Kızılay Bursa Şubesi'nde deprem!

H. Gül KOLAYLI 12 Temmuz 2018 Perşembe, 06:30

Kızılay Genel Merkezi, Bursa Şube Yönetimi'ni görevden aldı... 

5 Haziran'da Türk Kızılayı Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Dokunmazer'in istifa ettirilmesiyle başlayan süreç, şube yönetim kurulunun görevden el çektirilmesiyle sonlandı.

Kızılay Genel Merkezi tarafından görevlendirilen Akgün Tiryaki başkanlığındaki 3 kişilik heyet Bursa Şubesi'ni devraldı...

İbrahim Dokunmazer'den sonra başkan seçilen Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar, Asuman Aybat Durmuş, Ali Cakalıoğlu, İsmail Bilgi, Hüseyin Ali Koca, Mümin Akgün, Ali Keskin, Saadet Urünlü, Ali Keskin ile denetmen Hasan Turan 10 Temmuz itibarıyla Bursa Şubesi'ni Türk Kızılayı Genel Merkezi'ne devretmiş oldu.

'TÜRKİYE'NİN EN BAŞARILI ŞUBESİ GÖREVDEN ALINDI'

Dün Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar ile görüştüm; "Türkiye'nin en başarılı şubesi görevden alınmıştır" diyen Serdar şunları anlattı:

"Aslında prosedür 4 Haziran 2018 tarihinde başlamıştı. Kızılay Genel Merkezi, Bursa Şube Yönetim ve Denetim Kurulu'nu görevden alma kararı veriyor.

 Bu kararı 11 Haziran'da tebliğ ettiler. Bu tarihten itibaren 5 Kızılay görevlisi Şube'nin menkul ve gayrimenkullerine yönelik demirbaş mal sayımı yaptı. Raporlar imzalandı ve 10 Temmuz itibarıyla görevi teslim ettik..."

TÜRKİYE'DE EN FAZLA GAYRİMENKULÜ OLAN ŞUBE!

Dr. Hüseyin Serdar'ın verdiği bilgiler arasında şunlar da yer aldı:

"Vahim olan şudur! Kızılay Genel Merkezi'nin görevlendirdiği Bursa'daki bir gayrimenkul firması; hayırsever Bursalıların, Kızılay bağışçılarının Kızılay'a bağışlayarak emanet ettiği ofis, konut ve arazilerde inceleme yaparak değer tespiti oluşturuyorlar!

Bunu henüz anlamlandıramadık. İbrahim Dokunmazer'in 40 yıllık başkanlığındaki Kızılay Bursa Şubesi, bağış yoluyla elde edilen en ufak gayrimenkulü bile satmadı...

Şube, Bursalı hayırseverlerin emanetine sahip çıktı. Bundan sonra da sahip çıkma kararındayız... Kızılay Bursa Şubesi, Türkiye'deki en çok gayrimenkulü olan şubedir. Bursa Şubesi sadece bekçiliğini yapmıştır..."

BURSADA KAPATILAN, AÇILAN, TEMSİLCİLİK OLAN ŞUBELER!

Dr. Hüseyin Serdar, son 1,5 yılda 550 şubenin Kızılay Genel Merkezi tarafından kapatıldığına dikkat çekti:

"700 şubenin 540'ı kapatıldı. Bursa özelinde Orhaneli, İznik, Yenişehir, Uludağ Üniversitesi, Nilüfer, Yıldırım ve ramazan ayında da Mudanya Şubesi kapatıldı.

 Karacabey, Orhangazi ise şube olarak kapatıldı, temsilciliğe çevrildi. Bir kısmı yavaş yavaş açılıyor. Mesela Yıldırım Şubesi açıldı. Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Ömer Aykan atandı... Nilüfer'in açılacağı duyumları aldık. Mustafakemalpaşa, Gemlik ve İnegöl şubeleri kapatılmadı..."

Kapatılan ya da temsilciliğe dönüştürülen şubeler Genel Merkez Kongresi'ne delege gönderemiyor. 

(Bir hatırlatma: Nisan 2016 tarihinde düzenlenen Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu'na bin 303 delege katılmış Genel Başkanlık yarışında Kerem Kınır 707, Nihat Adıgüzel ise 596 oy almıştı. Görevden istifa ettirilen İbrahim Dokunmazer de Adıgüzel'in listesinden seçime katılmıştı.)

'UYGULAMA TÜZÜĞE AYKIRIDIR'

Kızılay bir gönüllülük, iyilik hareketidir ve Türkiye'deki tüm il ve ilçelerde olması gerekirken, gönüllülerden oluşan mevcut şubelerin 'verimlilik' gibi kıstaslarla kapatılması ya da Bursa Şubesi'nde olduğu gibi el konulması anlaşılır bir durum değildir!..

Serdar'ın verdiği bilgiler arasında, Kızılay Bursa Şubesi'ni teftişe gelen ve olumsuz rapor yazmayan müfettişin bu yüzden ihraç edilmesi de yer aldı...

