu:

"Grev kararı fabrikadaki beyaz yakalıları etkilemiyor. Ancak lokavt kararı alınca işveren onlara da maaş vermiyor."

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile görüştüm.

"MESS'in lokavt kararı alması normal. Süreç Türkiye'deki yasalara uygun gidiyor. MESS 26 Ocak Cuma günü davet etti. Ne çıkar bilemiyorum. Lokavt uluslararası çalışma kültürünün, İLO'nun çok kabul ettiği bir uygulama değil.

Türkiye'de lokavt 12 Eylül askeri darbesinden kalan bir uygulama, halen yasada var. Dünyada lokavt insanlık suçu olarak görülüyor. Grev hak alma mücadelesidir, lokavt ise insanları işinden etme çabasıdır!.."

Lokavt kararından etkilenip etkilenmediklerini sordum; "Biz etkilenmiyoruz. Biz alışkınız. Daha önce de çok lokavt kararları alınmıştı. Lokavt uygulayacaklarını sanmıyoruz.

Yasal süreyi kaçırmamak için yapıyorlar. Lokavt asma tarihi var, onu geçirdiklerinde süreç çalışmaz" dedi.

Yüksek Hakem sürecini sordum, Asil Çelik'ten örnek vererek Yüksek Hakem'den iyi kararlar da çıkabildiğini söyledi ve dedi ki:

 "Yüksek Hakem'e gidene kadar biz fabrikalarda grev yasağını tanınamazlık içerisinde işverenlerden istediklerimizi alırız. Daha önce de aldık zaten. 2010'da aldık, 2015'te aldık. Pek çok iş yerinden daha fazla zam aldık. Dün tüm fabrikalardaki tüm vardiyalarda birer saat iş durduruldu. Eylemlerimiz devam edecek..."

ÇELİK-İŞ: MUSTAFA ÇÖLCÜ

Hak-İş'e bağlı Çelik-İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Çölcü ile görüştüm...

Çelik-İş'in Bursa'da Maysan Mando'da yetkili olduğunu belirterek şunları söyledi:

"2 Şubat'ta Çelik-İş Sendikası olarak grev kararı aldık. Şu anda grevi uygulama yönünde kararlıyız. Lokavt kararı bizi etkilemiyor. Yasal süreç işliyor. Bu süreçte çalışanlarımız yalnız değildir. Çalışanlarımızın sonuna kadar arkasındayız..."
MESS Genel Başkanı Yunus Değirmenci de daha önce yaptığı açıklamada "Metal sektöründeki bu kargaşa ortamının tek sorumlusu MESS'tir" demişti.

Ve Afrin, Zeytin Dalı Harekâtı'na atıfta bulunarak şu mesajı vermişti:

"Biz, meydanlarda, sokaklarda olmak istemiyoruz. Hakkımızı aldığımız sürece bizim yerimiz tezgâhlardır. Fakat taleplerimiz karşılanıncaya kadar, haklı mücadelemizi sürdüreceğiz..."

 

GENEL DEĞERLENDİRME

Özet olarak metal işçi sendikaları rest çektiler, 'grev' dediler, MESS de 'lokavt' dedi. Yani karşılıklı bir restleşme söz konusu.

Grevin ertelenme olasılığı OHAL, Afrin Zeytin Dalı Harekâtı nedeniyle güçlüdür. 

Türkiye'nin önde gelen yüksek verimli ve yüksek kârlı otomotiv ve beyaz eşya sektörü ile onlara üretim yapan yan sanayinin kapısına kilit vurması düşünülebilir mi?

Ya da eğittiği nitelikli işçisini kapının önüne koyup, yeni deneyimsiz on binlerce işçiyle üretimini eski seviyeye çıkartabileceği?

Mümkün değil! Sanayicinin en çok yakındığı hususlardan biri de nitelikli insan kaynağıdır; on binlerce deneyimli işçinin yerine yenisini bulmaları, onları sıfırdan ISO ve toplam kalite eğitimlerinden geçirmeleri zor ötesidir.

Öte yandan metal işkolundaki pek çok firma, çok uluslu şirketlerle ortaklık içerisindedir. Küresel ekonomik zincirin içerisindedir.

Misal Bursa'da üretilen bir parça Macaristan'daki ya da Hindistan'daki fabrikada üretimde kullanılır.  

Ekonomide  (hatta hayatın her alanında) geçerli bir şey vardır. Beklentilerinizi durduğunuz yer belirler.

Misal, işçinin çıkarı evini daha rahat geçindirebilecek bir ücret almak iken, işverenin çıkarı ise işçiye daha az ücret ödeyip daha çok kâr etmektir.

Sosyal, hukuk devleti ise ikisini bir noktada buluşturarak iş barışını, güvenliğini, huzurunu sağlamakla yükümlüdür.

Şu da bir gerçektir:

Genel olarak sanayiciler ülke yönetiminde söz sahibi, yönlendirici olabilirken... İşçilerin ülke yönetimine etkisi çoğunlukla seçimde kullandıkları oyla kısıtlıdır.

Şu anda 3 sendikanın MESS ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmeleri 130 bin işçiyi kapsıyor. 2017 Ocak ayı itibarıyla tam üye sayısına gelince...

Türk Metal; 194 bin 670 / Çelik-İş; 38 bin 648 / Birleşik Metal-İş; 30 bin 484...

 

***************************

CHP'DE CENGİZ KÜTÜKÇÜ PM ADAYI 

Cengiz Kütükçü, Bursa CHP camiasının yakından tanıdığı bir isim.  Malum, CHP Genel Merkezi 3 - 4 Ocak tarihlerinde genel kurula gidiyor. Kütükçü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada PM'ye aday olduğunu açıkladı.

Kütükçü ile görüştüm... Sayfasında yaptığı açıklamada yer alan gerekçeleri yineledi. 2019 seçimlerinin önemine dikkat çekti. Uzun yıllardır CHP'de çeşitli kademelerde bir Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı olarak çalıştığını söyledi.

Bu süreçte kimseyle pazarlık yapmadığını, parti disiplini gereği il ve ilçe başkanını bilgilendirdiğini anlatan Kütükçü şöyle konuştu:

 "PM üyesinin Bursa'ya zaman ayıracak pozisyonda olması lazım. İl başkanı ve yönetimiyle tam zamanlı çalışmaların içinde olacak vekillerle koordineli çalışacak ve en önemlisi Ankara'daki Genel Merkez ve Meclis'i bilip ilişkileri olacak ki sorunlara anında çözüm bulunabilsin..."