Mehmetçik Vakfı hacizci avukatın bağışını reddetti!

H. Gül KOLAYLI 14 Şubat 2018 Çarşamba, 06:01

Zeytin Dalı Afrin Harekâtı'na kadınlar karınca kararınca destek olmaya çalışıyor.

Kimi bere, boyunluk örüyor, sınır boylarındaki kadınlar anne yemeği yapıyor. Keles Gelemiç, Çayören ve Yunuslar köyü kadınları da kendi ürettikleri ekmekleri, topladıkları cevizleri satarak topladıkları parayı Mehmetçik Vakfı'na bağışladı.
Zaman zaman faaliyetlerini köşemde aktardığım Mehmetçik Vakfı Kelesli kadınların bağışını kabul ediyor...

Ancak, şehit hacizcisi avukatın bağışını asla!

Dün Mehmetçik Vakfı sosyal medya hesabından bir açıklama yapıldı...

Zeytin Dalı Harekâtı'nın ilk şehidi Musa Özalkan'ın daha önce yaptığı kazadan dolayı tazminat borcu vardı.

Dünkü köşe yazımda da dile getirmiştim...

Özalkan, 22 Ocak'ta şehit olmuştu, daha cenazesi kalkmadan, 23 Ocak'ta şehit ikramiyesi ile aracına haciz kararı alınmıştı.
İşte karşı tarafın avukatı, 12 Şubat'ta Şehit Musa Özalkan adına Mehmetçik Vakfı'nın hesabına kredi kartı ile şehidin maaşından kesilen 21 aylık icra bedeli olan 18 bin lirayı bağışlıyor.
Mehmetçik Vakfı, aynı gün bu bağışı kabul etmeyerek, avukatın kredi kartı hesabına iade etti...

Mehmetçik Vakfı'na yakışan da bu kutlanası tavırdı.

 


 

 

YOKSULLAR İÇİN DE KONUT ÜRETİLMELİ!

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yıllardır Kayapa'da yapılacak uydu kent projesini gündeme getirir dururdu...

Durum belli! Şehir şişti! Nilüfer yeni kentsel dönüşüm nizamıyla hızla Altıparmaklaşıyor, Çarşambalaşıyor...

Eğer bu gidişat sürerse, birkaç yıl sonra şimdilik FSM'de yaşanan trafik sıkışıklığı Nilüfer'in tüm diğer caddelerine taşınacak.

Nilüfer Belediyesi Meclisi'nde tüm partilerin oy birliği ile kabul edilen "Batı Gelişme Bölgesi Uygulama İmar Planı" şehrin sıkışmışlığına ve konut ihtiyacına yanıt verecek bir çalışmadır...

Ama şu da açıktır. Belli bir gelir düzeyi üstündekilere hitap edecektir. Yine de Nilüfer'deki yoğunlaşma şehrin ihtiyacını ortaya koyuyor...

600 hektarlık bir alan planlanacak... Eğer Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanırsa, bir yıl sonra inşaatlar başlayacak. Eğitim, sağlık, yeşil alan, yollar ve tüm altyapının planlandığı yeni bir kent oluşacak... Yani bir rüya kent!

Eğer yıllar önce Nilüfer Belediyesi'nin Eko-Kent planlaması Büyükşehir Belediye Meclisi'nden 4 kez geri dönmeseydi, Nilüfer bu kadar çok katlı binalarla sıkışmayacaktı; 240 bin nüfuslu yeni bir şehir oluşacaktı!..

Sıkışan Nilüfer bir şekilde Kayapa'ya aktı gitti... Bir sürü yeni bina, yeni siteler yapılmış durumda. Kayapa'da Başkan Bozbey'in de dediği gibi refah seviyesi daha yüksek bir yaşam merkezi oluşacak.

Nilüfer Belediye Meclisi'nden tüm siyasi partilerin oy birliği ile geçtiğine ve Nilüfer Belediye Meclisi'nin AK Partili üyesi Celil Çolak da bir an önce Büyükşehir Belediyesi'nde görüşülmesini istediğine göre...
Büyük ihtimalle Büyükşehir Belediye Meclisi'nden de geçecek...

Zira Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın yönetim anlayışında istişare kültürü var. Hele de Bursa'nın menfaati söz konusu olduğunda, projeleri elinin tersiyle itmez...


DAR GELİRLİLER NE OLACAK?

Hızlı tren ve otoyol Bursa'yı İstanbul'a yaklaştırırken...

Batı OSB olarak kentin gündemine gelen sonrasında ise ileri teknoloji cilası atılan TEKNOSAB, Otomotiv Test Merkezi ve hatta Orhaneli Maden OSB tamamlandığında...

Bursa oluşturulan yeni cazibe merkezleriyle yeni bir göç dalgasına maruz kalacak. Göçle gelen nüfusta çoğunluk ise emekçilerden ve dar gelirlilerden oluşacak...

Bir de Suriyeli sığınmacı faktörü var! Yaklaşık 40 bin aile Bursa'da yaşıyor; bu da 40 bin konut demektir.

Ağırlıklı olarak da Osmangazi, Yıldırım ve Gürsu gibi şehrin merkez ve doğu bölgelerinde yaşıyor. Dolayısıyla bu ilçelerde kiralar fırladı! 
Ve yine bu bölgelerde artık kaçak yapılaşmaya da izin verilmiyor.

Eee... Yoksullar nerede yaşayacak! Göçle gelecek olan dar gelirli nüfus nereye sığacak!

 Şehirde gelir seviyesi yüksek kesimler için değil, kent yoksulları için de planlamalar yapılmalı...

Çözüm kamunun yani TOKİ'nin sosyal konut üretmesi... Hatta yerel yönetimlerin bile!

Satılık sosyal konutların yanı sıra kiralık konut üretilmesi, özellikle de dar gelirli vatandaşlar için bir çözümdür.

Tedbir alınmazsa, şehir yeni bir çarpık kentleşme baskısıyla yine karşı karşıya kalır...  Olası sosyal sorunları önlemenin bir yolu da budur.