Türk Metal'den 'Emek Dostu' ödülü

H. Gül KOLAYLI 04 Nisan 2018 Çarşamba, 06:01

Türk Metal Sendikası, 55. yıl kuruluş kutlamaları kapsamında Ankara'daki Anadolu Otel'de Emek Dostları ödül töreni düzenlendi.

Törene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, eski bakanlardan Mustafa Kul, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve yönetim kurulu üyeleri, 

Türk İş'e bağlı sendika genel başkanları, Türk Metal yöneticileri ve şube başkanları ile çok sayıda akademisyenin yanı sıra;

 İş dünyasından MESS Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgür Burak Akkol, MESS Genel Sekreteri Özgür Barut, MAN Türkiye CEO'su Münür Yavuz, Türk Traktör A.Ş. Endüstriyel İlişkiler ve İnsan Kaynakları Müdürü Ozan Mimaroğlu da katıldı...

YÜZYILIN SÖZLEŞMESİ

Törenin açılışında konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak şunları söyledi:

 "Ocak ayı sonunda MESS ile imzaladığımız toplu iş sözleşmesi yalnızca metal işçileri için değil, Türkiye için de birkaç açıdan yüzyılın sözleşmesidir.

Öncelikle hazırlanışında akılla umudu, yüreği birleştirdik. Bilimsel çalıştık. İşçilerimize anketle gittik. Anketler düzenledik. Sonuçları değerlendirdik.

Genel merkezimizin çalışmalarıyla birleştirdik. Üyenin gönlü ile hayatın gerçeklerini buluşturduk ve taslak oluşturduk.

Bölge toplantıları yaptık, tek tek onaylattırdık. Bu bir ilktir, bundan sonra geri dönüş yoktur.  Hazırlanış bakımından bu sözleşme yüzyılın sözleşmesidir. Bu sözleşme sosyal bir diyalog olarak da yüzyılın sözleşmesidir.

 Taslağımızda üyelerimizin onayı olmayan bir virgül bile yer almadı..."

İkinci olarak ise masada biten sözleşmenin bir sosyal diyalog modeli olarak da yüzyılın sözleşmesi olduğuna değindi:

"MESS ile toplandık. Sunum yaptık. Bilimsel verileri paylaştık. MESS yönetimi de doğruya doğru dedi..."

ANA VE YAN SANAYİYİ MUTLU ETMEK

Ardından da sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem yan hem de ana sanayiyi ayın anda mutlu etmek matematiksel olarak neredeyse imkânsızdır... Zordur. Bu sözleşmeyle bunu da başardık.

Toplu sözleşme sürecinin her adımında tarih yazılmıştır. Onlarca eylem yaptık ama güvenlik güçleriyle bir kez karşı karşıya gelmedik.

İşçilerimiz de eylemlerinde işverenle karşı karşıya gelmediler. İşçi sınıfının hak ve özgürlük mücadelesinde bizlerle omuz omuza olan emek dostlarına teşekkür ederim..."

Başkan Kavlak, konuşmasında Türk Metal Araştırma ve Eğitim Merkezi'ne de(TAEM) değindi:

"Bu merkezde genç arkadaşları eğitiyoruz. Kendi alanımızdaki uluslar arası toplantılara gönderiyoruz. 3 yüksek lisans 5 doktora tezi olmak üzere 8 kitap bastık.

Genç akademisyen arkadaşlarımızın bilimsel çalışmalarına destek veriyoruz. Deneyimleri de paylaşıyoruz. Bugün TAEM'in kuruluş yıl dönümü aynı zamanda. Bugün TAEM tarafından yayınlanan Anı Kitabı'nı Prof. Dr. Toker Dereli'ye takdim ediyoruz..."

