Veteriner hekimlerde seçim heyecanı

H. Gül KOLAYLI 23 Eylül 2018 Pazar, 06:52

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO)  30 Eylül 2018 tarihinde Olağan Genel Kurul'a gidiyor.

Halen BVHO yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Sinan Sağlam ve ekibi yeniden yönetime talip... (Sinan Sağlam kimi zaman görüşlerine başvurduğum bir isimdir. Bugüne dek sorduğum her sorunun yanıtını almışımdır...)

Ve Hüseyin Bolten'in başkan adaylığında Melike Soydan Baysal, H. Emre Yürük, Harun Batmaz ve Onurhan Gülsün'ün yer aldığı grup da yönetime talip...

Görünen o ki genel kurulda iki ekip yarışacak. Her ikisi de kendilerini herhangi bir isimle ya da bir siyasi görüşle tanımlamıyor.

Hüseyin Bolten'in başkan adaylığındaki grup farklı görüşlerden hekimlerin bir araya gelmesiyle oluşmuş...

Geçenlerde Hüseyin Bolten, Melike Soydan Baysal, H. Emre Yürük, Harun Batmaz ve Onurhan Gülsün'ün imzasını taşıyan bir açıklama yayımlandı...

NEDEN ADAY OLDULAR?

Neden aday olduklarına gelince; diyorlar ki:

 "-Biz, mesleğimizi yakından ilgilendiren başta şarbon olmak üzere, zoonoz ve salgın hastalıkların sıkça gündeme geldiği bugünlerde, gerçek anlamda bilim insanları yetiştiren veteriner hekimliği bir adım daha ileri taşımak için taşın altına elimizi koymak istiyoruz.

-Bugüne kadar Bursa Veteriner Hekimler Odası yönetimlerinin taşıdığı bayrağı daha ileri taşımak istiyoruz. Bunun için hem projelerimiz, hem de enerjimiz var. Mesleğimizi, her gün bir adım daha ileri götürecek işler yapacağımızı düşünüyoruz. Ve bu bizi çok heyecanlandırıyor.

-Mesleğimizin kazanımlarını ve sorunlarını, tüm meslektaşlarımızla birlikte oluşturacağımız, katılımcı bir yönetim anlayışıyla hem gündemde tutma, hem de kazanımları çoğaltıp sorunları azaltma konusunda adım atacağız.

-Geniş bir çalışma yelpazesine sahip mesleğimizin her alanına hâkim olup, veteriner hekimliğin saygınlık ve prestiji kazanmasını sağlamaya çalışacağız.

-Veteriner hekimliğin kazanacağı en küçük bir başarının, hem mesleki hem maddi anlamda, hepimizi etkileyeceğini çok iyi biliyoruz..."

HEDEFLERİ, PROJELERİ NELER?

Neler yapmayı planladıklarına gelince:

"-Seçildikten hemen sonra gerçekleştirmek istediğimiz, gerçekleşmesi çok kolay somut birkaç önerimiz ve projemiz var...

-Her ilçedeki en genç ve en yaşlı veteriner hekim meslektaşımızın oda temsilcisi olması, yönetim kurulu üyelerinin her birinin birkaç ilçeden sorumlu olması ve böylece ilçe hekimleriyle odanın bağının kopmamasının sağlanması.

-Aktif çalışacak komisyonlar sayesinde, meslektaşların düzenli olarak bir araya gelmesi, fikir, bilgi ve deneyimlerini paylaşma fırsatı bulması ve bu kazanımlarını komisyonlar aracılığı ile mesleğimiz ve meslektaşlarımız için kullanabilmesi (Pet komisyonu, büyükbaş komisyonu, kanatlı komisyonu, kamu komisyonu, çiftlik hekimleri komisyonu, sokak hayvanları komisyonu, ilaç satış/ruhsat/yönetmelik komisyonu gibi.)"

Hüseyin Bolten ve arkadaşlarının hedefleri arasında düzenli toplantılarla meslektaş oda bağının güçlendirilmesi, meslek örgütü olarak toplumsal konularda aktif olmak, tüm akademik odalar gibi kent sorunlarına duyarlılık göstermek ve BVHO'nun  Bursa'da söz sahibi olmasını sağlamak da yer alıyor...

