Kadın dayanışmasında Mor Salkım

H. Gül KOLAYLI 02 Eylül 2017 Cumartesi, 08:24

Alo Şiddet hattı 24 saat açık olan Morsalkım Kadın Derneği'ne Türkiye'nin tüm illerinden hatta yurt dışından bile başvurular olurken, kayıtlı kadın ve çocuk sayısı 4 bin 240'a ulaştı. Son 8 aydaki başvuran kadın sayısı ise 300!

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 27 Nisan 2012 tarihinde kuruldu. Genel Merkezi Bursa olan Morsalkım Nilüfer Dernekler Yerleşkesi'nde hizmet veriyor.  Kısaca Mor Salkım denilen derneğin en belirgin özelliği kadına yönelik şiddetin önlenmesi başta olmak üzere toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine yönelik saha çalışmaları yapması ve özellikle de mağdur kadın ve çocukların hayatına dokunması...

Mor Salkım Derneği'nin Başkanı Dilek Üzümcüler derneğin faaliyetleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz...

Sayın Dilek Üzümcüler,  doğrudan konuya girelim, şu anda derneğinizde kayıtlı kaç kadın ve çocuk var?

Şu anda derneğimize kayıtlı olan 980 çocuk ile 3 bin 260 kadın var. Bunun dışında Ocak 2017'den bu yana Bursa'nın yanı sıra Türkiye'nin her yerinden başvuran 300'e yakın kadın var...


Bu kadar çok mağdur kadının sorunlarıyla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Çok zor. Aradıkları şehirlerdeki dernekleri, kadın dayanışma merkezlerini arıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine ulaşıyoruz. En yakın sığınma evine girmelerini sağlıyoruz. Sığınma evine girmiyorsa burada da güçlendirmeye çalışıyoruz... Özel hattımız var, 7 x 24 açık. 0 531 03388 44 Alo şiddet hattımıza Türkiye'nin her yerinden hatta yurt dışından bile başvurular var... İzmir'de Alsancak'ta tacize uğrayan ardından polis şiddetine maruz kalan kız bile bize geldi, destek istedi. Altı yıldır tanınılırlığımız arttı. Yurt içinden yurt dışından telefon geliyor. Devlet kurumları dışında 24 saat açık iki Alo Şiddet hattı var, biri KAMER'in, diğeri de bizim hattımız. Diğerleri 17.00'de ya da 24.00'te bitiyor.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Alo 183 ve 155 hatları var. Maddi manevi güçlük getiriyor, ama birileri de bunu yapmalı. Bu kadar bilgi ve donanımla, bu kadar eğitim almışken kadınların elini tutmalıyız. Ama Bursa'daki kadın örgütlerinde gerçek kadın dayanışması yok. Biz kadını sorgulamıyoruz, yaftalamıyoruz, kadının beyanını esas alıyoruz. Bizim gibi düşünen kadın sayısı çok az, bir avuç içi kadarız... Diğer şehirler kadın dayanışması açısından daha iyi örgütlenebiliyorlar. Ama Bursa'da yetersiz.

Acil başvurularda ne yapıyorsunuz?

Özel eğitimler aldığımız için psikolojik destek veriyoruz. Ertesi gün derneğe çağırıyoruz. Ama hukuki desteği anında veriyoruz. Çünkü bazen karakola gitmeleri gerekiyor o anda, ama gitmeye korkuyorlar. Hangi semtin karakoluysa orayı arayabiliyoruz.  Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ŞÖNİM var. Çok işlevsel bir kuruluş. Onlara yönlendiriyoruz. Onlar da destek oluyorlar.

YABANCI UYRUKLU ŞİDDET MAĞDURLARI

Sığınma evleri yeterli mi?

Bursa'da sığınma evi sayısı yeterli olmadığı için çok sıkıntı çekiyoruz. Bazen doluluk oranı çok yüksek olabiliyor. Ya ŞÖNİM destek veriyor, ya da biz arıyoruz...  Bakın son zamanlarda yabancı uyruklu kadınlarda şiddet şikayetleri çok arttı. Son aylarda Suriye, Afganistan, Mısır, Özbekistan gibi yabancı uyruklu kadınların danışma merkezimize fazlaca geldiğini gözlemledik. Geçici koruma kimliği olanlara devlet desteği var. Yani Suriyeli sığınmacı kadınlar sığınma evlerine kabul ediliyor. Bir de kadın bir Türk ile evli ise, geçici TC kimlik numarası varsa onlar da devlet desteğinden yararlanabiliyor. Diğerlerinin durumu sıkıntılı. Biz elimizden geldiği kadar hukuki, psikolojik destek veriyoruz.

YENİ PROJELER GÜNDEMDE

Biraz projelerinizden söz eder misiniz?

Sabancı başvurumuz oldu. Türkiye'de erken yaşta evlikler ile araştırma yapacağız.

Türkiye genelinde. Hatta dünyadan da bazı örnekler koymayı düşünüyoruz. Proje kabul olursa iki ortaklı yapacağız.  Bilkent Üniversitesi Çocuk Hakları Merkezi ile birlikte hayata geçireceğiz. İlk elemelerden, mülakattan da geçtik. İnşallah olur. Bu arada önemli hafta ve günler var, onlarla ilgili çalışma ve hazırlıklarımız sürüyor. Güçlü bir panel yapmak istiyoruz. Kadının her haliyle ilgili.  'Erkek diliyle şiddeti konuşuyoruz' panelini sanatçılarla yapmıştık. Bu sefer kamu kurumları ve yerel yönetimlerle yapmak istiyoruz. Bu yıl içinde çıkarttığımız 5 yıllık kitapçığımıza ek olarak hangi bölgelerden daha çok telefon gelmiş, onun haritasını 25 Kasım'a kadar çıkartmayı planlıyoruz...  Elimizde erken evliliklerle ilgili altı, yedi, sekiz ve dokuzuncu sınıf öğrencilerinin erken evliliklerle ilgili yazdığı kompozisyonları var, onları kitaplaştıracağız, kendi el yazılarıyla. Ayrıca da bizim hedef kitlemizin önemli bir kısmı ise erken yaşta evliliğe zorlanmış kadınlar...  Onların anıları da kitapta yer alacak. Elimizde 150'ye yakın var...