Toplantıda söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu toplu sözleşmeye atıfta bulundu:

"Sendikal tarihe, çalışma hayatı tarihine hem kazanımlarıyla hem elde edilen mali ve sosyal haklarıyla geçmiş bir sözleşmedir. Amacımız, temennimiz tüm çalışanlarımızın hayat standardını daha da artırmak. Bu anlamda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz."

Ve Türkiye'nin büyüme oranını gündeme getirdi:

"Büyüme oranımız Türkiye açısından gurur vericidir. OECD ülkeleri arasında İrlanda'dan sonra en çok büyüyen ülke olduk. AB ülkeleri, G20 ülkeleri içerisinde Türkiye lider konumunu koruyor. Gelecek dönemde de sürdürülebilir, kapsayıcı, dengeli şekilde büyüme performansını artırmak için işçiler, işverenler ve 81 milyon vatandaşla kararlı adımlarla yola devam edeceğiz..."

YENİDÖNEM AİLESİ OLARAK

Velhasıl, Ankara'ya gittik ve geldik... Türk Metal Kadın Kolları Koordinatörü Selda Tekman'a mükemmel ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederim. (Ayrıca Tekman'ı yeniden işinin başında görmek çok güzel.)

Emeğe Saygı ödül töreninde basın camiasından ve bilim dünyasından 21 kişiye Emek Dostu ödülü verildi.

Emek dostu akademisyenler arasında Bursa'dan Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Yusuf Alper de yer aldı...

YeniDönem gazetesi köşe yazarı olarak Türk Metal toplu sözleşme sürecinde yayınlanan yazılarım nedeniyle ben de 'Emek Dostu Gazeteci' ödülüne layık görüldüm. Türk Metal'e teşekkürler...

Emeğe bakış açım tarafsızdır. DİSK, Türk-İş, Çelik-İş ya da KESK, Türkiye Kamu-Sen, Eğitim-İş, Memur -Sen, ayrım yapmadan hepsini izler ve kamuoyu ile paylaşma yönünde çaba gösteririm...

Kimi zaman birbirleriyle rekabet içerisinde olan gruplardan bazı kişilerden hakarete maruz kalsam da!

2015 yılında Bursa'da başlayan metal direnişini de bire bir izlemiştim... Hatta 2016 ÇGD Genel Merkezi'nin Türkiye Yerel Medya Haber ödülünü kazanmıştım.

(Ancak 13 Mart'ta Kızılay Güven Park'taki terör örgütü PKK'nın bombalı saldırısı olmuştu, patlamaya çok yakın bir yerdeydim. Tören iptal olmuştu...)

İşçi dünyasında farklı hatta karşı karşıya gelen hareketi; biri 2014- 2015, diğeri ise 2017-2018 olmak üzere izledim ve çok sayıda yazım YeniDönem gazetesinde yayımlandı... Her ikisi için de ödüle layık görüldüm. Bu da tarafsızlığımı koruyabildiğimin delilidir.

Şu da bir gerçektir. Yazabilmek kadar yayınlanması da önemlidir. Keza mesleki olarak yüreklendirilmek ve gazete yönetiminin desteklerini hissetmek de öyle.

 Mesleki olarak yazabildiğiniz kadarıyla varız ve yazdıklarımızla da ödül alıyoruz... Aldığım tüm ödülleri YeniDönem gazetesine atfediyorum. YeniDönem ailesi olarak ekibiz...

2014 Kasım ayından bu yana sonuncusu da dâhil olmak üzere aldığım tüm ödüllerde, YeniDönem gazetesi olarak İmtiyaz Sahibi Oğuzhan Kutlucan ve Kutlucan Ailesi'nin, Genel Müdürümüz İbrahim Öge'nin ve başta Yazı İşleri Müdürü Turgay Akbulut olmak üzere tüm Yazı İşleri kadrosunun, tashihçimiz Fahri Taşçı'nın, sayfa sekreterlerinin, tüm çalışanların payı vardır...

Yani bir ödül ya da başarı söz konusuysa hepimizindir...

Hepinize teşekkürler...