Sinan Sağlam: Resmi kesim etler güvenli

H. Gül KOLAYLI 11 Eylül 2018 Salı, 06:21

Son günlerde art arda medyada yer alan şarbon vakaları ve sosyal medyadaki abartılı köpürtme vatandaşlar arasında paniğe yol açtı.  

Öyle bir hal aldı ki yüzlerce hatta binlerce işçinin çalıştığı firmalar, yemek tedarikçilerinden çalışanların talebi doğrultusunda etsiz yemek talep etmeye başladı.

Zaten hayat pahalılığının altında ezilmiş dar gelirli ayda bir yarım kilo alacağı kıyma ya da eti bu defa da korkudan alamaz oldu...
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar da vatandaşı ikna etmiyor.

Şarbon hastalığının ne olduğuna gelince; şarbon hastalığı insandan insana bulaşmıyor. Ot yiyen hayvanlardan insana bulaşıyor. Akciğer, deri ve sindirim sisteminde görülen çeşitleri var. Şarbonlu etlerin ellenmesi, tüketilmesi ya da şarbon sporlarının solunmasıyla bulaşıyor ve tedavi edilmezse ölüme yol açıyor.

BURSA VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI SİNAN SAĞLAM

Şarbonla ilgili tevatür muhtelif. Ben de bir bilene sorayım dedim... Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam ile görüştüm.

Başkan Sinan Sağlam söze bir örnek vererek başladı:

"Cuma günü, büyük bir yemek firması aradı. Müşterisi olan firmaların menüde kırmızı etin kaldırılması ya da 'etlerimizde şarbon yoktur' diye bir belge sunmasını istediklerini söyledi... Eti resmi yollardan temin ediyorlar. 'Resmi kesim belgenin kendisidir. Veteriner hekim denetimindeki resmi kesimlerde şarbonlu et olmaz' dedim."

KURBANLAR VETERİNER DENETİMİNDE KESİLSİN

Peki, bu şarbon vakaları nereden çıkmıştı? Sağlam yanıtladı:

"Kurban kesimlerinde yıllardır hep karşı çıktığımız, söylediğimiz şey şimdi ortaya çıktı. Kurban kesimi dini ibadettir, doğru. Ama aynı zamanda da kontrolsüz ve kaçak kesimdir.

 Yıllardır bir komisyon oluşturulmasını ve veteriner denetiminde kesimin yapılmasını önerdik durduk. Hâlâ da öneriyoruz. Şarbon hastalığının ortaya çıkmasının nedeni kurban kesimlerinde veteriner denetimi olmayışıdır."

Veterinerlerin nasıl denetim yaptığını anlattı:

"Kesim öncesi dış görünüşüne baktığımızda yüzde 20; kesim sonrası iç organlara baktığımızda yüzde 80 anlarız. Organ muayenesinde yüzde 100'e tamamlamış oluruz. Dünyada da bu böyledir. Hayvanlar kesim öncesi ve sonrası muayene edilmeden kesinlikle tüketiciye sunulmaz.

Denetimsiz kurban kesiminde hem görüntü kirliliği oluşuyor, hem de hayvan refahını öteliyoruz. Kaçıyor, uyuşturucu ile vuruluyor, siz de izliyorsunuz televizyon haberlerinde. Bunlarla uğraşmaya hiç gerek yok!

Veteriner hekimlerce denetlenen kesim yerlerinde kesilirse hem sağlıklı olur, hem de vatandaşlar dini vazifelerini en iyi şekilde yerine getirir..."

'ŞARBON İTHAL HAYVANLARLA GELMEDİ'

Sinan Sağlam dedi ki:

"Piyasadaki şarbon vakaları kontrolsüz kesilen kurban hayvanlarından kaynaklanıyor. Bu tür kesilen hayvanların atıkları köylerde meralara atılıyor. Yaz döneminde meralardan bulaşma oluyor."

Başkan Sağlam şarbonun ithal hayvanlardan bulaşıp bulaşmadığına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

"İthal hayvanlarla gelmedi. Bizim tespitlerimiz bu yönde..."

İTHALATTA YERİNDE VETERİNER DENETİMİ

Ancak ithal hayvanlardaki veteriner denetiminin önemine de dikkat çekti:

"Bir önceki bakan döneminde ithalatçı firmalar maliyetleri düşürmek için baskı yaptılar. Veteriner hekim denetimleri kaldırıldı.

 Önceden Türk veteriner hekimler, hayvanın satın alındığı ülkelere gidip o çiftliklerde denetim yapıyordu. 

Biz oda olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan ithal hayvanlarda yerinde denetimin yeniden hayata geçirilmesini istiyoruz..."

HASTALIK ÇIKAN YERLERDE AŞILAMA YOKTU!

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam aşılamanın önemine dikkat çekti.

 "Şarbon önlenebilir bir hastalıktır. Aşısı vardır. Şarbon hastalığının görüldüğü illerde Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın aşılama programı yoktu. Aşı olan yerlerde hastalık yok!

 Şimdi aşılamaya başladılar. Programlı aşı uygulamalarının yaygınlaştırılması ve bu konuda daha hassas, titiz olunması lazım..."

BURSA'DA AŞILAMA YAPILDI, ŞARBON YOK!

Başkan Sinan Sağlam Bursalıların çekinmeden et tüketebileceklerini söyledi:

"Ancak ben bütün kalbimle şunu söyleyebilirim. Resmi damgalı, veteriner hekim denetiminde kesilen hayvan etlerini vatandaşlarımız korkmadan, çekinmeden tüketebilirler.

Bursa'da sorun yok. Resmi kurumlar ve meslek odamız açısından bakıldığında önlem alındı, biz de durumdan gayet memnunuz.

Biz 5 yıldır Bursa'da şarbon aşılama programında Veteriner Odası olarak görev aldık.

Ve özel veteriner hekimleri de dâhil ederek bu aşı programını çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Bursa'da şarbon sorunu görülmediyse,  bunda kamu ve Bursa Veteriner Hekimler Odası iş birliğinin katkısı büyüktür..."

VETERİNER HEKİM MİKROBİYOLOJİ UZMANI AYSEL GÜREL:

Sinan Sağlam'ın bu tespitini doğrulayan bir başka açıklama da Nilüfer Kadın Korosu Şefi Aysel Gürel'den geldi. Veteriner hekim ve mikrobiyoloji kimliği ile şu açıklamada bulunurken İstanbul'daki deri şarbonu vakasıyla Brezilya'dan getirilen hayvanlar arasında ilgi olmadığını vurguladı:

 "Brezilya'dan Gölbaşı'na 4 bine yakın şarbonlu hayvan ithal edildiği ve et yenilmemesi konusunda yalan yanlış haberler yayılmaktadır. Şarbon hastalığının inkübasyon süresi yani hayvanın mikrobu aldıktan sonra ölmesi arasındaki süre maksimum 7 gündür. Brezilya'dan Mersin Limanı'na hayvanlar 17 günde gelmektedir. Eğer hayvanlar hasta olarak gemiye bindirilmiş olsalardı Türkiye'ye ulaşmadan ölmeleri gerekirdi. Hayvanlar hastalığı Türkiye'de almıştır..."

Gürel de denetimin önemine dikkat çekti:

"Burada önemli olan konu, kesilen hayvanların mutlaka ruhsatlı yerlerde veteriner hekim muayenesiyle denetim altında kesilmesi gereğidir..."