Karayağız'da enerji santraline itiraz

H. Gül KOLAYLI 11 Ağustos 2018 Cumartesi, 06:08

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasının konusu, Büyükorhan Karayağız'da yapılması planlanan Biyokütle Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali'ydi...

Karayağız Mahalle halkı ya da doğru tabirle köylüler, köylerinin 800 metre ilerisine bir şeyler yakarak elektrik üretecek bir santral yapılmasına karşılar... Haklılar, burunlarının dibindeki santralden duman solumak zorunda kalmak, tarlalardaki ürün verimliliğinin etkilenmesi gibi kaygıları var...

Peki, akademik odalar yenilenebilir enerji üretecek olan bu santrale neden karşı?

Çeşitli oda temsilcilerinin de katıldığı toplantıda basın açıklaması TMMOB İKK Sekreteri Feridun Tetik tarafından yapıldı...

Anladığım kadarıyla kaygılar zeytin dalı, şeftali çekirdeği, domates artıkları gibi çeşitli bahçe ve tarla bitkilerinin atıklarının yakılmasından ziyade kömür kullanımının da gelecekte gündeme geleceği üzerinde yoğunlaşıyor...

Proje tanıtım dosyasını incelemişler; planlara yönelik itirazlar şöyle;

"Yasal olarak zorunlu olan 1/1000 ölçekli plan paftası ve plan açıklama raporu yok! 1/5000 Nazım İmar Planı Açıklama Raporu'nda Tarım İl Müdürlüğü görüşüne yer verilmemesi Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne, ayrıca tesisin kendisi 3194 sayılı tarım alanlarını koruyan yasaya aykırı. Tesis yeri 1/100000 ölçekli Bursa 2020 Çevre Düzeni Planı'nda orman alanı..."

Tesisin yakıt ham maddesindeki belirsizliklere gelince; özetle şöyle:

"87 bin 800 ton biyokütle yakılacak. 72 bin 300 tonu orman ve standart dışı orman ürünün temini ve 15 bin tonluk o yörede olmayan tarım atığı için ön sözleşmeler var mı? 500 ton tanımlanmamış ham maddenin içeriğinde ne var?"

 "Ham madde taşınmasında 21 gün 18 ton kapasiteli kamyon giriş çıkış yapacağına göre yolların uygunluğu için ilgili kuruluşlardan görüş alınmış mı?"

 "Karayağız Mahallesi'nin (köyünün) içme ve kullanma su kaynağı yok. Tesis suyu derin sondajlarla ya da 1,5 km uzaktaki Kınık göletinden mi sağlanacak? Soğutma kulesinden gelecek atık su nereye atılacak? Bölgede BUSKİ'nin atık su hattı mevcut yatırım planında yok. Yer altı sularının kirlenmesi nasıl önlenecek?"

Ve daha bir sürü şey...  Haa, bölgene istihdama katkısına gelince; 10 kişi çalışacak...

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Rengin Demiröz'ün ise "Biyokütle yenilenebilir ama proje sürdürülebilir olmalıdır. Niyet okumuyoruz ama şu da var akışkan yataklı kazanda yakılacak ham maddenin ufaltılması öngörülmüyor. Acaba başka kaynağa mı başvuracaklar?

Projede tarım ve orman atıkları için açık depolama alanı varken, ondan çok daha büyük kapalı depo var. Ne depolanacağı belirtilmemiş. Karbondioksit on line takip edilecek, deniyor. Karbondioksit kömür yakınca çıkar. Eksik bilgiler var!" derken...

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Erkan Yaslıoğlu ise şunları söyledi:

"Raporda mısır koçanı, zeytin dalı, şeftali çekirdeği, domates atıkları yakılacak deniyor. Nasıl bulacaklar? Ekonomik olarak mümkün değil. Proje dosyasında yakıtlarda soru işareti var. Sürdürülebilirliği yok. Yöredeki metruk mezarlık alana dâhil edimiş..."

Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Burak Özgen ise dosyada elektrik tesisi kurulurken gerekli olan salt sahası izninin eksikliğine dikkat çekti...

Küresel ısınma dünyayı ve şehrimizi etkilerken... Kuraklık, aşırı yağış, sel gibi felaketler kapımızı çalmışken, 30 yıl sonrası savaşlarının temiz içilebilir su kaynakları yüzünden çıkacağı öngörülürken... Karadeniz kıyılarında yol ve HES'ler yüzünden sel ve heyelan uyarılarını yapan insanlar mahallenin delisi muamelesine maruz kalmalarına karşın öngörüleri ne yazık ki bugün yaşanmaya başlamışken...

Bursa'da "Bize bir şey olmaz" diye pek bir rahatız! Yer üstü ve yer altı su kaynaklarını, yeşil örtüyü nasıl olsa bol diye çarçur ediyoruz.

EMO'DAN ELEKTRİK ZAM DEĞERLENDİRMESİ

Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Burak Özgen tarafından yapılan basın açıklamasının gündemi elektrik zamlarıydı. Konu vatandaşın malumu da ayrıntılar umurunda mıdır? Hiç sanmıyorum.

Özgün 10 yıldır uygulanan 'Maliyet Bazlı Fiyatlandırma'nın dışına çıkılarak 3 aylık dönem beklenmeden elektriğe zam yapıldığına dikkat çekti:

"1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim tarihlerinden itibaren geçerli olmak üzere çeyrek dönemler halinde yapılan elektrik ayarlaması, 1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere yapılan elektrik zammıyla fiilen ortadan kalktı"

Özgen sözlerini şöyle sürdürdü:

"1 Ağustos'tan itibaren geçerli olan bu zamla birlikte konut kullanıcıları Aralık 2017'de 33,18 kuruşa aldıkları 1 kilovat saat elektrik için 40,46 kuruş ödemek zorunda kalacaklar. Böylece 230 kilovat saatlik tüketim için 4 kişilik bir ailenin aylık ödemesi 94,75 liradan yüzde 22 artışla 115,62 liraya çıktı..."

Burak Özgen basın açıklamasında, zamların konutlardaki vatandaşın yanı sıra tarım sulamalarında kullanılan elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle çiftçiyi, esnafı, ana girdisi elektrik olan sanayiciyi ve doğrudan ülke ekonomisini etkilediğine dikkat çekti.

DOLARIN ÖNLENEMEZ ARTIŞI!

10 Temmuz'da dolar 4,69'du. Dün 10 Ağustos 16.00 itibarıyla 6.50'ydi...  Bugün dolar 7 lirayı buldu mu bilemedim ama dün itibarıyla yazıyı yazarken 6,33 liraydı, bitirirken 6,50! Türk lirası göz göre göre eriyor ve bir türlü de durdurulamıyor.

Valla önceki ay oğlum TOKİ taksitini ödemem için 200 dolar vermişti. 100'ünü bozdurup üstüne ekleyip yatırmıştım. Geriye kalan 100 doları da 15 gün önce bozdurdum.

Dün ekonomik reformlar ve enflasyonla mücadele hakkında Maliye ve Hazine'den Sorumlu Bakan Berat Albayrak açıklama yaparak yeni ekonomi modelini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz" diyerek vatandaşa "Yastık altındaki dolarları bozdurma" çağrısı yaptı...

Cumhurbaşkanı'nın 15 Temmuz'daki çağrısıyla sokağa çıkanların çoğunluğu dar ve orta gelirli insanlardı, canlarını ortaya koydular! Şimdi sıra dolar birikimi olanların dolarlarını ortaya koymasında!..


.