MHP’de Tevfik Topçu güven tazeledi

H. Gül KOLAYLI 25 Eylül 2017 Pazartesi, 08:14

Bursa MHP İl Kongresi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti...

Çok sayıda partilinin katıldığı kongreye tek listeyle gidildi. Tevfik Topçu'nun Başkan adaylığındaki liste seçimi kazandı.

Kongreye üyelerinin yanı sıra  Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir  Karlık, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, AK Parti İl Başkan Vekili Mustafa Sayılgan, CHP İl Başkan Yardımcısı Orhan Aslan, Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa Köse, Türk Eğitim-Sen 1 No'lu  Şube Başkanı Kazım Sarnık, Türk Büro-Sen Şube Başkanı İbrahim Bulut, İMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Hamdi Doğan ile çok sayıda hemşehri derneği, esnaf odası ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Sunuculuğunu Tugay Sait Seyhan'ın üstlendiği kongrede divan başkanlığına parti Genel Sekreteri İsmet Büyükataman seçilirken, divan üyeleri ise Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Kadir Çitil, Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Muhammet Tekin, Osmangazi İlçe Başkanı Cihangir Kalkan, Yıldırım İlçe Başkanı Serkan Aydemir ve Nilüfer İlçe Başkanı Ali Hayri Ozan'dan oluştu.

'KUŞATMA İÇİNDEYİZ!'

Toplantıda konuşan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Türkiye'nin çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğine işaret etti.
"Kuşatma içindeyiz, ihanetle karşı karşıyayız" diyen Büyükataman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aziz Türk milleti bununla da başa çıkacak ferasete sahiptir. Bu tuzakları kuran kimseler bilsinler ki, bu oyunları bu aziz millet boşa çıkartacaktır...

Ve şunları söyledi:

"Bugünkü kongrede görevi tevdi edeceğimiz arkadaşların önünde çok önemli bir görev var. Öncelik aziz millettir. Aziz milletimizin moralinin yükseltileceği, kardeşlik hukukunun hayata geçirileceği ve parti çalışmalarının da ihmal edilmeden yürütüleceği bir dönem bekliyor. Bugün Türk milliyetçisi ve Milliyetçi Hareket mensubu olarak önümüzdeki dönemin gereğini yerine getirecek arkadaşlarımızı belirleyeceğiz."

 

GENEL BAŞKAN'DAN MESAJ

Ardından Tugay Sait Seyhan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kongreye gönderdiği mesajı okudu. İl ve ilçe kongrelerinin takvimine göre işleyeceği ve MHP Kongresi'nin 18 Mart 2018'de gerçekleşeceğinin belirtildiği mesajda şu ifadeler yer aldı:

 "MHP zor ve yıpratıcı bir mücadele yaşamıştır. Hiçbir başarısı olmamış bir güruh, fitne ve fesat ile MHP'yi parçalamaya çalışmıştır. Ama başarılı olamamıştır. Çok şükür iman ve inançla boşa çıkmıştır..."

MHP'nin değişen hükümet etme sisteminde karmaşık sistemlere müdahil olacağına değinilen mesajda "MHP Türk siyasetine mühür vurmuştur. Türkiye'nin önündeki sis perdesini dağıtacağız! Sizler ilinizde kahramanca mücadele edenlersiniz. Sudan sebeplerle, eften püften nedenlerle darılmak küsmek doğru değil. Ayrılıkta azap, birlikte keramet vardır" denildi.

Ardından faaliyet raporu okundu, eski yönetim ibra oldu.

Bu arada kongrede eski başkanlardan Murat Toker de yeni dönemde kızgınlıklara, küskünlüklere yer olmadığına vurgu yaptı. Yapıcı eleştirilere vurgu yaparken, Erciyes kurultayının kaldırılmasını ve üyelik için kişilerin ayağına gidilmesi gereğine değindi.

 

'MHP 2019'DA 1. PARTİ OLACAK'

 Tevfik Topçu ise il başkanlığı görevi döneminde geçirdikleri sürece değinerek şunları söyledi:

"Sıkıntılı bir süreç yaşadık. 1 Kasım seçimlerinde oluşan sudan bahanelerle istifa ettirilmeye çalışılan bir süreçte çalıştık. Bazen kör, bazen sağır olduk. Milliyetçi Hareket olarak Bursa en güçlü teşkilatlardan biridir. Bir süreç yaşıyoruz. Türk siyasetinde bir ilk yaşanıyor. İstifa törenleri... Türk siyasetinde birileri istifa ederken tören yapıyor ve basında 'MHP bitti, MHP'de deprem, MHP'nin içi boşaldı' diye haberler yapılıyor. İlçelerimizde 20'nin üzerinde istifa yok. Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Sadece Osmangazi'de 1000; Yıldırım ve Nilüfer'de 800'er yeni üye kaydedilmiştir.

