UÜ’deki Azerbaycan bayrak krizi

H. Gül KOLAYLI 21 Aralık 2017 Perşembe, 06:00

Uludağ Üniversitesi'nde (UÜ) Azerbaycan bayrağının kaldırılmasına yönelik tartışmalar sürerken, Rektörlüğün konuyla ilgili soruşturma açtığı ve bir öğretim üyesini soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa aldığı öğrenildi.

Azerbaycan bayrağı ise yerine konuldu.

Azerbaycan'a kadar yansıyan bayrak kriziyle ilgili olarak Azerbaycan İstanbul Konsolosluğu yetkilisinin Bursa'ya geldiği, Büyükelçilik nezdinde Rektörlüğün arandığı da gelen bilgiler arasında.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi C Blok'ta, UÜ Türkçe Öğretim Merkezi (ULUTÖMER) yer alıyor. 70 civarında ülkeden 460 öğrencinin kayıtlı olduğu bir merkez ve burada tüm ülkelerin bayrakları yer alıyor.

Azerbaycan bayrağının kaldırılması ise UÜ öğrencilerinin konuyu sosyal medyaya taşıması ve çeşitli dernek temsilcilerinin açıklamasıyla kamuoyuna yansıdı. Ardından da UÜ'deki bayrak krizi Azerbaycan'a kadar ulaştı.

Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şubesi Başkanı Handan Askeran Ton da sayfasında şöyle bir açıklama yaptı:

"18 Aralık Pazartesi günü, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce'yi ziyaret ederek Azerbaycan bayrağının kaldırılması olayı ile ilgili bilgi aldık.

Soruşturma başlatıldığını, bitinceye kadar söz konusu öğretim üyesinin açığa alındığını, konunun üzerinde hassasiyetle durduklarını belirttiler. Açıklamalarından dolayı kendilerine teşekkür ederiz."

 

AZERBAYCAN BAYRAĞI NEDEN KALDIRILDI?

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal'ın açıklamasında ve  "Uludağ  Üniversiteli Türkçüler" sayfasında yer alan bilgilere göre, olayın gidişatı özetle şöyle:

"5 Aralık'ta, Azerbaycanlı öğrenciler bayraklarının olmadığını fark ediyor ve konuyla alakalı danışma bürosuna, güvenlik görevlilerine ve bazı akademisyenlere neden indirildiğini soruyor.

Öğrencilere bayrakların yenileneceği ve bir hafta sonra yani 12 Aralık'ta yerine konacağı söyleniyor.

12 Aralık'ta hâlâ bayraklarının yerinde olmadığını gören öğrenciler, 3 Aralık Çarşamba günü ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay ile görüşüyor...

Öğrencilerin aktardığına göre, Prof. Dr. Pay, Ermenistan bayrağı kaldırıldığı için Azerbaycan bayrağının kaldırıldığını söylüyor..."

Dananın kuyruğunun koptuğu yer tam da burası! Tepkiler bundan sonra farklılaşıyor.

14 Aralık'ta Uludağ Üniversitesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci bu durumu protesto etmek istiyor. İddialara göre üniversite güvenliği izin vermiyor.

 

AZERBAYCAN'A KADAR YANSIDI!

Eskiden olsaydı, kol kırılır yen içinde kalırdı. Ama artık sosyal medya gerçeği var, öğrencilerin oldukça sert bir dille yaptıkları açıklama çeşitli sosyal medya mecralarında yayınlayınca, duymayan kalmadı. 

Mesela...

"Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu"; "Uludağ Üniversitesi Ülkücüleri"; "Uludağ Üniversiteli Türkçüler"; "Ülkü Ocakları Türk Dünyası Birimi" sayfalarında, Azerbaycan bayrağının indirilmesini kınayan ve derhal yerine konulmasını talep eden çeşitli açıklamalar yer aldı...

Başta da yazdığım gibi Azerbaycan'da da yankılandı; mesela "QARABAĞ AZƏRBAYCANdır"  sayfasındaki açıklamada, Uludağ Üniversitesi'nde Azerbaycan bayrağının indirilmesine Türkiye Bakü eski sefirinin tepki verdiği, Azerbaycan bayrağını indirenler için soruşturma açıldığı yer aldı...

Devreye iki ülkenin diplomatik temsilcileri de girince, bayrak krizinin seyri değişti.

 

AZERBAYCAN BAYRAĞI ARTIK YERİNDE

18 Aralık tarihinde Azerbaycan bayrağı yeniden C Blok'taki yerini aldı.

Uludağ Üniversitesi'nde okuyan 500 civarındaki Azerbaycanlı öğrencinin yüreklerine bir nebze de olsa su serpilmiş oldu.

Öte yandan Azerbaycan'ın Karadağ nedeniyle Ermenistan ile yaşadığı sorun devam ediyor. Hocalı katliamının acısı ise hâlâ Azerbaycanlıların yüreklerinde.

Ayrıca sadece Azerbaycan'ın değil, Türkiye'nin de Ermeni soykırımı iddiaları nedeniyle Ermenistan ile meselesi var...

Türkiye, yıllardır Ermeni soykırım iddialarıyla karşı karşıya. Kimi ülke parlamentoları soykırım iddialarını kabul etti.

Hatta Doğu Kudüs'ün Filistin başkenti ilan edilmesinden sonra İsrail'den de Ermeni soykırım iddialarını gündeme alacakları yönünde açıklamalar geldi.

Azerbaycan'da ya da başka bir ülkede, 'Ermeni bayrağı kayboldu' diye Türk bayrağı koruma altına alma amacıyla kaldırılsa, biz ne deriz? 

Biz gazeteciyiz görüşlerine katılsak da katılmasak da böyle bir durumda karşı tarafın bir açıklaması varsa ona da yer veririz.

Nitekim sosyal medyada Uludağ Üniversitesi öğrenci sayfalarından birindeki paylaşımda  "ULUTÖMER'de yaşanan bayrak hadisesine dair" başlıklı, ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay çıkışlı bir açıklamasına denk geldim.

Ancak bu açıklamanın Prof. Dr. Pay tarafından yapıldığını ikinci bir kaynaktan doğrulatamadım.

Sosyal medyada da başka bir mecrada bulamadım.

Doğrulatabilseydim, geniş haliyle yer verecektim. Metni tekrar tekrar okudum... Emin olamadım.

En özet haliyle "2,5 yıldır görevi büyük bir fedakârlıkla, gece gündüz çalışarak yerine getirdiği, Azerbaycan'ı her daim desteklediği, bayrakları yabancı öğrencilerin kuruma bağlılıklarını artırmak için kendisinin hazırlattığı, bazı ülke bayraklarının kaybolması üzerine provokasyon endişesiyle Azerbaycan bayrağını muhafaza altına aldığı" yazıyordu.

Şu da bir gerçek; Azerbaycan bayrağı kaldırılmasaydı, böyle bir sorun yaşanmazdı!..