MMO’da seçim heyecanı

H. Gül KOLAYLI 14 Ocak 2018 Pazar, 06:00

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin 16. Olağan Kurulu dün başladı... Bugün ise genel kurulun seçimli oturumu gerçekleşecek...

 8 bin 253 üyesi ile Bursa'da akademik odalar arasında en çok üyeye sahip olan MMO Bursa Şubesi'nde üyelerin yüzde 35-45'inin katılması bekleniyor...

Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi'nde (BAOB) Oditoryum'da düzenlenen Genel Kurul'a Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP eski milletvekili İlhan Demiröz ile TMMOB'a bağlı çeşitli oda başkan ve temsilcileri ile MMO Bursa Şubesi üyeleri katıldı...

Nezih Karabıyık'ın başkan seçildiği Divan Kurulu Emine Kaya, Özkan Akaltun, Gülfiliz Beri'den oluştu...

Malum, MMO Bursa Şubesi'nin mevcut Başkanı İbrahim Mart yeniden aday olmadı; Çağdaş Mühendisler Grubu bünyesinde yapılan ön seçim sonucu adaylar belirlendi...
MMO Bursa Şubesi'nde Çağdaş Mühendisler, Fikri Düşünceli öncülüğünde yönetime talip oldu...

Birlik Grubu ise Mustafa Arslan'ın öncülüğünde ekiple yönetime talip oldu.

Genel Kurul'da İbrahim Mart konuşmasına şu sözlerle başladı:

"Yeni yılın ülkemizde, barışın egemen olduğu, sanayileşme, demokratikleşme ve çağdaşlaşma yolunda önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını diliyorum..."

 MMO Bursa Şubesi hakkında ise şunları söyledi:

"Bursa Şubemiz ise, 1987 yılında İl Temsilciliği olduğundan bu yana sürdürdüğü çalışmalarla bugün, bağlı 3 İl Temsilciliği (Balıkesir, Çanakkale, Yalova), 3 ilçe temsilciliği (Bandırma, Edremit, İnegöl), 194 iş yeri Temsilciliği, 127 Uzmanlık Komisyonu, Uygulamalı Eğitim Merkezleri, Meslek İçi Eğitim Merkezi, LPG Test istasyonları, 49 Çalışanı, 8 bin 253 üyesi ve 3 bin 468 Öğrenci üye sayısı ile Güney Marmara Bölgesinde en etkin meslek örgütlerinden biridir..."

 

11 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Ve iki yıllık dönem içerisinde yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi:

" Mesleğimize ve Meslektaşlarımıza sahip çıkmaya çalıştık. Toplam bin 590 etkinlik gerçekleştirdik. Yani; mesai gün başına 3,6 etkinlik düştü. Üyelerimizin mesleki gelişimine ve ara teknik eleman yetiştirmeye yönelik toplam 644 eğitim etkinliğinde 7 bini üyemiz olmak üzere yaklaşık 11 bin kişiye eğitim verdik. Ağırlığı İSG olmak üzere, 25 adet farklı konularda panel gerçekleştirdik.

'Gençlik Geleceğimiz' dedik, Genç meslektaş ve meslektaş adayları ile birlikte olduk.  100'den fazla Makine ve Endüstri Mühendisliği öğrencisine MMO UEM bünyesinde ve işletmelerde Staj yapmalarına destek ve imkân sağladık.

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine ve Endüstri Mühendisliği Bölümleri son sınıf öğrencilerine yönelik 4 adet "Bitirme Projesi Yarışması" düzenledik. Çalışmayan üyelerimize, mühendislik donanımlarının artırılmasına yönelik, uzman meslektaşlarımız tarafından toplam 40 adet eğitim programında, 655 üyemize eğitim verdik..."

 

KAMUSAL VE TOPLUMSAL HİZMETLER

Ardından kamusal ve toplumsal hizmetleri de gündeme getirdi:

"Dönem içerisinde 9 bin 683'i Proje denetimi olmak üzere,  değişik konularda toplam 171 bin 059 adet kamusal denetim gerçekleştirdik.

Ankara'da gerçekleştirilen Kaynak ve sanayi Kongrelerinin düzenlenmesine destek verdik.

TMMOB Bursa İKK ve Edremit İKK sorumluluklarını üstlendik, BAOB site yönetiminde yer aldık.

Üniversiteler, Sanayi ve Ticaret Odaları, Yerel Yönetimler gibi ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları ile ilişkileri geliştirdik.

MMOB Bursa Kent İçi Ulaşım Sempozyumu'nun düzenlenmesine aktif destek verdik, sunumlar gerçekleştirdik.

2  geleneksel gece, 6 konser, 10 resim sergisi gerçekleştirdik.

Kentin sakini değil, sahibi olmaya çalıştık. Bursa'da kent sorunlarına ilişkin, sanayi ve kentleşme, ulaşım, hava kirliliği, karbon monoksit zehirlenmeleri konularında raporlar hazırladık, kamuoyu ile paylaştık..."

Mart sözlerini şöyle sonlandırdı:

"63 yıllık tarihsel birikimimizin bize yüklediği sorumlulukla, yandaş bir kuruluş haline getirilme girişimlerine karşı durmaya, aklın ve bilimin yol göstericiliğinden asla ayrılmamaya kararlıyız.

Bizler; insanları mutlu ve refah içinde yaşayan, bilimsel ve kültürel atılımlarla, çağdaş dünyada yerini alan, üreterek gelişen bağımsız bir ülkemiz olsun istiyoruz."

 

KENTE YARARLI ORTAK PROJELER

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise şunları söyledi:

"Makine Mühendisleri Odası ile pek çok projeyi kente faydalı hale getirdik. Nasıl daha önce kent adına ortak projelerde çalıştıysak, seçilecek olan arkadaşlarla da yine kent adına projelerde çalışmayı sürdüreceğiz.

Kent için önemli olan odalarımız projeleri kent adına ortaklaştırmalı ve kent adına görüş ve eleştirilerini ortaya koymalı. Odalarımız için akademik diyoruz.  Üniversiteleri de davet ediyorum. Üniversiteler kent ve kent sorunlarının tamamen dışına çıktı. Odalarımızla birlikte üniversitelerimizin de kenti ilgilendiren konularda katkı koymalarını bekliyoruz..."

Ardından da tesisat konusunda MMO ile sözleşme yapan tek belediye olduklarını, davalarla karşı karşıya kaldıkları halde odalarla birlikte çalışmayı sürdürdüklerini de söyledi...

Bugün BAOB'ta gerçekleşecek olan genel kurulda yarışacak olan yönetim kurulu aday listelerine gelince;

Çağdaş Mühendisler:

"Fikri Düşünceli, Devrim Tutku Ateş, Feridun Tetik, A. İhsan Taşkınsel, Ali Bülent Setbaş, Yasemin Yeşil, Ercan Mastar / D. Alpaslan Gürbüzer, Nuray Yılmaz Gültekin, Filiz Engin Tambova, Esengül Basut, Umut Kahraman, Aslı Kök Özten, Metin Sarıbal."

Birlik Grubu:

"Mustafa Arslan, Nizamettin Vatan, Erhan Pulat, Erol Güngör, Kemal Furkan Sökmen, Murat Yıldırım, Hüseyin Aydınlı, Ahmet Zeki Altun, Mustafa Hata, Esma Baş, Cengiz Koz, Kübra Laloğlu, Muhammet Taka ve Enes Özden."

Seçimde hangi grubun kazanacağına gelince... Çağdaş Mühendisler kazanır.