Niş Kafe buluşması

H. Gül KOLAYLI 29 Mart 2016 Salı, 09:06

Geçen gün Çanakkale Savaşı adlı açık hava tiyatrosunu izlemek üzere Nilüfer Hastane Alanı'na gitmiştim...

MHP İl Kadın Kolları tarafından düzenlenecekti...  Tiyatro ekipmanları, ses ve sahne düzenleri, oyuncular geldi...

Şans işte... Birden soğuyan havaya rüzgâr ve yağmur da eşlik edince başka bir tarihe ertelendi...

İl Başkanı Semra Doğan, Belgin Suyabatmaz coşkun ve diğer yönetici ve üyelerden oluşan ekiple, sıcak bir şeyler içip dinlenmek adına hemen yakınımızda olan Niş Kafe'ye geçtik...

Beş  yıl kadar önceki açılışında gitmiştim... Bir daha uğramak kısmet olmamıştı...

Niş Kafe  Nilüfer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği tarafından işletiliyor...

Çok temiz, nezih bir yer...

Okul Müdür Yardımcısı Neslihan Erdinçliler diyor ki:

"Burada sunulan tüm yiyecekler okul mutfağımızda, hijyenik bir ortamda, standart şekilde üretiliyor. Burada kahvaltı, akşam yemeği, grup toplantıları yapılabiliyor. Kış bahçemiz toplantılara çok uygun bir yer"

Erdinçliler'in anlattığına göre Nilüfer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi;  ilk ve ortaokul sonrası öğrenci alıyor.  Çocuklar 4 yıl boyunca burada sosyal yaşama hazırlanıyorlar...

 Bir nevi lise düzeyinde eğitim veriyor.  Zihinsel engel tanımı açısından "Ağır" olmayan öğrencilerin devam ettiği bir okul...

Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler hem öğrencilerin öz güvenini pekiştiriyor, hem de sosyalleşmelerini sağlıyor...

Her öğrencinin bir spor dalında faaliyet göstermesi sağlanıyor...  Artı okul Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarıyla Türkiye 2.'si olmuş.

Öğrenci sayısı 182... 102 erkek, 80 kız...

Neslihan Erdinçliler "Biz okulumuzda mesleki eğitim değil ama ara eleman olarak yetiştiriyoruz. Öğrencilerimizi atölyelere, iş yerlerine yerleştiriyoruz.

KPSS sınavlarına hazırlıyoruz. KPSS sınavını kazanıp devlet memuru olan 6, 7 öğrencimiz var.  Mezunlarımız fabrikalar engelli kadrosundan işçi olarak girebiliyorlar.  

Bakın bu çok önemli. Öğrenci ailelerinin en büyük kaygısı 'bizden sonra ne olacak'tır. Sigortalı bir işe girince, yarın öbür gün emekli olduklarında ilgilenecek birileri olur" diyor.

Öte yandan Niş Kafe'nin işletmesini Asiye Asal yürütüyor...

Asiye Asal da bir gönüllü anne... Dünyada çok az görülen bir hastalık önce bir çocuğunu, sonra diğer çocuğunu bulmuş...

Yine de hayata direniyor. Dayanışarak, çalışarak üstesinden gelmeye çalışıyor...

Bu arada sahiden de bilmiyordum... İlk kez duydum...

Erkeklerde engelli olma oranı daha yüksekmiş.

Asiye Asal'a Niş Kafe'nin misyonunu sordum...

Anlattı:

"Niş Kafe kendini döndürdükten sonra, yani işletme masraflarını karşıladıktan sonra elde edilen tüm gelirler tamamen okul öğrencilerinin ihtiyaçlarına kullanılıyor... Özellikle çocukların sosyalleşmesine yönelik etkinlikleri çok önemsiyoruz. 

Bovling turnuvaları, sinema, tiyatro, gezi gibi etkinlikler düzenleniyor ve eğitim için gerekli olan çeşitli araç gereçler temin ediliyor..."

Ayrıca öğrenciler burada çeşitli toplantılara katılıyor. Para üstü istemeyi öğreniyorlar"

Bu arada okul öğrencileri arasında ekonomik durumu zorda olan aileler olduğunu, köylerden gelenler de olduğunu anlattılar...

Niş Kafe'nin faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğu ortada...

Kadına yönelik faaliyet gösteren tüm derneklere seslenmek istiyorum...  20, 30 kişilik tüm toplantılarınızı yapabileceğiniz nezih bir yer Niş Kafe. Üstelik ulaşımı kolay, otopark sorunu yok!

Kahvaltı ve yemek de var. Özellikle mantıları muhteşem...

 

'KIZILAY ANNELERİYLE OKUYORUM'

Ve... Günün sürprizi; Asuman Aybat Durmuş; Kızılay yönetim kurulu üyesidir.

Yıllardır spastik, engelli çocuklar için çalışır. Kızını yitirdikten sonra hepten kendisini onlara adadı diyebilirim. Nilüfer Özel Eğitim Merkezi'nin sıkı gönüllülerindenmiş... Ve oradakilere benden çok söz etmiş; beni götüreceğine söz vermiş...

 O gün benden habersiz pat diye çıktı geldi Niş Kafe'ye...

Bizimkisi vesilelerle pekişen, randevusuz gönül buluşmasıydı Sevgili Asuman ile...

 Herkes birbiriyle tanıştı ve yeni sosyal projeler gündeme geldi...
Bu arada Asuman Durmuş "Kızılay Anneleriyle Okuyorum" adlı proje hakkında bilgi verdi...

Kızılay Bursa Şubesi Kadın Kolu üyelerinin katılımıyla annelerle yaşanan buluşmada Leyla Navaro'nun "Beni duyuyor musun?" adlı kitabını okumuşlar.

Durmuş "İlk toplantıda birbirimizi tanıdık. Anneler yaşam öykülerini anlattılar. Herkes çok memnun kaldı. Projesini yazıyoruz. Toplantılara devam edeceğiz. Çok verimli oldu" diyor...

Bu tür toplantılar çok önemli... İnsanlar aynı sorunları yaşadıklarını gördükçe, bu dünyada sadece kendilerinin başına gelmediklerini, en önemlisi de yalnız olmadıklarını görüyorlar.

Bu arada Semra Doğan Başkanlığı'ndaki MHP İl Kadın Kolları, kötü giden bir günü olumluya çevirerek Niş Kafe'de yeni sosyal projelere adım attılar.