Meclis üyelerinin yerel demokrasiye katkısı

H. Gül KOLAYLI 09 Aralık 2015 Çarşamba, 08:55

Belediye meclis üyeliği deyip geçmeyin... Belediye meclis üyeleri yerel demokrasi açısından önemli bir işleve sahiptir.

Sağlıklı, yaşanabilir, ulaşılabilir bir kent için, seçmenle belediye arasında köprü görevi görürler... Daha doğrusu olması gereken budur.

Sadece meclis toplantılarına katılıp el kaldırmak, huzur hakkı almak yetmez...

Zira kentin geleceğini ilgilendiren kararlar belediye meclislerinde alınır...

Yerel seçimler öncesinde partilerde belediye başkan adaylıkları kadar olmasa da belediye meclis üyelikleri için de kimi zaman fırtınalar kopar, hatta büyük çekişmeler yaşanır...

Ve... Seçimlerden sonra çoğunlukla belediye meclis üyeleri derin bir sessizliğe bürünürler...

Misal CHP'de olduğu gibi!

(Haa, güçleri kimi zaman da kendine yetiyor... Mesela iddialara göre CHP'li belediye meclis üyeleri geçen haftaki oturumu protesto etmiş! Malum, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da CHP'li...  Bugünkü meclis toplantısının oldukça hararetli geçeceği de gelen kulis bilgileri arasındaydı...)

Belediye meclis toplantılarında boncuklu plaket vermekle kalmadıkları muhakkak... Mutlaka bir takım itirazları oluyordur...  Mesela, Osmangazi'de CHP'nin 13 meclis üyesi var!

Çoğu da basına rahatlıkla ulaşabilecek kişiler. Ama belediye meclis toplantılarını gidip izlemedikçe haberiniz olması mümkün değil...

(Genelde de topu bize atıyorlar, basın yazmıyor diye!  Belki vardır, ama CHP'li belediye meclis üyeleri olarak basına gönderilen bilgilendirme ya da bir açıklama hazırlamıyorum...)

 

MUHALEFETİN BOŞLUĞU DOLDU

Ana muhalefetin boşluğunu MHP'li belediye meclis üyeleri dolduruyor...

Sadece belediye meclis toplantılarında değil, sahada da aktif muhalefet yapmaya başladılar...

Misal MHP Osmangazi Grup Sözcüsü Cemil Aydın...

Bizzat sahada inceleyerek gördüğü aksaklıkları, belediye meclis toplantılarında itiraz ettikleri gündemi hiç bıkmadan, hiç usanmadan kamuoyu ile paylaşıyor...

Sosyal medyayı da çok iyi kullanıyor, neredeyse her gün Facebook'taki mesaj kutumuza bir bilgi paylaşımı düşüyor...

Aslında Mehmet Aydınoğlu ve Volkan Birkan ile birlikte ekip olarak çalışıyorlar... Üç kişilik ordu gibiler...

Mesela...

Önceki gün Doğanbey'deki TOKİ binaları arasında kalan ve madde bağımlılarının yuvası haline gelen Sinanbey Hamamı'na ilgisizliğe dikkat çekti:

Aynen şöyle yazmış:

"Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamı alanında kalan tarihi Sinanbey Hamamı yerel yönetimlerin ilgisinden uzakta terk edilmiş olarak bekliyor.

 Fatih Sultan Mehmet Han'ın hocası Sinan Bey'in ismini taşıyan Kiremitçi Sinan Bey Camii ile aynı bölgede bulunan ve aynı adı taşıyan hamam ve çevresinin kamulaştırma yolu ile bölge halkının hizmetine sunulması gerekmektedir.

Hamam çevresinin otopark olarak kullanılması, madde bağımlılarının yuvası haline dönüşmesi mahalle sakinleri tarafından endişeyle takip edilirken;

MHP Osmangazi Belediye Meclis Grubu olarak yerinde yaptığımız tespitler neticesinde gerek Osmangazi gerekse Büyükşehir Belediyesi'ni göreve davet ediyoruz..."

Üstelik 9 da fotoğraf göndermesine...

Yani yapılması gerekeni yapıyor vatandaşla belediye arasında köprü görevi görüyor...

Dün de Hamitler, Yunuseli, Güneştepe mevkisinde yeni açılan cadde ve bulvarlardan birine Rauf Denktaş isminin koyulması talebini yineledi.