Türkiye’nin ilk 3D kopya cihazı Bursa’da üretildi

H. Gül KOLAYLI 23 Şubat 2018 Cuma, 06:08

Makine Mühendisi Mustafa Uysal'ı çoğunuz Enerji Verimliliği Derneği'ndeki etkin ve gündem yaratıcı (ENVERDER) çalışmalarından tanırsınız...

Ancak onun bir de sanayici kimliği var... Kurucularından ve halen de genel müdürü olduğu Tekno Tasarım AŞ 20 yıldır otomotiv ve savunma sanayisine yeni ürünler hazırlıyor...

Şimdi de Türkiye'nin ilk 3D kopya makinesini geliştirmeyi başardılar. Hani ileri teknoloji ürünleri şart,  4. Endüstri devrimi diyoruz ya! Tam da öyle bir şey...

Mustafa Uysal ile görüştüm;

Türkiye'nin artık katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünlerine ihtiyacı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

"Ülkenin buna ihtiyacı var. Artık vida sıkarak, parça kıvırarak para kazanamayacağız..."

KATI MADDEYİ YARIM SAATTE KOPYALIYOR!

Ardından geliştirdikleri ürün hakkında bilgi verdi:

"Biz genelde yaptığımız çalışmalarda prototip üretimlerde hızlı cevap alabilmek için prototip cihazları kullanıyoruz...
Sanayi, 3D prototip cihazları kullanıyor ama maalesef hepsi ithal ediliyor.

Bu konuyu farklı ele aldık. Dedik ki bu prototip için ille de bir katı modeli, bilgisayar modeli olması lazım. Biz öyle bir makine yapalım ki katı maddeyi kopyalasın.

Bakın bugün fotokopi makineleri kâğıtları, resimleri çoğaltıyor. Bu zamanına göre büyük bir devrimdi.

Biz de dedik ki parçayı koyalım makinenin içine; parçayı ölçsün, biçsin, tarasın, aynısını yapsın..."

MEVCUT İLE GELİŞTİRİLEN ÜRÜNÜN FARKI

Peki, piyasadaki 3D cihazlarıyla farkı neydi? Uysal şu bilgileri verdi:

"3D'lerde elinizde bir Cad modeli olması lazım ki üretebilesiniz...

Bizim makinemizde parçayı doğrudan koyuyorsunuz ve yarım saat içerisinde size bunun kopyasını üç boyutlu olarak üretiyor... Tek tuşla! Normalde sadece basık üretmek için 7,8 saat çalışıyor. Bizimki 10 dakikada tarıyor, 20 dakikada üretiyor. Yarım saatte üç boyutlu olarak ürünün kopyasını çıkartıyor. Bu önemli bir yenilik..."

Daha önce 3D cihazın çalışmasını izlemiştim... Özetleyecek olursak, 3 boyutlu üretim masaüstü imalat olarak da bilinen bir yöntem. Bu teknolojide 3 boyutlu bilgisayar tasarımı gerçek bir objeye dönüştürülüyor.

Mustafa Uysal ve ekibinin geliştirdiği ürün ise herhangi bir katı maddeyi, diyelim ki bir cıvatayı koyduğunuzda aynısını tarayıp üretiyor. 

Uysal en anlaşılır örneği verdi... Fotokopi makinesi gibi! Ama katı madde kopyalıyor!

1980 ve 1990'lı yıllarda ticarileşen bu cihazlar temelde CNC tezgâhına monte edilmiş bir yazdırma ucundan oluşan teknik ürünlerdi. Daha sonra geliştirildiler. Farklı amaçlı, çok sayıda model üretildi...

 

TEKNOLOJİ BASİTLEŞTİ, KOLAYLAŞTI, MİLLİLEŞTİ

Acaba dünyada benzerleri var mıydı? Sordum, şunları anlattı:

"Türkiye'de ilk. Dünyada 3D'nin daha ileri teknolojileri var ve çok yüksek maliyette. Onlar da öyle yarım saatte değil, çok daha uzun sürede üretim yapıyorlar.
Biz teknolojiyi basitleştirdik... Kolaylaştırdık... Millileştirdik... Ekonomikleştirdik... Şimdi de dünyada ve Türkiye'de satmak istiyoruz..."

 

GELECEĞİN ÖNCELİKLİ SEKTÖRÜ!

'Türkiye'nin ilk 3D kopya cihazının ülkeye ve sanayiye ne gibi katkısı olacak?' diye sordum Mustafa Uysal'a...

Şöyle yanıtladı:

"Gelecek için Amerika ve Japonya'da öncelikli sektör. Gelecekte üretimlerin bunlar tarafından yapılması öngörülüyor. Bunlar öncü makineler.

Artı şu anda biz de bu teknolojiye dünya ile aynı zamanda girmiş olduk. Yarın bize üç boyutlu kopya makinesi satmak isteseler o kadar pahalı programlarla, pahalı fiyatlarla bize satamayacaklar, çünkü biz üretiyoruz..."

 

KG KATMA DEĞERİ 760 DOLAR!

Bu ileri teknoloji ürününün katma değerine gelince... Yanıtı, neden sürekli ileri teknoloji ürünleri denildiğinin gerekçesini de ortaya koyuyor...

Mustafa Uysal diyor ki:

Ürünümüzün şu anda kilogram fiyatı 600 avro...  Yani 760 dolar... Bursa'da kilogram başına ürün ihracat fiyatı ortalaması 4 dolar ile Türkiye'nin en yüksek rakamına sahip. Türkiye ortalaması ise 1,8 dolar civarında... Dünya artık bunu yapıyor. Yükte hafif pahada ağır işler..."

ULUTEK VE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN

Ardından da ULUTEK'e dikkat çekti.
"Biz Uludağ Üniversitesi'nde ULUTEK'teyiz. Bunu orada gerçekleştirdik. İnsanlar 'Burada on yıldır teknokent var, bir şey olmuyor' diyor.

Bu doğru değil. Bir şeylerin olması, ürün geliştirilebilmesi için yıllarca çalışma yapılması gerekiyor.

Yapınca da oluyor. Artık buradaki firmalar dünya ürünü üretmeye başladılar. ULUTEK teknokent uygulaması başarılı oldu diyebiliriz!

'İKİ KİŞİLİK UÇAK YAPTIK'

Ürünün geliştirilmesi süreci ve çalışan mühendis sayısına gelince Mustafa Uysal şunları söyledi:

"Bu projenin evveliyatı da var. Ama son yedi aydır bu hale getirmeye çalışıyoruz. Bu projenin AR-GE'sinde çalışan mühendis sayısı 6... Bu projeyi KOsGEB de destekledi..."

Başka ürünler de geliştirmişler miydi? Uysal anlattı:

"İlk elektrikli aracımızı 12 yıl önce yaptık, ilk elektrikli otobüsü bundan 8 yıl önce yaptık. Bundan 5 yıl önce altın kanatlar projesi yaptık...

İki kişilik eğitim uçağı... Kahire'ye kadar uçtu, geldi. Şimdi Kayseri'de müzede... İlk Türk havacılık şehitlerinin replikasını yaptık. Ama bu uçaklar düşmedi. "

Son olarak ise şunları söyledi:

"İnşallah biz de ülkemize böyle katkıda bulunacağız. Bütün vatandaş bizi vergileriyle okuttu, yetiştirdi, şimdi biz bunun karşılığını böyle vereceğiz...

Bizim bu tür yüksek teknolojiyi üretmemiz, katma değeri yükseltmemiz lazım ki böylece orta gelir tuzağından kurtulabilelim...