Kızılay’dan Yaşlılar Haftası’nda “Enerji ve tecrübe’ buluşması

H. Gül KOLAYLI 21 Mart 2018 Çarşamba, 06:09

Kızılay Bursa Şubesi, Yaşlılar Haftası kapsamında gençlerle yaşlıları buluşturdu. Kızılay Muradiye Kız Öğrenci Yurdu'nda düzenlenen "Tecrübe ve Enerji Buluşuyor" etkinliğinde Kızılay bağışçıları, eski Yönetim Kurulu ve Kadın Kolları üyeleri ile genç Kızılay gönüllüleri bir araya geldi.  
Etkinlikte, Kızılay Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Dokunmazer ve eşi Nezahat Dokunmazer, YeniDönem gazetesi Genel Müdürü İbrahim Öge ve eşi Şehrengiz dergisi Yayın Yönetmeni Asuman Öge, Bursa siyasetinin unutulmaz isimlerinden Mustafa Bayraktar ile Uludağ Üniversitesi Kızılay Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Öztahtalı da hazır bulundu...

Toplantıda konuşan Sevim Tanrıkulu Yaşlılar Haftası programını açıkladı...

Yaşlılar Haftası boyunca "Kızılaycı Büyükanne ve Büyükbabalardan Masal Dinliyoruz" etkinliği kapsamında 4-6 yaşındaki çocuklara anaokullarında masallar okunacak...

Kızılay bağışçıları olan yaşlılar, Kızılay gönüllüsü genç ve kadınlar tarafından ziyaret edilecek; huzurevi ziyaretleri gerçekleştirilecek...

(Sevim Tanrıkulu halen Kızılay İlkyardım Koordinatörlüğü'nün yanı sıra 'Yaşlı ve Hasta Bakımı' kurslarını da yürütüyor...
Kızılay Bursa Şubesi tarafından Tanrıkulu'nun öncülüğünde 'Hasta ve Yaşlı Bakımı' eğitimci eğitimleri gerçekleştirilmiş ve ayrıca bu konuda rehber bir el kitabı yayınlanmıştı. Sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde düzenlenen kurslarda çok sayıda kadın hem meslek sahibi olmuş hem de yaşlı ve hasta bakımında desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara yardımcı olunmuştu...)

İNANMAMIŞLARDI, AMA BAŞARDIK!

Etkinlikte söz alan Başkan İbrahim Dokunmazer ise önümüzdeki kongrede görevi devredeceğini, 40 yıldır Allah rızası için çalıştığını söyledi. Tüm eski yönetim kurulu üyelerine, başta kadın kolları ve gençlik kolları olmak üzere tüm Kızılay gönüllülerine teşekkür eden Başkan Dokunmazer, "Özellikle bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Şu anda Kızılay Muradiye Kız Öğrenci Yurdu'ndayız. Üç, beş yıl önce burası Kızılay'ın aş ocağıydı, yardımlar buradan dağıtılıyordu. Biz yurda başlarken kimseyi inandıramadık. Ama bağışçıların desteği ile hayata geçirdik. Şimdi üniversiteli kızlarımız en iyi koşullarda ucuz fiyatlarla burada kalıyorlar. 36 ilden 102 kızımız burada. Huzurevi'ne de 10 yıl önce niyetlenmiştik. Şimdi de Bademli'deki arsamıza yaşlı rehabilitasyon merkezi, bölge kan merkezi, diyaliz merkezi ve Kızılay depolarının bulunduğu bir tesis yapılacak. Başladığımız bu yol süreklilik arz eder."

İNSANI DÜZELİNCE DÜNYA DÜZELİR!

İbrahim Öztahtalı ise bir öyküye atıfta bulunarak söze başladı:

"Çocuk babasına 'Arkadaşlarımın babası onları hep sinemaya götürüyor. Beni ne zaman götüreceksin' diyor. İşi yoğun olan baba izin alıyor, ama götürmek yerine kahvaltısını edip, gazetesini alıp koltuğa geçiyor.

 Çocuk sinemayı hatırlatınca da gitmek istemeyen baba gazetedeki dünya haritasını parçalıyor, çocuğa birleştirdiği takdirde götüreceğini söylüyor. Çocuk kısa bir süre sonra gelip yaptığını söylüyor.