OLUMLU HER PROJEDE OLMAK

Diğer hedeflerine gelince:

"-Kamuda, özel sektörde, üniversitede, çiftliklerde çalışan veteriner hekim meslektaşlarımızın üzerinden elimizi hiç çekmeden, veteriner hekimlerin yıpranma payı, özlük hakları, serbest kliniklerin tahsilât problemi gibi çok önemli sorunları yasal sınırlarımızın elverdiği ölçüde gündemde tutmak ve çözümü için projeler üretmek, ülkenin ve mesleğin geleceği için olumlu her projenin içinde yer almak istiyoruz...

-Bazı meslekler, gerçekte bir bayrak yarışıdır. Özellikle gelişmeye açık olanlar, hekimlik gibi. Dolayısıyla bizim mesleğimiz için de bu bayrak yarışında, öğrenci arkadaşlarımızı önemsiyoruz. Onlarla bağın devam etmesini sağlayıp, odaya ilk kayıtlarında, yasal haklar çerçevesinde minimum aidatla üyeliklerini başlatmak ve işe başlarken odanın desteğini hep hissetmelerini sağlamak öncelikli hedefimiz."

Görüldüğü üzere kullandıkları eleştirel dil kırıcı, yıkıcı değil... Yapıcı bir dille veteriner hekimlere ulaşmaya çalışıyorlar. Tüm akademik odaların örnek alması gereken bir tutum sergileniyor.

HAYIRSEVER VETERİNER HEKİM OSMAN KÖSEOĞLU

Hüseyin Bolten ve arkadaşlarının açıklamasında çok iyi tanıdığım hayırsever veteriner hekim Osman Köseoğlu'na da atıf var:

"-Birkaç sene önce kaybettiğimiz, birçoğumuzun Osman amca olarak tanıdığı Veteriner Hekim Osman Köseoğlu şöyle derdi her konuşmasında, 'Devlet ana bizleri okuttu, meslek sahibi yaptı. Bizler, ülke veteriner hekim sahibi olsun diye, devletin üstüne para vererek okuttuğu bir nesiliz. Bugün de mesleğimizi hakkını vererek yaparak, okullar, yurtlar açarak borcumuzu ödüyoruz.'

İşte biz de bu ülkeye ve mesleğini icra ederken hayatını kaybeden meslektaşlarımıza borcumuzu ödemek için yeni dönemde yönetime adayız..."

Osman Köseoğlu ile ilk tanışmamız, engelli bir öğrencinin ihtiyacına binaen, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne yaptırdığı asansör ve bahçesindeki heykel sayesinde olmuştu. Görükle Yerleşkesi'ne  Osman ve Güler Köseoğlu Kız Öğrenci Yurdu yaptırıp  üniversiteye hibe ettikleri dönemde basındaki ilk röportajını gerçekleştirmiştim.

Ardından ÇEK Güler ve Osman Köseoğlu Kız Öğrenci Yurdu'nu yaptırmıştı. Eşi Güler Köseoğlu da BURSEV'in kurucularındandı. Her iki güzel insanı da rahmet ve saygıyla anıyorum. 

'TÜM MESLEKTAŞLARA DOKUNMAK'
Son olarak Melike Soydan Baysal ile görüştüm ve veteriner hekimlerin değişim talebine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Yeni dönemde yönetime adayız. Heyecanlıyız, çok istekliyiz çünkü mesleğimiz, meslektaşlarımız ve dolayısıyla ülkemiz için yapacak çok işimiz, projemiz var.

Mesela şöyle diyoruz: Bizim yönetimimizde, oda yönetimi şeffaf olacak. İş arayan meslektaşlarımız için özel çalışmalar yapılacak, veteriner hekim istihdam etmek isteyen kurumlar mutlaka odada askıda olacak, internet sayfasından ve sosyal medyadan duyurulacak.

Özellikle  'veteriner hekim istihdam etmesi zorunlu' iş yerlerinden, bu alanda çalışmak isteyen tüm meslektaşlarımızın haberdar olması sağlanacak.  Amacımız, Bursa Veteriner Hekimler Odası'nın tüm meslektaşlarına elinin değmesidir."

NOT: Değerli okur; 24 Eylül tarihinden itibaren bir süre izinli olacağım. İzin dönüşü buluşmak üzere...