Şahinkaya Gençlik ve Kültür Festivali başlıyor

H. Gül KOLAYLI 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 06:07

Şahinkaya Koleji Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali düzenliyor. 15-20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlikte Macaristan, Ukrayna ve KKTC'den 67 öğrenci ağırlanacak...

Dün Şahinkaya Koleji'nde düzenlenen basın toplantısına Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya, Festival Koordinatörü Miray Orduseven, Uluslararası Halk Sanatları Organizasyonu (IOV) Türkiye Başkanı Faruk Alkaya ve Festival Yabancılar Koordinatörü Hillarry Yalırık katıldı...

Toplantıda söz alan Oğuzhan Şahinkaya, eğitim kurumları hakkında kısa bilgi verdi. Özel dershaneden okula geçiş yaptıklarını anlatarak "Çok çalıştık. Üçüncü kampüsü yapıyoruz. Pedagojik olarak ilk orta ve lise öğrencilerinin bir arada olması doğru değil. Şu anda üçüncü kampüsü yapıyoruz. Lise binamızın bir eşi yok" diye konuştu...

Şahinkaya; Türkiye'nin dünya ile rekabet edebilmesinde eğitimin önemine dikkat çekti:

"İyi öğrenci; iyi evlat, iyi insan demektir. Kendisiyle barışık insanlar sınırları olmayan bir dünyaya ilerliyor. Uluslararasılaşmak önemli. İletişim çağındayız. Ne yaparsanız yapın dünya ile iletişiminiz yoksa anlamı da yok..."

ŞAHİNKAYA ÜNİVERSİTESİ YOLDA

Şahinkaya Üniversitesi için kuruluş işlemlerini tamamladıklarını, okul arsasına yönelik işlemlerin sürdüğünü, Uludağ Üniversitesi'nin garantör üniversite olduğu üç kurumdan biri olduklarını söyledi...

Yani önümüzdeki süreçte Bursa'ya Şahinkaya, Sınav ve Medipol  Üniversitesi geliyor...

Şahinkaya'da tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık, ekonomi fakülteleri de olacak...

Ayrıca tarih ile ilgili bir bölüm ve enstitü kuracaklarını, buraya burslu öğrenci kabul edeceklerini söyledi.

Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali'ne gelince...

Hedefleri, bu yıl ilki düzenlenen festivalin gelenekselleşmesi.

Her yıl daha fazla ülkeden katılım sağlanması, Türkiye'nin önde gelen gençlik ve kültür festivali haline gelmesi...

'GÖNÜLLÜ TÜRKİYE ELÇİSİ'

Bursa'da kılıç kalkan halk oyunu duayenlerinden olan ve adı festival organizasyonlarında markalaşan Faruk Alkaya ise şunları söyledi:

"Şahinkaya Eğitim Kurumları kendi alanında üç yıl içinde Türkiye'nin en iyi festivalini yapacak potansiyelde. Bu yılki festival başlangıç mahiyetinde. Biz festivale  katılacak ekiplerden bir gazeteci ve bir televizyoncu istiyoruz. Bursa'nın tanıtımı açısından bu çok önemli.

Uluslararası ilişkilerde festivaller önemli. KKTC'yi tanıyan yoktur, ama dünyada her yerde bayrağını açtırıyoruz. IOV kuralları gereği böyle...

Bu tür festivallerden ülkesine dönenler Türkiye'nin gönüllü elçisi oluyor."

TEMASI CUMALIKIZIK

Miray Orduseven Makedonya'dan 21; KKTC'den 22, Ukrayna'dan 24 öğrencinin yönetici ve eğitmenleriyle katılacaklarını anlatarak şunları söyledi:

"Dolu dolu bir program hazırladık. Okulumuzun yanı sıra Bursa'yı tanıtacağız. Her yıl bir tema ile düzenleyeceğiz. Bu yılki tema Cumalıkızık olacak.

Okulumuzdaki atölyelerde seramik, ahşap boyama gibi kültür sanat etkinlikleri yapacağız. Radyo kulübümüz röportajlar düzenleyecek. İki noktada ayrı ayrı gösteri gerçekleşecek. Okulumuzun öğrencileriyle yabancı öğrenciler etkileşim içerisinde olacaklar. Dışarıdan gelen öğrenci grupları veliler tarafından ağırlanacak..."

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN ÇOCUKLAR

Oğuzhan Şahinkaya 'Dünyayı Değiştiren Çocuklar' projesi hakkında bilgi verdi, "UNESCO, TİKA gibi kurumlarla iş birliği yaparak hayata geçirdik. Kolombiya'da zor durumda olan çocuklara destek verdik. Nijerya gibi Afrika ülkelerinde 121 çocuğun katarakt ameliyatı olmasını sağladık.

Gerçekten dünyada açlıkla susuzlukla yüzleşen çocuklar var. Biz kültürler arası iletişimi önemsiyoruz...

Festivali de bu nedenle düzenliyoruz. Eğitim kurumlarında örnek almalar çok olur. Dünyada da eğitim turizmi gelişiyor. Başka şehirlerdeki okullar da örnek alsın isteriz..."

Ve evlerinde yabancı öğrenci ağırlayacak olan okul öğrencilerinden Derin ve Melisa da memnuniyetlerini dile getirdi.

 "Okul Müdürü Hakan İdin şöyle konuştu:

"Çok heyecanlıyız. Öğrencilerimiz konuk alma yarışında. TRT'nin Bursa'daki şenliğinde Alman ekibini ağırlamıştık. Bu yıl da Estonya'yı ağırladık... Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla öğrenci ağırlayacağız..."

Şahinkaya'da 13 farklı ülkeden 27 yabancı çalışan var. Onlardan biri de Güney Afrikalı olan Hillarry Yalırık; o da daha iyi bir dünya için gençlerin kültürlerarası geçişlerinin önemine dikkat çekti...

Toplantı sonrasında KKTC'den gelen ekip ile buluştuk, onların heyecanlarına tanık olduk...