Postacı izin gününde yürürmüş!

H. Gül KOLAYLI 19 Haziran 2018 Salı, 06:57

Ben de aynısını yaptım... İzinli olduğum günlerde ne kadar miting, salon toplantısı varsa hepsini izledim...

Mitinglerde aklımda kalanlara gelince...

BAHÇELİ / CUMHUR İTTİFAKI

9 Haziran'da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda 6 ili kapsayan istişare toplantısında Millet İttifakı'nı çok sert bir dille eleştirdi ve Cumhur İttifakı'nın gerekçelerini uzun uzun anlattı:

"Cumhur İttifakı, Cumhuriyet'in kuruluş felsefesinden besleniyor. Cumhur İttifakı, Türk milletinin haslet ve haysiyetinden feyzini alıyor.

 Cumhur İttifakı Türk ve Türkiye düşmanlarının korkulu rüyası olarak tarihimizin en stratejik ve isabetli kararlarından birisi olarak milli vicdanda cevap ve cevaz buluyor.

 İttifak yerine ihtilaf diyenler, imana dudak büküp ihanete el sallayanlar, cumhur yerine curcuna, cumhur yerine cümbüş, yükseklik yerine çukurluğu tercih edenler, elbette milli iradenin ne dediğini anlayamazlar, cumhurun ittifak ruhunun amaç ve kapsamını göremezler, görseler de hazmedemezler."

KARAMOLLAOĞLU / TOPLUMSAL KUTUPLAŞMA

10 Haziran'da Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu da Atatürk Stadyumu Meydanı'nda Bursalılarla buluştu...

Karamollaoğlu, toplumsal kutuplaşma ile Millet İttifakı'na giden sürece vurgu yaptı:

"Farklı kanaatlerimiz, düşüncelerimiz, farklı partilere mensubiyetimiz olabilir.

Ama bu birbirimizin düşmanı olmamızı gerektirmez. Olsa olsa biz buna rakip diyebiliriz. Sporda, bir yarış yapıldığında bu rakipler arasında olur.

 Bu, hasımlar arasında olmaz. Bu yarışta kim kazanırsa da kaybeden de kazananı tebrik eder ama bugün geldiğimiz nokta böyle değil..."

ERDOĞAN / MEGA ENDÜSTRİ BÖLGELERİ

11 Haziran tarihli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Atatürk Stadyumu Meydanı'nda düzenlediği ve 3 saat geç başlayan mitingde ise hedefinde ağırlıklı olarak Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu vardı:

Erdoğan Bursa'da TEKNOSAB'a da atıfta bulundu:

"100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Bizim çok önemli bir projemiz var.

Biz Türkiye'ye çok büyük sıçrama yaptıracak 'Mega Endüstri Bölgeleri' kuruyoruz. Muharrem, Kılıçdaroğlu bunu anlamaz. Ötekilerin çapını çok aşar.

Ama çok iyi anlar. Sanayinin, teknolojinin, araştırma, geliştirme faaliyetlerinin merkezlerinden biri olarak Bursa da içinde yer alacak.

Burada ilk etapta 45 milyar liralık yatırım yapılacak. 35 bin kişiye iş imkânı sağlanacak. 140 milyara istihdam 100 bin kişiye çıkacak ..."

AKŞENER/ 'YÜREĞİMDEN VURDUNUZ'

Ve... 17 Haziran'da Ramazan Bayramı'nın üçüncü günü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gökdere'de Bursalılarla buluştu...

Miting öncesinde İYİ Parti yöneticilerine sormuştum, "Riskli bir tarih bayramın üçüncü günü, nasıl başa çıkacaksınız?" diye... Onlar da Akşener ile görüştüklerini, "Bursalılara güveniyorum" dediğini, mitingin düzenlenmesini istediğini söylemişlerdi.

Akşener'in Gökdere'deki mitingine katılım, İYİ Parti Bursa yöneticilerinin de Bursa kamuoyunun da beklentilerini aştı.

Miting alanına önce alttaki kontrol noktasından geçtim...  Çok kalabalıktı, önlere gitmek mümkün değildi, çıkıp, arka sokaktan Meydancık girişine yürüdüm, oradan tekrar giriş yaptım...

 Renkli bir mitingdi. Kadınlar rengârenk yemenileri Akşener'e ulaştırdılar. Sibel Kurdoğlu'nun Golden cinsi köpeği Şila da sahnedeydi... Akşener Şila'yı sevdi...

Çocuklar da öyle, sahnedeydi. Miting bitiminden sonra sahneye çıkamayan kız çocukları annelerinin tüm çabalarına rağmen "Meral Abla'yı çok seviyoruz. Biz niye sahneye çıkmadık" diye çok ağladılar.

Geçmişin Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi, Anavatan Partisi gibi merkez sağın eski seçmenleri alandaydı. Ayrıca MHP'den istifa eden ve hiçbir yerden tekrar aday olmayan Kadir Koçdemir de oradaydı...

Kadın ve gençler çoğunluktaydı...  Miting İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra başladı...

Akşener söze helallik isteyerek başladı:

"Bir bayram günü burayı doldurmanız beni yüreğimden vurdu. Bu benim için vebaldir, hakkınızı helal edin..."

Akşener Bursa ile bağlarına vurgu yaptı:

"Bursa'yla iki çeşit bağım var benim. Ailemin bir kısmı burada. Bir diğer bağım, okuduğum Bursa Öğretmen Okulu. 24 Haziran'da bir seçime gidiyoruz.

Süper baskın seçime gidiyoruz. Şimdi soru şu: "Madem her şey iyi niye seçime gidiyoruz? Madem kötü niye seni seçelim?"

 16 yıldır iktidardalar. 16 yılda ne oldu? Bursa'nın sanayisi mi gelişti? Bursa'nın gençleri iş mi buldu? Bursa gibi bir sanayi şehri, tarım şehri olan şehrimizde işsizlik olmaması gerekiyordu. Artık yolun sonu görünüyor..."

Eleştirmekten ziyade projelere, yapacaklarına değindi, konuşmanın sonuna doğru ise şunları söyledi:

"Ben her yerde söylüyorum, Türkiye'nin potansiyeli var. Genç, eğitimli, üretken nüfusa göre eğitim sistemi tanzim etmemiz lazım.

Seçime gidiyoruz. Son 1 haftadır sanki seçime değil, savaşa gidiyormuşuz gibi davranıyorlar. Biz sadece bir seçime gidiyoruz..."

Ardından da tüm milletvekili adaylarıyla birlikte Bursalıları selamladı...

Aynı gün akşam saatlerinde HDP'nin Merinos Parkı'nda mitingi vardı. Onu izlemedim...

Özetle... Bursa, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri mitinglerini tamamlamış oldu...