Uludağ Üniversitesi yeniden 'YAPI'lanıyor...

H. Gül KOLAYLI 02 Mart 2016 Çarşamba, 08:57

YeniDönem gazetesi İmtiyaz Sahibi Oğuzhan Kutlucan, Genel Müdür İbrahim Öge ve köşe yazarları olarak Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay'a kurumsal ziyaret gerçekleştirdik.

Rektör Prof. Dr. Ulcay, hem sorularımızı yanıtladı... Hem de Uludağ Üniversitesi'ne yönelik planlanan, hayata geçirilen projeler ve hedefleri hakkında bilgi verdi...

11 ay önce göreve gelen Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Uludağ Üniversitesi'nin 25 yılını planladıklarını anlattı...

Kadrosunda peyzaj mimarı, şehir plancıları ve mühendislerin olduğu iki firma ile yol planlamasının yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Ulcay şunları söyledi:

"Fiziki binaların hangisinin yıkılacağını tespit ettik. Sıfırdan planlayamıyorsunuz. Doğal gaz, su tesisatı var. Yol planlaması yapıldı.

Yurtların arkasından dolaşarak Görükle'ye gidecek. Hastane önündeki üçlü kavşak dörtlü kavşak olacak. Buradaki binaların temeli su içinde... 1975 yılında temeli atıldı. Binalar 85, 91 yılında bittikçe hizmete girdi. 25 yılda Görükle Kampüsü'nün tamamen yenilenmesine yönelik planlama yapıyoruz.  Projelerin ihalesi nisan ayında gerçekleşecek. İtiraz olmazsa temmuz ayında temel atılacak..."

 

GÖRÜKLE YERLEŞKESİ ŞANTİYEYE DÖNÜYOR

Neler yapılacağına gelince Rektör Prof. Dr. Ulcay'ın verdiği bilgilere göre;

'Kadın Doğum Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Rektörlük Hizmet Binası, Merkezi Derslikler, Ziraat Fakültesi Organik Tarım Üretim Tesisleri, Spor Bilimleri Fakültesi Atletizm Tesisleri, Yaşam Merkezi, Cami, Bin Konutluk Lojman' yapılacak... Ayrıca pek çok birimde iyileştirmeler planlanıyor...

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 50 bin metrekarelik kapalı alanda 300 yatakla hizmet verecek.

Fen Edebiyat Fakültesi Fen bölümleri eski binalarının yerine yapılacak yeni merkez derslikler 16 bin metrekare kapalı alanda hizmet verecek.

Tüm fakülte ve yüksek okullarda görülen ortak dersler ve ortak kullanılabilen laboratuvarlar burada toplanacak...

Rektörlük binasında tüm daire başkanlıkları, hizmet birimleri bir araya toplanacak...

Mevcut Kütüphane yeniden düzenlenip genişletilecek... Alt katında öğrencilerin sesli ya da sessiz çalışabilecekleri, mühendislik öğrencileri için uygun çalışma ortamlarının bulunduğu bir yer oluşturulacak.

Rektörlük binası yakınındaki bir alanda itfaiyeden camiye dek uzanan bir alanda sinema, toplantı salonları, öğrenci topluluk odaları, berber, kuaför, alışveriş merkezi, bowling salonları gibi ticari, sosyal ve kültürel alanların olduğu  'Çarşı / Yaşam Merkezi' yap-işlet-devret modeli ile yapılacak..

 

24 SAAT AÇIK KÜTÜPHANE VE LABORATUVAR

Doktora ve lisans öğrencilerinin 24 saat araştırmalara zaman ayırabilmesi için bin adet lojman yap-işlet-devret modeliyle UÜ'nün Batıkent sınırlarına yapılacak...

Rektör Ulcay, UÜ'de araştırma ve geliştirme çalışmaları için doktora ve lisans öğretiminin önemli olduğunu, laboratuvar ve kütüphaneleri de kademeli bir şekilde 24 saat çalışmak isteyenlere açık tutacaklarını söyledi...

Ardından da ekledi:

"Öğrenciler kampüs içinde kalsın ki, laboratuvarlarda çalışsın. Laboratuvarlarda pahalı cihazlar 09.00-17.00 saatleri arasında kaç saat kullanılıyor. Gelişmiş ülkelerde laboratuvarlar 24 saat açıktır. Laboratuvarlara elektronik kapılar yapılmaya başlandı bile."

Halen gece 24.00'e kadar öğrencilerin kullanımına açılan kütüphane, yenileme işlemleri sonrasında 24 saat öğrencilere açık olacak...

Yaşam Merkezi'nde yer altına iki, olabiliyorsa 3 kat otopark yapılacak. Ayrıca yapılacak tüm binalarda yer altı otoparkları planlanıyor...

 

ÜNİVERSİTE VE SEKTÖRLERLE İŞ BİRLİĞİ

Prof. Dr. Yusuf Ulcay üniversite sanayi iş birliğine yönelik geleneksel soruya farklı bir açılım getirerek yanıt verdi:

"Biz ona üniversite ve sektörlerle iş birliği diyoruz.  Göreve gelir gelmez ilk toplantıyı eski yöneticilerle yaptım. 32 eski yöneticinin 24'ü katıldı.

Tek bir soru sordum; 'Aynı göreve yeniden gelseniz neyi tekrar yapmazsınız, neyi yaparsınız? Yapmak istediğiniz şey nedir?'  

Çok yararlı oldu. Aynı şekilde art arda SİAD'larla, akademik odalarla, eğitim mensuplarıyla, OSB'lerle toplumun farklı kesimleriyle 12 toplantı görüşlerini aldık.  Mesela sanayicilerin talepleri doğrultusunda Bilgisayar Mühendisliği Bölümü açtık..."

 

SIRALAMADA YUKARIYA ÇIKMAK İÇİN!

Uludağ Üniversitesi'nin sıralamada daha yukarılarda yer almasına yönelik soruyu ise şöyle cevaplandırdı:

"Elimizde sihirli değnek yok. Doğru ihtiyaç analizi yapmak lazım.

Nitelikli öğrenci, nitelikli öğretim elemanı, yeterli fiziksel şartlar, bir de dış faktörlerin ilgisi gerekiyor.

Nitelikli öğrenci sayısını artırmak, bulduğumuz sponsorlar aracılığıyla başarı odaklı burslar veriyoruz. Bölümlere giren ilk 5 öğrenciye Lisans'ta 500, Meslek Yüksek Okulları'nda 400 lira burs veriliyor. 

Başarılı öğrencilerin Tıp Fakültesi'nden Cerrahpaşa ve Hacettepe'ye geçişlerini durdurmak için onlara da burs imkânı tanıyoruz. Sınıf geçme not ortalaması 30-50 arasındaydı. Biz 50, 55, 60 sınırına çektik..."

 

HAK ETMEYENE DİPLOMA TÖRENİ YOK!

Prof. Dr. Yusuf Ulcay'ın anlattıkları arasında diploma törenleri oldukça ilgi çekiciydi.
"Uludağ Üniversitesi 2 dönem mezun veriyor. Mezun olmayanlar törenlere katılamıyorlar. Hak etmeyen çıkmasın.

Mezuniyet törenlerinde çıkış belgesi verilirdi, biz gerçek diplomaları verdik. Diploma töreni önemlidir. Bir kez olur.

Doktora diploma törenlerinde danışman hoca cübbe giydiriyor, enstitü müdürü diplomayı veriyor, ben Rektör olarak tebrik ediyorum sonra hocaların yanına oturuyor. Tüm fakültelerde mezuniyet törenleri isim okunarak ayrı ayrı yapılacak..."