Nilüfer’de iftar ve 29. kuruluş yıldönümü

H. Gül KOLAYLI 11 Haziran 2016 Cumartesi, 07:07

Dün Nilüfer Belediyesi 29'uncu kuruluş yıl dönümünde Alaaddinbey hizmet binası bahçesinde iftar düzenledi.

Çok kalabalıktı... CHP milletvekillerinden NurhayatAltaca Kayışoğlu, Erkan Aydın oradaydı...  CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, İl eskiBaşkanı Zafer Yıldız ile aynı masadaydı.

Keza MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Adalet ve Kalkınma Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sait Gürlek, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Turan Aslan, Vergi Dairesi Başkanı Nuri Karakaş,  BESOB Başkanı Arif Tak, Nilüfer Belediyesi Kurucu Belediye Başkanı Ziya Güney, eski ve yeni  meclis üyeleri ile muhtarlar da katılanlar arasındaydı.

Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak ve Nilüfer Belediyesi'nin Kurucu Belediye Başkanı Ziya Güney, Nilüfer Belediye Meclisi'nin eski ve mevcut meclis üyeleri, başkan yardımcıları, muhtarlar katıldı.

İftar öncesinde Şef Filiz Başıbüyük'ün yönettiği Nilüfer Belediyesi TSM Korosu ile Mürşit Kavurmacı ilahileri seslendirdi...
Oruç dualarla açıldı...
Ardından Nilüfer Belediyesi'nden emekli olan personele, Başkan Mustafa Bozbey tarafından  plaketler verildi.

Ve... 29. yıl pastası Başkan Bozbey eşi Seden Bozbey, başkan yardımcıları ve emekli olanlarla birlikte kesildi...

Başkan Bozbey konuşmasında çalışanlara teşekkür etti...

Ardından şunları söyledi:

"Nilüfer sevgisi ve aidiyet duygusunu daha da geliştirerek çalışacağız... Sizlerden özellikle istediğim, Nilüfer Belediyesi'nin başarılarını, hedeflerini anlamanız, sahiplenmeniz ve anlatmanız. Tüm etkinliklerimizde, sizlerin daha çok yer alması gücümüzü ve sevgimizi daha da artıracaktır.

Nilüfer ailesi olarak, demokrasi, özgürlükler, katılımcılık, eşitlik, vicdan ve sosyal belediyecilik adına çok önemli adımlar atıyoruz. Adımlarımız birbirine uyumlu, güçlü olmalı ki, Nilüfer'den esen demokrasi, barış rüzgârı, tüm ülkeyi hakimiyeti altına alsın..."

Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullara ve her gün şehit haberleri alındığına atıfta bulunan Başkan Bozbey sözlerini şöyle noktaladı:

"Ama tüm bunlar güzel bir geleceğe olan inancımıza gölge düşürmesin. Şehitlerimiz için, kaybettiğimiz canlar için dualarımızı esirgemeyelim, onlara Allah'tan rahmet dileyelim.

Ve en önemlisi ülkemizin, yakın coğrafyamızın ve tüm dünyanın özlediğimiz barış ortamına bir an önce kavuşmasını yürekten isteyelim.

 Artık aileler dağılmasın, çocuklar çaresizce ortada bırakılmasın, analar, babalar, evlatlar artık ağlamasın. Barış, hemen, şimdi, bu toprakların dört bir yanına yayılsın. Nilüfer ailesi olarak daha uzun yıllar bir arada, omuz omuza olmak dileğiyle..."

Gecede çalışanlara yönelik hediye çekilişlerinin yanı sıra çocuklar için de masal dinletisi,  pantomim ve kukla gösterileri gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi...

 

NAZIM HİKMET ŞİİRLERLE ANILDI

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Oditoryumu'nda Nazım Hikmet'i anma etkinliği düzenlendi...

Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte, Haluk Çetin Nazım şarkılarını söylerken; Anadolu Sanat Topluluğu üyeleri de Nazım Hikmet şiirlerini seslendirdi...

Şiir seslendirenler arasında Bestekâr ve Şair Hüsamettin Olgun, şair Ferit Bilge Gültekin gibi isimler de yer alırken...

Hacı Bektaş'ın seslendirdiği Şeyh Bedrettin Destanı büyük alkış aldı.

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi son dönemde sanatla ilgili faaliyetleri de kapsamına aldı... Koro, Resim Atölyesi derken...

Şimdi de şiire el attı...

MMO Bursa Şubesi Başkanıİbrahim Mart açılışta yaptığı konuşmada "Bursa Nazım'ı sevdi, bizler de Nazım'ı çok sevdik" diyerek, haziranda yaşamını yitiren Ahmet Arif ve Orhan Kemal'i de andı...

Açıkçası fazlaca katılım olacağını düşünmemiştim. Ramazandı, saat 21.00 gibi geç denebilecek bir saatte başlıyordu.

İnsanların gelişleri 22.00'ye kadar devam etti... Salonda neredeyse boş yer yok gibiydi.

 

 

İSMET KARACA'DAN SUÇ DUYURUSU

Dünkü yazımda MHP'li Belediye Meclis Üyesi Cemil Aydın'ın gündeme getirdiği şu konuyu aktarmıştım...

 Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Osmangazi Belediyesi'ne bir yazı yazarak Kirazlı'daki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Caddesi'nin değiştirilerek Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Sinan Yayla'nın adının verilmesini talep etmiş ve Meclis oy birliği ile reddetmişti...

Dün CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca aradı...

"Biz 8 günden beri konuyu takip ediyoruz. Ailenin Kirazlı'da böyle bir değişiklik talebi yok. Tek tek saydık, Kirazlı'da 36 sokak ve cadde varken bula bula, girişteki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Caddesi'ni mi buldular adını değiştirecek? Bugün savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

Ve ekledi:

"Aile zaten Kirazlı'dan Bursa'ya gelmiş; Mollafenari'de oturuyor. Ailesinin yaşadığı 1. Derman  Sokak'a  Şehit Jandarma Uz. Onbaşı Sinan Yayla adının konulmasını biz teklif vereceğiz Osmangazi Belediyesi'ne..."

Ve şunları söyledi:

"Soğukkuyu Mahallesi'nde 300 kişi imza topladı, Osmangazi Belediyesi'ne dilekçe verildi, 3 yıl önce...

Soğukkuyu Parkı'na Şehit Jandarma Er Tolga Taştan adının verilmesi için. Hâlâ bir değişiklik yok..."

Ve sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bugün Kirazlı'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Caddesi'ni değiştirmek istediler. Denendi, olmadı. Yarın sıra İnönü, Cumhuriyet, Atatürk Caddesi'ne gelecek. İzin vermeyeceğiz..."