Robotların kalbi 'Kültür'de atıyor!

H. Gül KOLAYLI 18 Nisan 2018 Çarşamba, 06:03

Robotics takımı ile 2015-2018 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji, Marmara ve Yıldız teknik üniversitelerinde düzenlenen yarışmaların çeşitli kategorilerinde Türkiye genelinde 6 birincilik, 1 ikincilik, 1 üçüncülük ödülünü kazanan Kültür Okulları şimdi de kendisi robot yarışması düzenliyor...

 "Robolution "18" yarışması 28-29 Nisan tarihinde "Çizgi İzleyen, Mini Sumo ve Arazi Robot" kategorilerinde gerçekleşecek.

Dereceye girenlere para ödülünün de olduğu yarışmaya  Marmara Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ gibi üniversitelerin yanı sıra meslek liselerinden de  200 civarında öğrenci katılıyor..
Dün Kültür Okulları Özlüce Kampüsü'nde Robolution '18'in tanıtımı yapıldı. Basın toplantısına  Kültür Okulları kurucuları Zafer Bulut ve Yıldırım Bey Sırakaya ile Kurum Müdürü Tuncay Tunca ve bölüm başkanı Barış Gökhan Güleryüz ile Bursa Kültür Robotics Takımı'ndan  yaşları 10 ile 17 arasında değişen 7 öğrenci de katıldı.

SANATI, KÜLTÜRÜ, SPORU, TEKNOLOJİYİ İÇSELLEŞTİRMEK

Zafer Bulut, eğitime yıllarını vermiş biri olarak kültür, sanat ve bilim dünyası öncülerine kimlerin nasıl öğretmenlik yaptığını, onları ilk fark edenlerin kimler olduğunu hep merak ettiğine atıfta bulundu:

"Mustafa Kemal'e, Fevzi Çakmak'a okulda kim, hangi taktik dersleri verdi? Orhan Veli'yi şiirle, Suna Kan'ı kemanla, Cahit Külebi'yi edebiyatla kim buluşturdu? Oğuz Aral, Semih Balcıoğlu, Cemal Nadir Güler, Bedri Koraman gibi karikatüristlerin ilk çizgilerini kim gördü.

Şu anda Kültür Okulları'nda 70'in üzerinde farklı alanlarda etkinlik çalışması yapılıyor. Bugünkü etkinliğimiz ise Robotics Kulübü'nün yaptığı bir çalışma.

Karikatür Kulübü, yeni Bedri Koraman'ları, Cemal Nadir'leri arıyor. Bir başkası sporda, sanatın, müziğin değişik alanlarında duayenler yetiştirmek için çalışmalar yapıyor.

Benim işim akademik bölümde matematiği, fiziği, İngilizceyi, ikinci, üçüncü dilini öğretmektir.

Akademik başarıda Kültür Okulları Türkiye'nin en iyileri arasında ama bu yetmemeli.

 Sanatı, kültürü, teknolojiyi içselleştirememiş bir kurum sadece fizikte, matematikte merhaleler kaydederek varlığını kanıtlayamaz..."

'TEKNOLOJİYİ TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN OLMAK'

Yıldırım Bey Sırakaya ise şunları söyledi:

"Robolution'18 bir sonuç. Bunun arkasında ciddi bir emek var. Öğrenci sayısı 30'a varan ekiple üniversitelerin yarışmalarına katılarak büyük başarılar elde ettik.

Çocuklarımız orta öğrenim düzeyindeki öğrenciler; yarıştıkları ise Türkiye'nin en iyi üniversitelerindeki ablaları ve ağabeyleri. 'Bu yarışmaların bir örneği neden Bursa'da uygulanmıyor' diye düşündük. Bursa'ya taşımaya karar verdik. Şu ana kadar 200 civarında başvuru var...

Şu anda 12. sınıfta okuyan Fen Lisesi öğrencilerimiz var. Geriye dönük 4, 5 yıl çok çalıştılar. Başlangıçta yazılım, bilgisayar mühendisliği düşünmüyorlardı. Fark edilmeyen özellikleri öne çıkartıldı. Biz matbaayı, 3.0 Endüstri devrimini kaçırdık, ama önümüzde 4.0 var. Teknolojiyi tüketen değil üreten olmalıyız. Bu motto okulumuzun duvarlarında yazılıdır.

