Türkoğlu'ndan CHP'ye ziyaret

H. Gül KOLAYLI 15 Nisan 2016 Cuma, 09:17

Türk Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, CHP İl Başkanı Şadi Özdemir'i ziyaret etti.

Türkoğlu "Yoğun bir gündem yaşadık. Siz de, biz de. Başkan seçildiniz, bu vesileyle 'Hayırlı olsun' demek istedik" dedi...

Ardından da Bursa'da eğitimdeki durumu ve sorunları kapsayan bir dosyayı, milletvekillerine de iletilmek üzere Özdemir'e sundu...

Türkoğlu "Demokrasinin olduğu her yerde asgari adalet olur. Hem yerelde, hem de Türkiye genelinde 'Milli Eğitim' sorunludur.

Demokrasiler denge rejimidir. Sivil toplum kuruluşlarına çok iş düşer. Ancak günümüzde sivil toplum kuruluşları önemsenmiyor.

Demokrasilerde öngörülebilirlik. Kontrol edilebilirlik, hesap verilebilirlik çok önemlidir. Ortada olmayan, doğru dürüst faaliyetleri olmayan grupların, vakıfların müdahilliği doğru değildir.

Asgari müştereklerimiz vardır. Atatürkçüyüz, vatanın milletin bölünmez bütünlüğünden yanayız, ülkemizi seviyoruz, kalkınmasını istiyoruz..." derken...

Şadi Özdemir de gerek Türk Eğitim-Sen'in gerekse Selçuk Türkoğlu'nun verdiği mücadeleyi yakından izlediğini söyledi...

Özdemir de şöyle konuştu:

"Bu ülkenin temel sorunlarından biri eğitim. Genel Merkezimiz Finlandiya'ya özel ekip gönderdi. Zira, Finlandiya son 20 yılda büyük bir ekonomik çıkış yaptı.

Görüldü ki, eğitim sisteminde yaptıkları reformların etkisi büyüktü. Finlandiya'dan uzmanlar geldi, seminerler verdiler. Nasıl yaptıklarını anlattılar.

  Finlandiya'da bilimsel eğitim programları uygulanmış. 'Ekonominin 4. Boyutu', insansız ekonominin tartışıldığı bir süreçteyiz. İleri teknoloji üretimi olmadan gelişmek mümkün değil. Üretim ekonomisi için nitelikli beyinler lazım. Bu da nitelikli eğitimle mümkün olur..."

Selçuk Türkoğlu'na yakında ara teknik eleman bile bulmakta sıkıntı çekileceğini anımsattım. Zira yeni meslek liseleri yapılmıyor. Tüm düz liseler imam hatip lisesi oldu.

Türkoğlu dedi ki:

"42 bin öğrenci TEOG'a giriyor. 11 bini Anadolu liselerine yerleşiyor. Kalanı ya meslek lisesi ya imam hatip lisesine gitmek zorunda. Parası olan özel okula yolluyor. Yıldırım'daki okullarda sabun yokken, özel okullara öğrenci başına 3 bin 750 lira destek veriliyor..."

'Türkoğlu gücümüz yettiğince mücadele ediyoruz' derken, geçen yıl müdür atamaları nedeniyle yapılan yürüyüş yüzünden bir yıl üçer ay ceza aldıklarını anımsattı...

 

CHP'YE YENİ SALON

Bu arada uzun süredir CHP İl binasına uğramamıştım... Seçim zamanı tutulan karşı daire de CHP İl binasına katılmış ve her yerde tadilat var... 

Toplantı salonu genişletilmiş, sandalye sayısı 86'ya çıkartılmış... Ayrıca gördüğüm kadarıyla 7, 8 adet daha oda oluşturulmuş.

Bittiğinde fonksiyonel çalışma ortamları oluşacak...

Şadi Özdemir "Art arda iki toplantı yaptık. İlgi oldukça iyiydi. Üyeler konuştular. Şu anda masalar için başvurular tamamlandı. Çalışma dosyaları hazır. Masalar aktifleştirilecek. İnceleme masaları da öyle.

Ayrıca bir sosyal medya ekibi oluşturacağız.  Ve çeşitli toplantılara birlikte katılacağımız dinamik bir ekip hedefliyoruz. Teknik destek birimi de oluşturacağız" dedi...

Sordum; anlattı...

"Bin kişilik bir ekip hedefliyoruz. Etkinliklere birlikte katılacağız. Mesela basın açıklamasına, ya da Atatürk Anıtı'na çelenk koymaya... 

Biz her yerde söylüyoruz. Bir sonraki seçimlerde hedefimiz 9 belediye diye... Çalışacağız, bire bir seçmene ulaşacağız. Kendimizi anlatacağız. Başka yolu yok!"

Yani... CHP İl'de harıl harıl bir çalışma var... Sahadaki yansımalarına gelince... 6 ayda az çok kendini belli eder diye düşünüyorum...

//////////////////////////////////////////////////////////////////

 

KASTAMONU GÜNLERİ BAŞLADI

Bursa Kastamonu Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 5.'si düzenlenen Kastamonu Günleri'nin resmi açılışı bugün saat 15.00'te yapılacak.

Almira'da düzenlenen toplantıda Federasyon Başkanı İsmail Tiftik, "Kalbimiz önce insanlık ve vatanımız, sonra da doğduğumuz ve doyduğumuz kentler olan Kastamonu ve Bursa'ya fayda sağlamak için atıyor.

 Kentlerimiz arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi gücümüzü artıracak ve bizleri daha da bütünleştirecek düşüncesiyle yola çıktık. Yapamayacağımızı düşündüler, ama başardık. Biz iki şehrin markalarını buluşturuyoruz " dedi.

Tiftik, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde 20 Nisan'a kadar sürecek Kastamonu Günleri'ne güçlü bir katılım olacağını söyledi...

Etkinliğe Valilik, BTSO, Kastamonulu ve Bursalı otelcilerin yanı sıra her iki şehrin üniversitelerinin de katılacağını belirten Tiftik, şehitler nedeniyle konser ve eğlence kısmını ise iptal ettiklerini anlattı.

Başkan Tiftik tüm Bursalılar'ı Kastamonu Günleri'ne davet etti...