Tirilyeliler imzaları teslim etti

H. Gül KOLAYLI 04 Eylül 2018 Salı, 06:10

Pazar günü Tirilye'deydim. 30 Ağustos akşam köylü pazarında Bahtinur Bora ile Hatice Bilgin'in yaşamını yitirdiği Binnaz Mersin'in yaralandığı yerde Tirilyeli kadınlar Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Belediyesi ve Mudanya Kaymakamlığı'na verilmek üzere imza kampanyası başlatmışlardı. Gençler de kahvelerde ve mahalle içinde imza toplayarak kampanyaya destek oldu.

OTURMA EYLEMİ VE ÇAĞRI

Pazar günü saat 17.00'de kazanın yaşandığı yerde toplanan Trilyeliler yolun araç trafiğine kapatılmasını, bir daha ölümlerin olmamasını talep eden pankartlarla oturma eylemi yaptı. Daha sonra aynı yerde Tirilye Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Semiha Öztan, Tirilyeliler adına yetkililere çağrı yapılarak acilen tedbir alınmasını ve Tirilye sahilinin araç trafiğine kapatılmasını talep etti. Tirilye halkının misafirperliğine vurgu yapan Öztan şunları söyledi:

"Biz misafirlerimizin de rahat etmesini ve güvende olmasını istiyoruz. Bir daha canlarımızı yitirmek istemiyoruz. Bakın sahilde en önde arabalar duruyor. Arkada insanlar oturuyor. Hiçbir sahil yerinde böyle bir şey yok!

 Yukarıda Manastır bölgesinde top sahası ya da hafta sonları okul bahçesi gibi park için uygun yerler var. İnsanlar ring yapılarak ya da tırtılla sahile taşınabilir."

YETKİ BÜYÜKŞEHİR'DE

Kısa süreli araç trafiğine kapanan yolda, açıklamayı dinleyen araç sürücüleri de alkışlarla destek verdi.
Hafta sonu da süren kampanyada toplanan imzalar dün Mudanya Kaymakamlığı ve Mudanya Belediye Başkanlığı'na teslim edildi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile görüşen Semiha Öztan, "Sabah UKOME toplantısında da konu gündeme gelmiş. Başkan bize otopark ve trafik düzenleme yetkisinin Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu, otopark, yayalaştırma ve bariyer uygulaması için talepte bulunduklarını söyledi.

Muhtarımız da bu konuda dilekçe vermiş. Sorunun çözümünün Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu öğrendik" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na da hafta içinde dilekçelerini ileteceklerini söyledi.

AKIL ERMEZ KAZA!

Tirilye'de o kazanın nasıl olduğuna bir türlü aklım ermemişti.
Gittim, yeri gördüm, anlatılanları dinleyince ancak anlayabildim. Alkollü olduğu iddia edilen cipin sürücüsü, aracının önüne park eden başka bir araca sinirleniyor.

Gaza basıyor. Aklınca önündeki aracı hasarlandırıp öfkesini alacak. Önündeki aracı sürüklüyor ve soldaki diğer dükkânlara doğru fırlattıktan sonra ok gibi sağa fırlıyor; koca elektrik direğini deviriyor, kadınları eziyor.

Sürücü sanayici Ercan K., bir Tirilye esnafı tarafından halkın tepkisine maruz bıraktırılmadan hemen götürülüp jandarma karakoluna teslim ediliyor...

Yine pazar günü iyice anladım; bu üzücü olay aslında uzun süredir Tirilye'de yaşanan sorunların bir sonucu...

TİRİLYE HİÇBİR ZAMAN KÖY OLMADI!

Tirilye Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Semiha Öztan "Biz hiçbir zaman köy olmadık ki!" diye bir cümle kurdu.