ERKEN EVLİLİK KOMPOZİSYONLARI KİTAPLAŞACAK
Mağdur kadınlara verdiğiniz desteklerden söz eder misiniz?

Danışma merkezimize her gün en az üç danışan geliyor. Okullar açıldığında kırtasiye desteği verecek firmalar bulduk. Onların aracılığıyla destek olacağız.  Kurban bağışları çok önemli. Özel saklama yerlerimiz var, kadınların ve çocukların 12 ay et ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ayrıca sığınma evinden çıkan kadınlara ev açmada ikinci el ev eşyası, erzak, kıyafet, kırtasiye desteği eriyoruz. Kimseyi geri çevirmiyoruz. Tabii bizde kayıtlı olan ya da yeni görüşme yaptığımız kadınları destekliyoruz.

KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ
Kurumlarla sürdürdüğünüz projeler var mı?

Şu anda sadece Yıldırım Belediyesi ile proje yürütüyoruz. Yıldırım'ın pek çok mahallesinde hatta belediye personeline eğitimler verdik. Toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet ve erken yaşta zorla evlilikler konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Edebali'ye rahat çalışmamızı sağladığı için teşekkür ederiz. Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne de. Bunun dışında fabrikalara, otellere, firmalara, yerel yönetimlere   toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi veriyoruz... Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden  on kişilik gençlik grubumuz var. Onlarla saha çalışmasını birlikte yapıyoruz, hem onlar öğreniyor hem de iz onlardan destek alıyoruz.

TEMİZLİK ŞİRKETLERİNDE İSTİHDAM

Sizi en çok üzen konular nedir?

 Bazı istismar, tecavüz vakaları özellikle de ensest çok içimiz acıyor. Hele de anne kızının yaşadıklarını ört bas etmeye kalktığında çok üzülüyoruz. Ancak şunu da söylemeden duramayacağım.  İnsanlara, kadınlara isim, yer bildirmeden bu gerçek ensest öyküleri anlattığımızda "yok canım, o kadar da olmaz, bu da mı olur?" diyorlar.  Bir kadın dayanışması dersek çok az kuruluş ile dayanışıyoruz. Mesela Saniye Rıza Kız Çocuklarını Koruma Derneği Başkanı Habibe Hanım (Çıngıloğlu) anlattığımızda bizi anlıyor.

Kuruluşlardan yardım desteği alıyor musunuz?
Evet, firmalardan ve Bursalılardan yardım alıyoruz. Ramazan'da ciddi destek aldık. Gerçek anlamda kadın dayanışması yapan firma sahibi kadınlar var. Bizim kadınların yüzde 80'i iş sahibi oldu. Birçok firma işçi alacağı zaman bizi arıyor. Pek çok temizlik firması destek veriyor.  İlk ve ortaokul mezunu kadınları hemen işe yerleştirebiliyoruz. Önemli olan mağdur kadınların hayatlarını kurmaları için gerekli parayı kazanmalarını sağlamak. İşe girdiklerinde devletin de yükü azalıyor.

MAĞDUR KADINA DEVLET DESTEĞİ

Mağdur kadınlar işe girdiklerinde devletin yükü nasıl azalıyor?

Devlet mağdur kadınlara destek oluyor. Eğer anne, babasından kalan maaş yoksa çocuk parası veriyor. Sığınma evinden çıkan kadına iki, üç ay kira yardımı yapıyor.

Devlet çocuk parası veriyor. Sığınma evinden çıkana kadına belli bir süre iki, üç aylık durumuna göre kirasını da ödüyor. Kadın sigortalı işe girdiğinde devlet yardımı kesiyor.

Devlet iki yaşın üstündeki çocuklara yuva desteği veriyor. Bu çok önemli bir avantaj. Bu destek sigortalı bir işte çalışması koşuluyla veriliyor, ya kendi kreşlerine alıyor ya da kreş parası ödüyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından takip ediliyor. Yeri gelmişken, gerçekten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Fikriye Aydın'a çok teşekkürü ediyorum. Ulaşabiliyoruz, çok donanımlı, bilgi sahibi ve çözüm üretici özelliği var.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Eğitim desteği isteyen kuruluşlara Mor Salkım Derneği için bağış alarak eğitim verebiliriz. Firma, kurum, özel sektör istiyorsa eğitim paketlerimizi sunabiliriz. Zira derneğin paraya ihtiyacı var. Kadının ve çocuğun güçlenmesi, şiddet sarmalından kurtulması lazım.

Bu çocuklar büyüyecekler ve başkalarına şiddet uygulayacaklar. Şiddet gören çocuk da şiddet uyguluyor. Biz topluma şiddet uygulayan çocuklar yetişsin istemiyoruz. Bursa'dan mağdur kadınları güçlendirmeye yönelik,  toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı sahada mücadele eden, emek veren kurumsal, ciddi bir derneğiz. Bursalıların desteğine ihtiyacımız var...