Metalde  mutlu son

H. Gül KOLAYLI 31 Ocak 2018 Çarşamba, 06:10

Bursa'da 50 bin, Türkiye genelinde 130 bin metal işçisinin heyecanlı bekleyişi mutlu sonla bitti.  

İlk haber Türk Metal'den geldi. MESS ile önceki gün başlayan ve 12 saat süren görüşmelerde anlaşma dün sabaha karşı sağlandı. Sözleşme 06.00'da imzalandı.

Ardından yine dün saat 10.00'da DİSK Birleşik Metal İş Sendikası ile MESS arasında görüşmeler başladı ve dün saat 14.00 civarında anlaşma sağlandı.  Muhtemelen Çelik İş ile de anlaşma sağlanacaktır.

Birleşik Metal İş Sendikası Bursa İl Temsilcisi Ayhan Ekinci ile görüştüm;

"Şimdi  anlaşma sağlandı. Birleşik Metal İş olarak hazırladığımız taslak sözleşmeyi yüzde 90 oranında hayata geçirdik. Taleplerimize büyük oranda karşılık bulduk. İyi bir sözleşme oldu. Emekçilerimize hayırlı olsun" dedi...

Sözleşme sendikaların talepleri doğrultusunda 2 yıllık imzalandı..
31 Ağustos 2017'deki saat ücretleri 1 Eylül 2017 tarihinden geçerli olmak üzere 9 liraya çıkartıldı...

Tüm işçilere seyyanen 1 lira 60 kuruş zam alındı. Kıdem zammı da her yıl için 30 lira olarak kararlaştırıldı. 15 yılla sınırlı tutuldu.

Yani 15 yıllık işçinin kıdem zammı 450 lira oldu.

1 Ocak 2017'den önce işbaşı yapan ve yılını dolduran herkes kıdem zammından yararlanacak.

Tamamlayıcı sağlık sigortası da sözleşme ile bağıt altına alındı. Yani, işçiler özel hastanede tedavi farkı ödemeyecek...

Öte yandan...

 

TÜRK METAL: YÜZYILIN SÖZLEŞMESİ

Türk Metal'in sitesinde MESS ile gerçekleşen anlaşma "Yüzyılın sözleşmesi" olarak duyuruldu.

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak sözleşmeye dair şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı:

"Sosyal haklar hariç olmak üzere, bir yılını dolduran yani kıdemden yararlanan bütün üyelerimiz, en az 510 lira olmak üzere, 930 liraya kadar değişen miktarlarda zam alacaktır.

Bu zamların ortalama getirisi de yüzde 24,63 olmuştur. Bu getirinin açılımı ise şöyledir:

Çekme yüzde 1,18, seyyanen yüzde 15,83 (1 lira 60 kuruş), kıdem zammı ise yüzde 7,62 (10 kuruş).

Öte yandan, sosyal haklara aldığımız zam oranı yüzde 23 olmuştur. Bunun getirisi aylık yüzde 1,68, parasal değeri ise 50 lira 91 kuruştur.

Böylece, sosyal yardım zammıyla birlikte aldığımız tüm zam oranlarını, yani çekme, seyyanen ve kıdemi topladığımızda kümülatif olarak zam oranımız yüzde 26,31'dir.

Bütün bunlarla beraber, şimdiye kadar sözleşmelerimizde yer almayan bazı idari haklar da kazanımlarımız arasında yer almıştır.

 Bunlardan ilki, yıllık getirisi 480 lira olan tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Bu getiri de kümülatif zam oranımızı yüzde 27,62'ye yükseltmektedir.

Ayrıca, postabaşı tazminatı, kendi ücretinin yüzde 8'ine yükselmiş olup, üyelerimizin en çok talep ettiği düzenleme olan, kayınvalide-kayınbaba vefatında üç günlük izin hakkı da sözleşmemize girmiştir..."

Başkan Kavlak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu başarı, öncelikle bize destek olan, güç veren fedakar üyelerimizin başarısıdır.

Onlardan aldığımız güçle, OHAL'in arkasına sığınmadan, ülkemizin içinde bulunduğu savaş koşullarını bahane etmeden, MESS'in kırmızı çizgilerine takılmadan, grev ertelense de çaresiz değiliz diyerek çare ürettik. Kimse bizim sözleşmemizi yüksek hakeme gönderemez dedik, göndertmedik.

Üç yıllık sözleşmeyi çöpe attık, iki yıllık bağıtladık. Çekme hakkımız dedik, aldık. İkramiyeler kıstalyevm esasına dayalı olacak dediler, kabul etmedik. Denkleştirmeyi asla kabul etmedik. Kıdem verilemez dediler, onu da aldık.

Sonuç olarak, altı aylık enflasyonun 3,2 olduğu koşullarda, yüzde 24'ü aşan oranlarda zam aldık. Başka bir değişle, enflasyon üzerine yüzde 20,8 refah payı aldık. Ülkemiz koşulları göz önüne alındığında, bu sözleşme gerçekten "yüzyılın sözleşmesi" olmuştur.

Bu süreçte işyerlerinde, sokaklarda, caddelerde, kent meydanlarında yağmur çamur demeden direnen, sendikasının arkasında duran, gösterdiği olgunlukla işçiyi işverene, işvereni işçiye düşman etmeyen üyelerimize bir kez daha teşekkür ederiz.

Ayrıca, yukarıda belirttiğimiz olağanüstü koşulların arkasına sığınmayan ve bize karşı duyarlı yaklaşım gösteren MESS yönetimine de teşekkür ederiz."

Bu yazının yazıldığı saatlerde henüz Birleşik Metal İş Sendikası tarafından kamuoyuna bir basın açıklaması yapılmadı...

GENEL DEĞERLENDİRME...

Genel bir değerlendirme yapacak olursak...2017-2019 sözleşmesinin bu kadar iyi koşullarda imzalanmasına gelince...

Sendikalar kararlı davrandı. Türk Metal'in sulu kar yağdığı gün Atatürk Stadyumu Meydanı'ndaki mitingine 7 bin işçi katılmıştı.

Grev ertelemesine karşın, sendikalar direnecekleri yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Gerek Türk Metal'in gerekse Birleşik Metal İş'in hazırladığı sektörel verimlilik raporlarında işletmelerin sendikaların talep maliyetini karlarının çok azıyla karşılayabileceklerini ortaya koymuştu...

Yani sendikaların talepleri öyle fabrikaları batıracak, rekabet gücünü ortadan kaldıracak meblağlar değildi.

Geride 2015'te imzalanan ve 2017 prototipi denilen Bosch sözleşmesi vardı...

Ve akabinde 2014 sözleşmesine tepki olarak başlayan dalga dalga yayılan metal işçileri direnişi...

(O süreçte işçilere seyyanen paralar ödenmiş, MESS'in kasasından epeyce para çıkmıştı. )

Metal işçileri sendikalarının tümüyle, dolayısıyla da metal işçileriyle restleşmesi bu defa MESS'e üye kaybı yaşatabilirdi. İşletmelerin MESS'ten kopma ihtimali vardı...