Sanayici-yönetici kadın dayanışması: BUİKAD

H. Gül KOLAYLI 30 Ekim 2015 Cuma, 09:03

BUİKAD Başkanı İpek Yalçın "Bizden sonraki yönetici ve sanayici kadınların yetişmesini çok önemsiyoruz ve bu yönde projeleri hayata geçiriyoruz" dedi.

H. Gül KOLAYLI

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD)  2007 yılında kuruldu. O günden buyana çok sayıda proje ve etkinlikle kamuoyunun gündemine geldi. 2015 yılında gerçekleşen kongrede Başkanlığa İpek Yalçın seçilirken, yönetim kurulunda ise Berna Aşiroğlu (Başkan Yardımcıs), Semra Baykan (Başkan Yardımcısı), Elif Ahsen Gökçe (Sayman), Ülviye Yahya, Fatma Ebru Koçanlı, Fatma Belgin Gökçe, Oya Eroğlu Yakıcı ve Nermil Atalay görev aldı.

BUİKAD Başkanı İpek Yalçın genç bir kadın olarak özveri ve yüksek performans gerektiren otomotiv sektöründe üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Yalçın'a BUİKAD'daki çalışmalarında "Umduğunu bulup bulmadığı"nı sordum. Zira kadın üyelerden oluşan sivil toplum kuruluşlarında faaliyet göstermek sanıldığından çok zordur. Yıllardır kadın kuruluşlarını izleyen bir kadın gazeteci olarak bunu çok iyi bilirim.

'BUİKAD'DA UMDUĞUMU BULDUM!'

Yalçın, çok net bir şekilde yanıtladı sorumu:

"Ben BUİKAD'da umduğumu buldum. 2010 yılında dernekte tanıtım, genel sekreterlik, başkan yardımcılığı ve son olarak da başkanlık görevini aldım. Çok ciddi ve stresli bir işe sahibim. Zaman ayırmam gereken bir ailem, çocuğum, yakınlarım, arkadaşlarım var. Bunlardan zaman ayırıp da bir sivil toplum kuruluşunda çalışacaksam, orası geri dönüş alabileceğim, kendimi faydalı hissettiğim, işimden ve ailemden ayırdığım zaman için bana vicdan azabı yaratmayacak bir yer olmalıydı... BUİKAD işte tam böyle bir kuruluş. 138 kadın üyemiz var. Ciddi bir netwörk'e sahibiz. Bir sürü fikir çıkıyor. Bizden sonra yetişecek kadınları eğitiyoruz. BUİKAD ciddi çalışmalar yapan, üreten bir dernek. Üretim ve tedarik zincirinin halkalarında bulunan 140 üyesi ile Bursa ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Birikimlerini şehrin kadın ve erkeklerine sunuyor."

'BEN ŞANSLIYDIM'
Yaklaşık 20 yıldan beri otomotiv sektöründe çalışan İpek Yalçın evli ve bir çocuk annesi. Erkek egemen bir sektörde yöneticilik yapan İpek Yalçın, yabancı ortaklı şirketlerde çalışmanın kariyer planlamasında kadın erkek ayrımcılığını ortadan kaldırdığına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Hep yabancı ortaklı şirketlerde çalıştım. Orhan Holding'de Aunde Teknik'te görev yaptım. Şu anda da Orhan Holding bünyesindeki Thierry Diniz'de çalışıyorum..."

Yabancı ortaklı şirketlerin yönetim kademesindeki istihdam yaklaşımını ise şu sözlerinde görmek mümkün:

"Biz istihdamda kadın sayısının artırılmasını, yeni yeni konuşuyoruz. Yabancı şirketler performans göstergesini izlediklerinden, size kadın ya da erkek olarak bakmıyorlar. O işte ne kadar başarılı olduğunuza, birikimlerinize bakıyorlar. Otomotiv sektörü zor bir sektör, ama ben çalışma hayatında kadın olmanın zorluğunu çok da yaşamadım. "

BUİKAD Başkanı olarak İpek Yalçın'a Bursa'daki kadın sanayiciler, şirket ortakları, kamu ve özel sektörde üst düzey yöneticiler bazında bir çalışma yapıp yapmadıklarını sordum... Envanter olarak Bursa'da bu tür kapsamlı bir çalışma ve istatistik olmadığını söyledi.

BUİKAD'IN KURULUŞ AMACI

Başkan İpek Yılmaz BUİKAD'ın kuruluş amacı hakkında şunları anlattı:

"Derneğimiz 2007 yılında 11 kurucu üye tarafından kuruldu. Şu anda 138 üyemiz var. Bunların yüzde 67'si girişimci, yüzde 33'ü de üst düzey yönetici bir dernek... Dernek üyeliği için ya 3 yıllık sürdürülebilir bir şirket sahibi olması, ya da üst düzey yönetici olarak çalışması gerekiyor. BUİKAD'ın kuruluş amacı, girişimci kadın sayısının ve kadın istihdamının artırılması. Karar mekanizmalarında kadın sayısının artırılması. Kadın girişimciliğinin desteklenmesi..."

