‘Bursalılar, Bursa ovasında avlanacak!’

H. Gül KOLAYLI 17 Ağustos 2017 Perşembe, 08:17

17 Ağustos Marmara depreminin yıl dönümü kapsamında Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi'nde TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve  İstanbul Şubesi, Nilüfer Kent Konseyi ile Nilüfer Belediyesi tarafından "Depremin büyüklüğü önemli değil, kentler depreme hazır mı?" konulu panel düzenlendi...

Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Engin Er'in yönettiği panele konuşmacı olarak 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Örgün Tutay, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak konuşmacı olarak katıldı.

 Nilüfer Belediyesi eski Başkanı Ziya Güney ile CHP İl Başkan Vekili Muharrem Or toplantıyı izleyenler arasındaydı.

İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, kısa bir konuşma yaparak Bursa ve İstanbul'un depreme hazır olmadığına dikkat çekti.

 

DEPREM BURSA'NIN GERÇEĞİ

Başkan Bozbey konuşmasına sitemle başladı:

"Deprem sadece sanki Nilüfer'den ibaret. Bu salonda 17 ilçenin yöneticilerini, idarecilerini en azından imar ve planla ilgili sorumlularının burada olmalarını isterdim..."

Ve FSM'deki toplanma yeri olan hastane alanında, kendilerine danışılmadan bir şeyler yapıldığı duyumunu aldığını söyledi.

Başkan Bozbey, Doğa Hareketlerini Araştırma Derneği ile birlikte Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu'nun teknik desteğinde deprem öncü işaretleri izleme ve tahmin çalışmasını başlattıklarını ve Bursa'daki tüm belediyelere de önerdiklerini ama kabul görmediğini anlattı.

Başkan Bozbey aktif fay hatlarının yerinin belirlenmesine yönelik çalışmayı 1 Ağustos'ta başlattıklarını, verileri henüz paylaşmayacağını, belli bir konuma geldikten sonra kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek yerel yönetimlere çağrıda bulundu:

"Bu çalışmanın sadece nilüfer ile kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Diğer belediyeler de katkı koysunlar. Fay hattı nereden geçiyor, üzerinde bina var mı, yok mu bilisin. Bursa kentinin tamamında yapma arzusundayız... Biz gerçek diri fay hattının tam olarak yerlerin belirlediğimiz takdirde üzerinde yerleşim varsa boşaltılması, yeni yerleşime de açılmamasını sağlayacağız.

Tüm belediyeleri bu projeye davet ediyorum. Önemli bir cihazımız var. Anadolu Üniversitesi'nin geliştirdiği özel bir araç, adı Türkar. Bin metreye dek enerji gönderiyor ve geri dönüşte de yer altının sismik haritasını çıkartıyor . Vahim bir tespit de var, Bursa MTA'nın belirlemediği, önemli ve tehlikeli bir fay hattına sahip."

 

TOPLANMA ALANLARINA AVM

Prof. Dr. Yüksel Örgün'ün konuşmasındaki ağırlık İstanbul üzerineydi. Örgün bunu şöyle gerekçelendirdi:

"Türkiye'nin dörtte biri İstanbul'da yaşıyor. Sanayinin üçte biri orada. Türkiye'nin finans, kültür, sanat merkezi. Depremin etkisi çok büyük olacak...

 Son 100 yılda yaşadığımız depremlerle yer kabuğu bize bağırarak söylüyor. Bizim içinde yaşadığımız evlerimiz, okullarımız, barajlarımız, köprülerimiz, yollarımız depreme hazır mı? Depremin büyüklüğü önemli değil, kent olarak, ülke olarak depreme hazır mıyız? Önemli olan budur. İstanbul için 7,5 ya da 7,7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Gölcük depreminden 1,4 ya da 2,8 katı bir enerji ortaya çıkacak...

