Orhaneli'nde şenlik ve şölen coşkusu

H. Gül KOLAYLI 13 Eylül 2018 Perşembe, 06:15

Dün Orhaneli Sadağı Kanyonu'ndaydık. Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu'nun düzenlediği basın toplantısına katıldık...

Sadağı Kanyonu cennetten bir köşe. Muhteşem doğası ile insanı sarıp sarmalayan, içini açan bir yer. Orhaneli insanıyla, doğasıyla güzel bir yer...

Başkan Tatlıoğlu'nun toplantıyı düzenleme nedeni 14, 15, 16 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 27. Karagöz Kültür Şenlikleri ve Yörük Türkmen Şöleni'ydi...

Toplantıda önce şenliği tanıtan bir video sunum yapıldı. Amacını gayet iyi anlatan, çok uzun olup da insanı sıkmayan, güzel hazırlanmış bir çalışmaydı.

27. KARAGÖZ KÜLTÜR ŞENLİKLERİ VE

YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu konuşmasına, şenlik ve şölen etkinlikleri hakkında genel bilgi vererek başladı:

 "Benim belediye başkanlığımda, 3. dönemin 15. Şenliği olmak üzere 27. Şenliği düzenliyoruz. Eskiden Kiraz, Çilek Festivali olarak düzenlenirdi.

Biz kültür ağırlıklı olarak yapmaya başladık. Her yıl kültüre biraz daha ağırlık verdiğimiz şenlikte on binlerce vatandaşımızla buluşma imkânı buluyoruz.

Karagöz Kültür Şenliklerimiz ve Yörük Türkmen Toyumuz, 14 Eylül tarihinde ilçe protokolü ile birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayacak.

 Daha sonra protokol ve halkımız ile birlikte kortej yürüyüşü düzenleyeceğiz.

 Bununla 'birlik ve beraberlik içinde şenliğimizi başlatıyoruz' mesajı veriyoruz. Ardından halk oyunları gösterisi ve Belediye Çay Bahçesi'nde merhum Sait Yılmaz adına toplu sünnet şölenimiz var.

Saat 16.00'da Yörük Türkmen Toyu'nu toplayacağız. Ülke gündemi, Türkmen ve Yörüklerin sorunları gibi konuları konuşacağız..."

YÖRÜK GÖÇÜ CANLANDIRILACAK

15 Eylül Cumartesi günkü şenlik ve şölen programına gelince; Başkan Tatlıoğlu Yörük göçüyle başlayacağına değindi:

"Göç çadırlarının toplanması, gittikleri yere yerleşmeleri canlandırılacak. Osmanlının Anadolu'da 400 çadırlık Yörük göçü simgelenecek.

Bizim geleneksel eşekle odun taşıma, tahta araba, keçi sağma yarışlarımız var. Onlar düzenlenecek. Kendi kültürümüzle yarışacağız..."

Tatlıoğlu'nun paylaştığı bir diğer önemli husus ise Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden 600 gencin şenlik ve şölene katılacağıydı:

"Dünya Yörük Türkmen Birliği bünyesinde oluşturduğumuz bir gençlik hareketimiz var. Türkiye Büyük Düşünen Gençlik Platformu.

81 ildeki üniversitelerde topluluk oluşturuldu. Mezhep ve görüş ayrımı olmaksızın devletin, vatanın, milletin, bayrağın birliğine inanan gençlerimiz yer alıyor.

600 gencimiz gelecek. 12 bilim insanı ile buluşacak sohbet edecekler. Gençliğimize eğilmeyi önemsiyoruz. Etkinlikte yerel ve kültürel sanatçılarımız da konser verecek..."

Elbette dağ yöresinin meşhur sanatçısı Menteşeli Cengiz de sahne alacak.

ŞENLİĞE ULUSLARARASI İLGİ BÜYÜK

Ardından şenliklerin Yörük Türkmen Şöleni etabı hakkında bilgi verdi:

"Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği, Bursa Uludağ Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu ve yaklaşık 60 ilden 300 Yörük Türkmen Derneği, federasyon ve konfederasyon temsilcilerinin yanı sıra; Bulgaristan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgısiztan, Kazakistan, Suriye ve Irak Türkmenlerinin katılımıyla Yörük Türkmen Şöleni düzenlenecek...  Yurt dışından gelenler arasında milletvekilleri  de yer alıyor. Dolu dolu bir heyetimizle harman olup kucaklaşacağız. Tam bir Yörük Türkmen Toyu olması için 19.00'da halk konseri olacak..."

ÖMER CANDIR, KIRAÇ, BURAY, TUĞBA GER KONSERİ

16 Eylül Pazar günü yapılacak etkinliklere gelince; Başkan Tatlıoğlu şunları söyledi:

"Pazar günü 11 gibi geleneksel gelin alma töreni düzenlenecek. 13.00'te resmi açılış olacak. Karagöz piknik alanında Oğuz boyları Yörük Türkmen beyleri geçişi gerçekleşecek. Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verilecek.

Pazar günkü konsere gelince, Balıkesirli Ömer Candır, Kıraç, Buray ve Muğlalı Tuğba Ger sahne alacak. Konserlerimizi yaklaşık 50 bin kişi izliyor..."

TÜRK DÜNYASI YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ

Tatlıoğlu, Genel Başkanı olduğu Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği'nin kuruluşu hakkında da kısaca bilgi verdi:

"Bursa Osmanlıya başkentlik yapan bir kent. Biz 5 yıl önce Türkiye'nin iyiye gitmediğini gördük. 'Bizi de Suriye, Irak gibi bölmek istiyorlar' dedik. Bir araya geldik. 81 ili dolaştık.

Dernekler, federasyonlar, konfederasyonlar kurduk. Bakanlık Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanımızın onayı ile birlik kurduk.

Böyle bir harekete giriştik. Bu ülke bizim. Biz başka ülkelere gidemeyiz. Bursa'da bu işin Genel Merkezi'ni açtık.

Binamız ramazan ayında verdiğimiz iftarla hizmete girdi. Birlik olarak bundan sonra dünyanın dikkatini çekecek faaliyetlerimiz olacak. Bu ülke bizim.

Herkesin devlet, vatan sevgisi var. Sadece insanların ayarı bozulmuş. Bunu düzeltmek lazım. Şırnak'tan üyem var, Kürt korucu, "Benim Kürtlüğüm ay yıldızlı bayrak altındadır' diyor. Alevi kardeşlerimizle kucaklaştık. Türkiye'nin sarmalamaya ihtiyacı var."

BEŞ BİN KİŞİLİK OTEL!

Başkan Tatlıoğlu'na o kadar insanın nerede kalacağını sordum. "600 öğrenciyi nereye sığdıracaksınız?" dedim...
"Beş bin kişilik beş yıldızlı otelimiz var" dedi.

 ilçe sakinleri konuk ağırlamak için birbirleriyle yarışıyormuş. 300 civarında da yurt ve otellerde yer ayarlanmış.
Ayrıca da dedi ki:

"Tüm bu şenlik ve şölen için belediye kasasından para çıkmadı.

 Tamamen sponsorlarımızın desteği ile gerçekleştiriyoruz. Bakmayın, önde ben görünüyorum. Yanımda iyi bir ekip var.

Tüm çalışma arkadaşlarıma, destek veren sponsorlara, emeği olan herkese teşekkür ediyorum...  

Yörük Türkmen kültürümüzü bu şenlikte yaşattığımız için çok mutluyuz. Ecdadımız ve gençlerimiz arasında bir köprü olan şenliğe, toyumuza tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz..."