Baba inanamıyor. Gidip bakıyor, çocuk hakikaten de yapmış! 'Nasıl yaptın?' diyor. Çocuk diyor ki 'Arkasında insan vardı. İnsanı düzeltince, dünya da düzeldi!' İşte bütün mesele bu. Kızılay'ın tek hedefi var. İnsanı düzeltmek. Sizlerin desteği ile bu çatı altında kızlar okuyor. Onlar da çocuklarına Kızılay'ı, gönüllülüğü öğretecekler..."

NE DEDİLER?

Ardından eski Kızılaycı yönetici ve gönüllülerden görüş aldı. Kızılay'ın Nazmiye Ablası (Aybaş) yıllardır gönüllü olarak çalıştığını söylerken en çok Marmara Depremi sürecinde yürüttükleri çalışmalardan etkilendiğini anlattı...

Mustafa Bayraktar ise "İbrahim Başkan bize zarfları verirdi. Esnaftan çevremizden bağış toplardık. Öyle başladık. Şimdi bakıyorum da Kızılay Bursa'da nerelerden nerelere geldi..."

Haklı... İlk aklıma gelenler Bursa'da halka yönelik ilk 'Düğün Salonu, Tıp Merkezi, Kan Merkezi binası, Zafer Plaza civarındaki yeni hizmet binası, aş ocağından yoksullara erzak ve gıda yardımı, Muradiye Kız Öğrenci Yurdu ve son olarak da Odunluk'taki Şube binası, Uludağ Çobankaya Kampı, Mudanya Gençlik ve Spastik Çocuklar Kampı, İlkyardım eğitimleri...'

Fazlası yok, eksiği çoktur...

 Aynı zamanda eski Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi olan İbrahim Öge de Kızılay'ın yürüttüğü proje ve çalışmalara atıfta bulundu; "Bugün ordumuz Afrin'de. Kızılay her yerde. İhtiyacı olan insanların yanında. Kızılay denilince akla büyük bir iyilik ordusu geliyor. En şerefli işlerden biri. Allah sizi eksik etmesin. Bu toplumda ihtiyacı olan insanların kapılarını çalacak birileri var. Gönlümüz sizlerden hiçbir zaman kopmadı. Kızılay gönüllülüğü tek başına başarılacak bir şey değil. Sizlerle hayata geçiyor..."

Ardından genç Kızılaycılar arasında bir atölye çalışması, düşünce fırtınası gerçekleştirildi. Beşerli ekiplerle projeler tartışıldı ve önerileri gündeme getirildi...

Çoğunluğu Uludağ Üniversitesi öğrencisi olan gençler projelerini sundu. Gençlerin projeleri arasında sağlıklı yaşam terapileri, Kızılay Şenliği, toplu taşıma araçlarında 'Gönlümüz de yerimiz de sizin" afişlerinin asılması, koruma altındaki çocuklarla dilek ağacı oluşturulması, kardeş köy okulları gibi öneriler yer aldı.

 

 

BGC'DEN BÜYÜKŞEHİR'E ZİYARET

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı ziyaret ettik.

Ziyarette, Başkan Nuri Kolaylı tarafından basın toplantılarında akreditasyon konusu gündeme getirildi:

 "Gerçek gazetecilik, eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, günümüz şartlarında gazetecilik, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumunda.

 Oysa Türkiye'de, pek çok ülkede olduğu gibi, mesleklerle ilgili yasal düzenlemeler var. Herkes avukatlık ya da doktorluk yapamaz. Eczacılık, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, muhasebecilik eğitim gerektiren meslekler.

Bu eğitimi veren fakültelerin diplomasına sahip olmak ve çeşitli yükümlülükleri yerine getirmek gerekir..."

BARİYERLER KALKACAK

Öte yandan ziyarette Bursa Büyükşehir Stadyumu'nun bariyerleri de gündeme geldi. Bariyerlerin 24 bin metrekarelik alışveriş alanlarını işlevsizleştirdiğinden hareketle kaldırılması konuşuldu.
Türkiye'de sadece Bursa'daki stadyumda böyle bir bariyer uygulaması var.

Başkan Alinur Aktaş bariyerlerin kaldırılması için gerekli görüşmelerde bulunulduğunu, önümüzdeki süreçte kaldırılacağını söyledi...