Leyla Enki ve Muradiye Parkı

H. Gül KOLAYLI 06 Eylül 2017 Çarşamba, 06:58

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Muradiye Parkı'nın kısa bir süre sonra açılacağına yönelik açıklama yaptı...

Bir an hüzünlendim. Zira Muradiye Parkı'na son gidişimde Kocanaip Mahallesi Muhtarı rahmetli Leyla Sanlı Enki ile buluşmuştum.
Park yıkılmak üzereydi. Mahallelinin kaygıları vardı, yıkılacak yerler arasında muhtarlık binası da yer alıyordu. Leyla Sanlı Enki'ye çok sayıda mahalleli başvurmuştu...  

Söylentiler muhtelifti, "Otobüs otoparkı" yapılacağı, ağaçların kesileceği gibi! Belediyeden herhangi bir bildirim gelmeden müteahhit firma yetkilisinin boşaltılmasını talep ettiği iddiaları ortalığı iyice karıştırmıştı.

Bir şekilde Büyükşehir Belediyesi'ndeki proje hakkında bilgi aldık. Düzgün bir projeydi, kırık dökük yapılaşmanın olduğu parka çevre düzenlemesi getiriliyordu.

Biraz daha sorup soruşturunca proje planlarının Muradiye Mahallesi Muhtarlığı'na verildiğini de öğrendik.

Leyla Sanlı Enki'nin de içi rahatlamıştı. Yine de birlikte Park'ta yapılanları takip ettik. Parkın tam karşısındaki apartmanda oturuyordu.

 Ta 1975'li yıllardan tanıdığım gençlik arkadaşım Leyla Sanlı Enki'yi bu yaz 6 Ağustos'ta yitirdik. Akrandık. Güler yüzlü, karıncayı bile incitmekten çekinen çok naif biriydi...

Ona kendisinden muhtar olamayacağını söylemişler, kırılmış yine de aday olmuş ve seçimi kazanmıştı. Mekânı Cennet olsun. 

O çok sevdiği Muradiye Parkı'nın açılışını görmesini isterdim, nasip olmadı!
Muradiye Parkı'na yönelik açıklamayı okuyunca, fırladım gittim parka... 

Sanki Leyla Enki'nin vasiyeti gibiydi parkın korunması, halka açık olması...  
Zira Bursa'nın en eski mahallelerinden biri olan Muradiye ve Kocanaip'te yaşayanların soluk alabileceği tek yerdi.

Açılışına gitmek isterim, nasipse tabii.

Başkan Altepe şöyle bir açıklama yapmış:

 "Daha önce Muradiye Külliyesi'nin düzenlemesini yapmıştık. Tüm türbeleriyle, bahçesiyle, mezar taşları müzesi ile ayağa kalkan Muradiye Külliyesi, Bursa'mızın, tarihi kültürel miras açısından en önemli merkezlerden biri...

 Muradiye'deki diğer çalışmalarımız aynı şekilde sürdürülüyor. Külliyenin yanındaki bu park da yaklaşık 6 bin metrekare. Muradiye halkımızın da talebi doğrultusunda düzenleniyor. Muradiye'nin huzurlu bir bölge olmasını önemsiyoruz.

Vatandaşların rahatlıkla faydalanabileceği park içerisinde yürüyüş yolları da var.

Kafeteryası ile güzel bir park oldu. Sosyal tesisle birlikte bölgemize de değer katmış oldu. Artık son eksiklikleri tamamlanıyor.

 İnşallah kısa zaman sonra, önümüzdeki günlerde bu parkımız da kullanıma açılacak. Muradiye Külliyesi ile birlikte bütünleşen güzel bir alan oldu..."

 

 

 

BALKANTÜRKSİAD VE ÖDÜLLÜ ATIK PİL TOPLAMA

 

Televizyon kumandasından, oyuncaklara, saatlere, fotoğraf makinelerine dek pek çok alanda pil kullanıyoruz.

Ancak o küçük şeylerin içinde insan ve her türlü canlının sağlığına son derece zararlı cıva, kadmiyum, çinko, kurşun, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi ağır metaller var...

Sadece 1 kalem pil toprağa atıldığında 4 metreküp toprağı; 600 bin ton suyu zehirleyebilir.

Pillerde bulunan cıvanın 1 gramı 10 milyon litre suyu ve 2 ton balık türünü, topraktan elde edilen 20 bin ton besini zehirleyebilmekte...

Akmış pilleri asla elinize almayın. Külliyen zehirdir. Nörolojik bozukluklara, kansere, böbrek karaciğer ve beyin dokularının zarar görmesine ve kromozomları bozarak sakat doğumlara yol açabilir.

Bilim insanları atık pillerin asla toprağa, denize ya da akarsu gibi yerlere atılmamasını, evsel çöplerle karıştırılmamasını, cam kavanoz gibi ayrı bir yerde toplanarak atık pil toplama kutularına atılmasını öneriyor...

Benim yaşadığım mahallede atık pillerin toplandığı bir kutu yok! Tıpkı yeniden dönüşüme girecek diğer çöpler için olmadığı gibi!

Neyse ki, gariban toplayıcılar, gecenin ilerleyen saatlerinde çöpleri karıştırarak karton, naylon, cam gibi ayrıştırılabilen çöpleri ayıklıyor.

Sadece bir market zincirinde "Atık pil kutusu" var. Evde az da olsa çıkan atık pilleri oraya götürüp atıyorum.

Bunları niye yazdığıma gelince...

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) ödüllü atık pil toplama kampanyası başlatmış...

Atık pil ve zararları çoğu kişinin ya bilmediği ya da umursamadığı bir şey. Ama birileri umursamış. Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Kuru tarafından başlatılmış kampanya...

Yüreğine, aklına sağlık Rabia Kuru'nun...

Projeye Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği de (TAP) destek veriyor...

TAP Bursa İl Sorumlusu Çevre Mühendisi Diyem Özer projeye yönelik şunları belirtiyor:

"Atık piller çöp değildir. Her yerde ve herkes tarafından kullanılan piller hayatımızı kolaylaştırıyor ancak çöpe attığımızda da doğayı bitiriyor.

Pillerin içinde bulunan sıvı madde toprak ve suya karışarak canlı hayatı olumsuz etkiliyor. Onun için pillerin geri dönüşüme kazandırılarak bertaraf edilmesi gerekiyor"

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan ise çok büyük zararı olan ancak toplum tarafından pek bilinmeyen atık pil konusunda öncü olmak istediklerine dikkat çekiyor:

"Atık piller konusunda özellikle iş adamları ve ebeveynlerin daha dikkatli olması gerekiyor. Herkesin evinde ve iş yerinde farkında olmadığı kadar çok sayıda kullanılmış atık pil bulunuyor. İnsanlar farkında olmadan bu pilleri çöpe atıyor. Bizler bu önemli hususa dikkat çekmek ve atık pil konusunda farkındalık oluşturmak için bir proje başlattık.

TAP yetkilileri tarafından bilgilendirildik ve kendilerinden aldığımız pil toplama malzemelerini üyelerimize dağıttık.

 6 ay boyunca da en çok atık pil toplayan üyelerimiz TAP ve bizim tarafımızdan ödüllendirilecek. Umarım bu duyarlı davranışımızla herkese örnek oluruz..."

BALKANTÜRKSİAD'ı bu yerinde ve doğru proje nedeniyle kutlamak lazım...