Çocuklarımız bu işin öznesi, emekçileri, biz sadece bir kapı araladık, onlar da girdiler ve çok iyi sonuçlar aldılar..."

YARIŞMANIN LOGOSU 'DİJİTAL KALP'

Yarışma hakkında bilgi veren Kültür Okulları Kurum Müdürü Tuncay Tunca ise Kültür Okulları olarak 7,8 yıldır yaptıkları yatırımın meyvelerini almaya başladıklarını anlattı:

 "2002 yılında ilk defa robot günleri başlamıştı. ODTÜ ve Türkiye Zeka Vakfı startını vermişti. Ardından da Bilkent, İTÜ, İzmir Teknoloji Üniversitesi gibi pek çok üniversite robot yarışması düzenlemeye başladı.

 Her yarışma bilgi ve becerilerin boca edildiği bir alana dönüşüyor. Siz nisan ayında çizgi izleyen robotunuzla parkuru belli bir sürede tamamladıysanız, mayıs ayındaki yarışmada biraz daha ileride olmanız lazım...

Ardından yarışmanın logosuna dikkat çekti:

"Biz logomuzda dijital kalp kullandık... Özel Bursa Kültür Okulları'nın akademik, sanatsal, bilişim anlamında büyük iddialar var. Ama temel mantık bu ülkeye iyi insanlar yetiştirmek. Belki bu çocuklar yeni keşifler yapacak, belki savunma sanayisine yazılım yapacaklar. Ama iyi insanlar olacaklar.

Bu robot yarışmalarıyla kalp sembolü kullanarak buna atıfta bulunduk. Biz robotların iyi robotlar olmasını istiyoruz..."

FESTİVAL HAVASINDA BİR YARIŞMA OLSUN!

Bölüm Başkanı Barış Gökhan Güleryüz ise şu bilgileri verdi:

"Bir anda robot yarışması düzenleyeceğiz, diye yola çıkılacak bir iş değil. Altyapı gerekiyor. 7 yıldır bilişim eğitimi veriyoruz.

2007'de akıllı tahtaları eğitime açan bir okul. Teknolojik altyapının güçlü olması çok etkili oldu. 6 yıl önce yarışmalarda derece beklentimiz yoktu, çocuklarımızın deneyim kazanmasını istedik.

Dört, beş yıl önce  'Bunu yapacak öğrenci yetiştiremez miyiz?' dedik ve Robotics ekibini oluşturduk. 27-28 Nisan'daki Robolution '18'in bir festival, herkesin kazanacağı bir yarışma olsun istiyoruz. Çizgi izleyen kategoride otonom sürücüsüz araçlar yarışıyor. Kendi başına gidebilen bir araç dizayn ediyorlar. Zaten geleceğin otonom araçlarını dizayn edecek öğrencilerin bilmesi gerekenleri öğretiyoruz..."

 "Anaokulundan itibaren kodlama eğitimi başlıyor. Milli Eğitim'in resmi müfredatının yanı sıra kulüpler ve hobi kurslarında da eğitimler sürüyor. 2013'ten bugüne bilişimde 10 farklı branşta 22 farklı kulüp ve 8 hobi kursunda toplam bin 519 öğrenci nitelikli bilişim eğitimi aldı..."

ÜNİVERSİTELİ ABİ VE ABLALARLA YARIŞTILAR!


Ardından öğrenciler sorulara yanıt verdi:

12. sınıf öğrencisi Ezgi Melis Çoşar:

"10. sınıfta katıldığım yarışmalar beni mesleğime yöneltti. Akademik başarınız iyiyse, aileler genelde tıbba yöneltirler. Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Ailem de onayladı..."

10 yaşındaki Kerem Uçar:

"İlkokul 1. sınıftan beri bu okuldayım. Mesleğimi yeni seçtim, bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. İki kere Mini Sumo bir kez de Çizgi İzleyen yarıştırdım. Arazide Türkiye birincisi olduk, ödül aldık.  Çok büyük abi ve ablalar vardı, yaş olarak büyüktüler. Nasl olsa yeneceklerini düşündüler ama öyle olmadı!"


Mehmet Altun Karataş:

"Burada gördüğümüz robotlar temel mekanikleri anlamamızı sağlıyor. Bunu da aşıp Mars'a giden, orada yürüyen araçları hayal edebiliriz..."

Ve gün öğrencilerin Mini Sumo ve Çizgi İzleyen kategorisinde sundukları gösteriyle sona erdi...