Türk milliyetçiliğini her anlamda kuşatma altına alan bir anlayış öncelikle MHP'yi hedef almıştır. Dünden daha güçlüyüz, yarın daha güçlü olacağız..."

Topçu, yönetimde görev için çok sayıda başvuru olduğunu ve hayatının en zor listesini hazırladığına vurgu yaptı ve yönetim kurulunu 84'e çıkartan parti genel merkezine teşekkür etti.

Ardından parti olarak iddiasını gündeme getirdi:

"Milliyetçi Hareket Partisi olarak iddiamız çok büyük. MHP Bursa'da birinci parti olacak. Bursa'da 7 bin sandık var. Yarından başlayarak her sandığa 1 hanımefendi ile 1 beyefendi olmak üzere 14 bin kişi görevlendireceğiz. Teşkilatlarımıza ilgisi olan kişilerden seçeceğiz. Bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapılacak..."

İZLENİMLER...

Kongreye katılım çok yüksek değildi. Konuştuğum kıdemli Milliyetçi Hareket mensubu listeyi "Yapılabilecek en iyi liste" olarak nitelendirirken, özellikle İl Disiplin Kurulu'ndaki isimlere dikkat çekerek "Partinin ağır toplarından oluşturulmuş"  dedi...

Listelerde ilk 42'de 3; ikinci 42'de ise 9 kadına yer verilmiş... Listede asilde 3, yedeklerde ise 9 olmak üzere toplamda 12 kadına yer verilmiş!

İstifaların 20 olmasına gelince; yine bir Milliyetçi Hareket mensubu "Doğrudur. Onlar partiye verilen istifalar olabilir. Bazıları doğrudan seçim kuruluna istifa ediyor" dedi.

Yine MHP'de yönetim toplantılarında onlarca yıldır süren gelenek (örfi uygulamada) yönetim toplantılarında asil yedek ayrımı yapılmıyor. Yönetim asil ve yedekler bir arada toplanıyor.  Hepsinin birer oy hakkı var, sadece karar defterine yasalar gereği asil üyeler imza atabiliyor.

Tevfik Topçu'nun yeniden başkan seçildiği kongrede MHP İl Yönetim Kurulu'nda ise şu isimler yer aldı:

"Ali İbrahim Sidar, Ahmet Doğu, Ali Osman Memiş, Alpaslan İnan, Alper Eker, Baha Tuğrul Bilgin, Baki Çatıkkaş, Bekir Taşcı, Bilge Arıcıoğlu, Emin Seymen, Erdoğan Taşkoyan, Erhan Yaran, Erol Sönmez, Fikret Cömert, Ferhat Daysalı, Gökhan Demircan, Harun Çoban, Hayrettin Odabaşı, Hüseyin Murat Kabadayı, Kurtuluş Coşkun, Mahmut Tekinbaş, Muhammed Kürşat Doğan, Muhsin Yıldız, Mustafa Aydın, Mustafa Engin Kargılı, Mustafa Narmanlı, Nail Şahar, Necip Daş, Onur Karabüber, Perihan Zaralı, Recep İnce, Sakin Köseoğlu, Selim Pıçakçı, Serkan Girgin, Süleyman Ekincioğlu, Timur Özdemir, Tugay Sait Seyhan, Ümit Kaplan, Yasemin Meriç, Yunus Gökçe, Yunus Kayabaş, Yusuf Coşkun...

Rıza Göktürk, Mehmet Yıldız, Nilgün Ardıç Kayaalp, Güney Barış, Esat Yunguş, Cüneyt Subilir, Fahri Özmen, Zeki Budak, Metehan Taştan, Hilal Özyörük, Cumhur Bayram, Fatih Akıncı, Mehmet Aksu, Fetih Bülent Parkan, Kenan Demirci, Aylin Uzun, Muharrem Zümrüt, Murat Durmaz, Necmettin Yücel, Osman Balkan, Saltuk Buğra Baykal, Sedat Koktoz, Serkan Dabağcılar, Yusuf Kozkale, Faruk Terzi, Korkut Aktaş, Serhat Öncü, Belgin Yazır, sanem Kapıoğlu, Serpil Dağcı, Sevim Ünal Karakuş, Mustafa Ceran, Ahmet Metin Alkan, Cahit Saitoğulları, Hikmet Çalışye, Hülya Yağız, İbrahim Öge, Necati İçöz, Abdullah Al, Ali Çakır, Yüksel Taş, Ferah Şardağ...