Sonrasında Tirilye damadı Mesut Şahin ve eşi açıklama getirdi:

"Burası Osmanlı döneminde bile Kadıköy ilçesine bağlı belediye imiş. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da hep belediye ile yönetilmiş. En son Bütünşehir Yasası ile mahalleye dönüşmeden 12 köyü 5 mahallesi, itfaiyesi, ambulansı olan bir belediyeydi. Burası yerinde yönetim bittikten sonra sorunlarıyla baş başa kaldı!.."

MUHTAR, "DEFALARCA ANLATTIM"

Tirilye Muhtarı Süleyman Alkız ile görüştüm; 2014 Mart seçimlerinden sonra 23 Nisan 2014 tarihinde katıldığı bir televizyon programında sahildeki ve kafeteryaların arkasındaki otoparkın kaldırılması, yayaların rahat yürümesi ve can güvenliğinin sağlanması sorununu gündeme getirdiklerini anlattı:

"Daha sonra 2016 yılında UKOME ile limanın bağlı olduğu Tarım İlçe Müdürlüğü'nden geldiler.

 Tekrar otoparkın kaldırılması gündeme geldi. Ama bu sorun bugüne dek böyle kaldı. Sahilde otopark olan hiçbir deniz yöresi var mı?

Burada yaşanan faciadır. İki hane çöktü. Önlem alınmazsa başka başka sorunlar da olacak... Burada bin 500 kişi sürekli yaşıyor.

Son yıllarda turistik merkez haline dönüştü. Hafta sonları ziyaretçi sayısı çok artıyor. Yazın araç trafiği ve nüfus artıyor.

Mevcut güvenliği bile neredeyse vatandaş sağlayacak. Jandarma karakolu var ama görev yükü çok, 10 köy 5 sahilden sorumlu.

Onların sorumluluk alanlarının azaltılması lazım. Biz bu sorunları 4 yıl 5 aydır her platformda, çalıştaylarda söylüyoruz. Anlatıyoruz.

Yaşamını yitiren Bahtinur, dayımın kızıydı. Herkes burada birbirini tanır. Canımız çok yandı."

KÖYÜN GENÇLERİ TEPKİLİ

Ardından söz alan köyün gençlerinden Mustafa Geniş, "Yavaş sür dediğim için 3 kavgam var, davalar hâlâ sürüyor. Biz kendimizi ortaya koyuyoruz, yeter ki insan ölmesin" derken, neredeyse her hafta sonu köy içinde araçla hız yapan sürücülerle köy gençleri arasında kavga çıktığını öğrendim... Tirilyeli yetişkinlerin en büyük kaygılarından biri de gençlerin başının bu yüzden derde girecek olması!

ALKOLLÜ SÜRÜCÜLER

Semiha Öztan ise Tirilye'nin eskiden çok huzurlu bir yer olduğuna dikkat çekti:

 "Şimdi şehirden beter bir trafik ve alkollü sürücü sorunu yaşanıyor. Gece burada sürekli havai fişek atılıyor. Silah atılıyor.

Yaz mevsiminde burada torunlar oluyor. Burası güvenli bir yerdi, özgürce dolaşırlardı. Sadece Tirilyeliler için değil alkollü sürücü buraya gelen herkes için risktir.

Deniz bizim, sahil bizim, insanlar huzurla gezsinler. Eskiden olduğu gibi huzurlu ve sakin bir şehir olmasını istiyoruz. Tirilye yayalaştırılsın, insanlar güzel sokaklarımızı dolaşsınlar..."

Tirilyeli kadınlar ise şunları söyledi:

"Son birkaç yıldır trafik çok yoğun, hiçbir trafik düzenlemesi yok. Kuralsızlık var. Güvenlik yetersiz. Sahil ve sokaklar yürünemez oldu.

 Bir şey diyemiyorsunuz, hız yapan, yüksek sesle müzik çalınan araç sürücülerine. Köyün dar sokaklarında hız yapıp araç solluyorlar. Bir şey dediğinizde üstünüze sürüyorlar aracı.

Esnaf para kazanacak elbette, ama kurallı yaşam şart. Yerinde yönetimin, belediyenin kalkması yaşam kalitesini düşürdü..."