1999'da 9 milyon olan İstanbul için 470 geçici iskan alanı belirlenmiş. İstanbul'un şimdi hareket halindeki nüfusu 20 milyon. Ama bu 470 alanın 300'ü gökdelen ya da AVM oldu..."

 

BURSA'NIN FAY HARİTASI ÇIKARTILMIŞ!

Prof. Dr. Cenk Yaltırak ise jeolojide gizli fayların olmadığını ve Marmara Bölgesi'nde bilinmeyenin çok az olduğunu belirtti.

Ayrıca Bursa'nın faylarına yönelik bölgede çok yoğun bir çalışma yürütüldüğünü anlattı; haritaları tek tek göstererek MTA'nın haritalarında olmayan Bakacak fayını bile kayıtladıklarına dikkat çekti:

"Marmara Denizi aslında artık bilinen deniz. Burada sizi ilgilendiren başka bir fay var. Armutlu'dan Bandırma'ya geliyor. Bursa için en tehlikeli fay. M.S. 161'den beri deprem olmadı. Her yıla 2 milim koyun, fayın oluşturacağı depremin büyüklüğü ortaya çıkar."

 

KEKLİK DÜZ OVADA AVLANIR! YA BURSALILAR?..

Ardından şöyle konuştu:

"Bursa Büyükşehir Belediyesi inanılmaz büyük bir iş yapıyor. Kimsenin haberi yok. 2010 yılında Bursa 1/100000 plan için İstanbul Üniversitesi'ne başvurdu. Biz de Bursa'nın jeoloji haritasını MTA'dan almak yerine oturduk, baştan aşağı yeniden yaptık. 1/100000 basılmasına karşın 1/10000 ölçekte yapıldı. Yüksek çözünülürlüklü 1 metrelik uydu görüntüleri, 5 metrelik sayısal arazi modellemesiyle yapıldı. Bursa'nın bütün fayları biliniyor. Her şey ortada. Ama yaptığınız çalışma hangi nedenden bilmiyorum ortada değil!

Bursa'nın bütün ana hatlarını, yapılarını topografyada görmek mümkün. Bursa'nın jeoloji haritasında iki sistem var. Kuzey Anadolu fay hattı ve daha önce olmuş Trakya Eskişehir fay zonu var, katil. Mudanya, Tirilye, Gürsu'ya kadar uzanan fay zonu ise düşük aktiviteli faylardan oluşuyor. Bu faylar İnegöl ve Bursa Ovası'nın oluşumuna katkı koymuş.

Bizim hazırladığımız haritanın MTA ile benzerliği yok. MTA'nın fay haritasında 'Hiçbir şekilde yapılaşma için kullanılamaz, tartışmaya açıktır!' deniyor. Haritayı bir kurum yapmış, MTA; akademik değil, üniversiteler ne tartıştı, ne denetledi, ne de o bölgedeki akademisyenlerin haberi oldu.

Bursa'nın 1/10000 ölçekli haritasında sokaklardan binalara kadar her şey bellidir. Üzerinde 20'ye yakın katman vardır. Patikalar, hatta Uludağ zirvesindeki çökeller bile vardır. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı bu harita Türkiye'de tektir."

Hakikaten kimsenin haberi yok! Prof. Dr. Cenk Yaltırak çalışmayı 2011 yılında Büyükşehir Belediyesi'ne teslim ettiklerini söyledi.

Ve acı gerçekleri yüzümüze çarptı:

"Kekliği düz ovada avlarlar! Bursa, Bursa ovasında avlanacak! Dünyanın belki de en değerli ovası yok edildi. Çünkü yer altı suyunca çok zengin. Çeke çeke bitirilemiyor. Doğa bilimleri açısından Türkiye'de şehir kurulmayacak tek yer Bursa'dır."

(Prof. Dr. Cenk Yaltırak önemli pek çok açıklama yaptı, ama köşeye sığmadı. Başka bir gün sizlere aktarmaya çalışacağım...)