Müfettiş 2015-2016 dönemlerini 2018'in ilk aylarında teftiş ediyor, raporu birkaç kez kendisine düzeltmesi için iade ediliyor. Müfettiş raporunda ısrarcı olunca da Haziran ayında Kızılay yönetiminden çıkartılıyor!..

Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar; "Müfettişin raporu üzerinden yeni bir rapor tanzim edilip Kızılay Tüzüğü'ne aykırı bir şekilde görevden aldılar" diyor.

Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar diyor ki:

"Kızılay Bursa Şubesi'nin görevden alınma nedeni Kızılay tüzüğüne, hukuka, Kızılay'ın gönüllülük ve insan sevgisi ilkelerine aykırıdır!.."

Peki, 5 Haziran'dan bu yana neden kamuoyunun soruları karşısında suskun kalmışlardı; bu soruya da şöyle yanıt verdi:

"Kızılaycılık ruhu gereği Kızılay'ın tartışılıp yıpranmaması için gayret ettik..."

800 MİLYON LİRAYA YAKIN MAL!

Pek çok Bursalı gibi ben de bir Kızılay gönüllüsüyüm... Hatta bir dönem yönetim kurulu üyeliği de yaptım.
Şunu da bilirim... Bursa Kızılay Şubesi son yıllarda hayırseverlerden oldukça fazla gayrimenkul bağışı aldı. Bunda hasta ve yaşlı bakımı konuk evleri, vakti zamanındaki Tıp Merkezi, hasta ve yaşlı bakım eğitimleri, gönüllü kadınların Kızılay bağışçılarına evlerinde verdiği destek, tıbbi bakımlarındaki destek gibi uygulamalar çok etkili oldu...
Yani Kızılay'a gayrimenkullerini bağışlayan hayırseverler, ihtiyaçları olduğunda Kızılay'ı yanlarında bulacaklarını biliyordu.

Ve böylece Bursa Kızılay Şubesi, Türkiye'de en fazla gayrimenkul bağışı alan ve en fazla gayrimenkulü olan şube haline gelmişti...

Hatta İbrahim Dokunmazer uzun süredir yaşlılara yönelik Yaşam Merkezi'ni hayata geçirmeye çalışıyordu. Genel Merkez'e gönderilen proje dosyası onaylanmayarak sümen altı edilmişti!..

Bir ilginç husus da şu; 22 Şubat'ta Konya'da düzenlenen Kızılay Şube Başkanlar toplantısında İbrahim Dokunmazer'e gayrimenkul bağışlarındaki artışı nasıl sağladığını uzun uzun anlattırmaları...

BADEMLİ'DE 30 DÖNÜM/ OFİSLER, KONUTLAR, ARSALAR!

İbrahim Dokunmazer veda toplantısında, göreve geldiğinde 10 olan gayrimenkul sayısını bağışlarla 166'ya çıkardıklarını, aylık kira gelirlerinin 500 bin lirayı bulduğunu söylemişti...

Kızılay'ın bildiğim mülklerinden bazılarına gelince...

Yaşam Merkezi olarak planlanan arsa; Bademli'de ve 30 dönüm... Mudanya'da denize sıfır kamp, Uludağ köylerinde dönümlerce arazi... Zafer Plaza civarındaki hizmet binası... Odunluk'ta Kızılay  Plaza'daki ofis ve dükkanlar... Muradiye Kız Öğrenci Yurdu... Ankara Yolu'nda, Haşim İşcan Caddesi'nde çeşitli iş hanlarında ofisler... Kükürtlü'de Karaceylan Apartmanı'nda, Namazgâh'ta daireler... Unuttum, bir de Sağlık Bakanlığı'nın hizmet verdiği Tıp Merkezi'nin binası da Kızılay'a ait.

İddialar arasında Bursa'nın çeşitli mevkilerinde arsa, daire, bina ve ofislerden oluşan gayrimenkullerin değeri için 800 milyon liraya yakın olduğu yer alıyor.

YAŞAYAN BAĞIŞÇI SAYISI 22        

Ve tüm bunların hepsi de Bursalı hayırseverlerin bağışları... Şu anda hayatta olan bağışçı sayısı 20'nin üzerinde. 15, 16 civarındaki bağışçı ile bizzat Kızılay Bursa Şubesi gönüllüler aracılığıyla ilgileniyor. Hastalıkları ya da başka ihtiyaçları olduğunda yanlarında oluyor.

Yıllardır hayata geçirdiği ilklerle, verdiği hizmetlerle Türkiye'nin en başarılı şubesi olarak görülen Kızılay Bursa Şubesi'nde bir devir kapandı...

Bu arada Kızılay'ın kuruluş yıl dönümlerine başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet erkânı katılır ve basında da geniş bir şekilde yer alırdı.
Bu yıl İstanbul'da düzenlenen 150. kuruluş yıl dönümüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesaj göndermesi, devlet erkânının katılmaması da oldukça dikkat çekici...