BUİKAD MARKASI: NOKTALAMA PROJESİ

Peki, bu amaçları hayata geçirmek için neler yapıyorlardı? Başkan İpek Yalçın, kuruldukları günden bu yana pek çok sürdürülebilir projeye imza attıklarını aktardı:

"Noktalama projemiz var. BUİKAD markası haline geldi. Uludağ Üniversitesi'nde çeşitli fakültelerde 3. ve 4. sınıfta okuyan kız öğrencilere koçluk yapılıyor. Şu ana kadar projeden 170 kız öğrenci yararlandı. Bakın mentörlük değil koçluk yapıyoruz. Neden derseniz, hepsi okullarından mezun olmak üzere olan, işin teoriğini okumuş, ama pratiğini görmemiş gençler. Kafalarında iş yaşamına dair bir sürü soru işareti var. Biz kendi sorularına kendilerinin cevap bulmalarını sağlıyoruz. On seans koçluk yapmak zorundayız. Başvuru sayısı her sene artıyor. Bu sene için kayıtlar tamamlandı. Geçen yıl 40 öğrenci alabildik. Hatta 3. sınıfları bu yıl için sıraya yazdırdık. Geçen yıl 6. yapıldı. Bu proje sürekli gelişiyor. Mesela koçlukta kalmayalım, katma değer yaratacak, fayda sağlayacak bazı eğitimler verelim dedik. CV hazırlama, mülakat teknikleri, beden dili, parayı yönetebiliyorum gibi çeşitli eğitimler verdik. Ve eğitimlerin en sonunda da bir panel hazırladık. Panelde akademisyen, girişimci, profesyonel ve aile şirketlerinde çalışan rol model 4 BUİKAD üyesi ile karşı karşıya getirdik. Öğrenciler sordu, onlar anlattılar... Çok da verimli oldu, Şubat'ta proje tekrar başlayacak. Aynı eğitimleri vereceğiz. Ama yeniliğimiz İngilizce olacak. Öğrencilere sorduğumuz sorularda hep İngilizce sorun olarak gündeme geldi. Konuşmaya utanıyorlar, gülüneceğini düşünüyorlar. Pratik yapmak zorundalar, ama yapacak kişi bulamıyorlar... Biz bir çalışma yürütüyoruz. Skype ya da yüz yüze görüşmeler halinde, dil bilenleri bir araya getirip bu öğrencilerin pratik yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz."

'PARAMI YÖNETEBİLİYORUM: FİNANSAL OKURYAZARLIK'

Başkan İpek Yalçın BUİKAD bünyesinde çok önemsedikleri bir başka projeyi daha gündeme getirirken "Bu çalışmanın hedef kitlesi için kadın erkek ayrımı yapmadık" dedi.

İpek Yalçın, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği'nin Visa ortaklığında "Paramı Yönetebiliyorum" başlıklı finansal okuryazarlık projesini hayata geçirdiklerini anlattı ve şu bilgileri verdi:

"Biz projeyle tanıştığımızda 48 ilde yürüyordu. Projenin hedef kitlesi üniversite ve lise öğrencileriydi. BUİKAD'ı Bursa'da paydaş kabul ettiler. 13 BUİKAD üyesi eğitimci eğitimi aldı Habitat Derneği'nden. 2015 hedefimiz 3 bin kişiydi. Şu anda bin 600 kişiye ulaştık. Eğitimi önce üyelerimize verdik. Daha sonra üyelerimizin şirketlerinde çalışanlara, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitedeki öğrenci topluluklarına, Tan, Final, Emine Örnek gibi özel okullarda lise öğrencilerine... Önümüzdeki hafta ise Işıklar Askeri Lisesi'nde eğitim vereceğiz. BTSO'nun Akademi Programı'na aldırmayı hedefliyoruz... "

KADIN İSTİHDAMINA KATKI: OSB'DE KREŞ

Ve İpek Yalçın BUİKAD'ın kadın istihdamına katkı sunması açısından çok önemsedikleri OSB Kreşi projesini gündeme getirdi:

"Önümüzdeki süreçte çok önemsediğimiz bir projemiz var. Çalışmak isteyen kadının önündeki en büyük engel yaşlı ve çocuk bakımı sorumluluğu. Yaşlılarla ilgili kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin güzel çalışmaları var. Biz çocuk bakımına kanalize olduk. Kreş ve çocuk bakımevleriyle ilgili ciddi devlet destekleri olduğunu öğrendik ve araştırmaya başladık. Borusan gibi kuruluşların "Annemin işi benim geleceğim" adı altında on OSB'de kreş projesi var. İstanbul'da Dudullu OSB kreşini ziyaret ettik. Mükemmeldi. Biz de Bursa OSB'de böyle bir kreş yapabilmek için harekete geçtik. Sunumumuzu BOSİAD'a verdik. DOSAB bile BEBKA projesiyle kreş yaptı. Neden Türkiye'nin ilk OSB'sinde böyle bir kreş olmasın. İşletmelerin, BOSİAD'ın ve devlet desteği ile böyle bir kreş açılabilir..."

BUİKAD bir de BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni imzalamış. Tüm çalışmalarını bu ilkeler doğrultusunda yapacağına bir nevi söz vermiş oluyor. On ilke arasında "Çocuk işçi çalıştırmayacak, rüşvet vermeyecek, almayacak, iş güvenliği sağlayacak" gibi çok temel, evrensel, insani ilkeler var. İpek Yalçın, Bursa'da aralarında Yeşim Tekstil, BTSO; Plaza Turizm ve BUİKAD gibi on imzacı kuruluş olduğunu söyledi.