Yeni sistemde yeni bakanlar

H. Gül KOLAYLI 11 Temmuz 2018 Çarşamba, 06:32

Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeminini etti ve Bakanlar Kurulu'nu oluşturdu...

Art arda çıkan KHK'lar yeni sisteme yönelik hazırlıkların önceden tamamlandığını, kararnamelerin son dakikaya bırakılmadan hazır tutulduğunu gösteriyor...
Yeni sistemin ilk kabinesi açıklandı...
Ne Meclis içinden ne de Meclis dışından Kabine'de Bursa'dan bir bakan var...

 (Bursa son yıllarda Efkan Ala, Mehmet Müezzinoğlu, Faruk Çelik gibi isimlerle bakanlık düzeyinde temsil edilmişti.)
Zaten, yeni Türkiye'nin yeni Bakanlar Kurulu'nda, eski sistemde olduğu gibi bölgelerin temsili gözetilmemiş durumda...

Kabine'de kamuoyunca yeniden bakanlık görevi verilmesi beklenen isimler arasında Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu, Berat Albayrak, Abdülhamit Gül bulunuyordu... Albayrak dışındakiler önceki sistemdeki görevlerini sürdürecekler... Sürpriz ise Berat Albayrak'ın Maliye ve Hazine Bakanı olmasıydı...

Yaygın basında piyasaların Maliye ve Hazine Bakanlığı'nın Albayrak'a emanet edilmesine sert tepki gösterdiği, doların yüzde 3,7 değer kazandığı yer aldı... 

Yorumlarda piyasaların tepkisinin Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal beklentisinden kaynaklandığı yer alıyor...
(Burada sözü geçen piyasa geleneksel ekonomideki satıcı ve alıcıların buluştuğu ve fiyatların belirlendiği alan değildir...

Görünmeyen bir el gibidir, belirgin bir adresi olmamakla birlikte  (yani A ya da B kişisi / firması denemez) emperyal manipülasyonun tam da odağındadır. Küresel finans kapitalin ta kendisidir...)
Piyasalar esnektir, düzeni çıkardır, günün koşuluna bir şekilde ayak uydururlar. Alışırlar yani.  Eğer çıkarlarına çokça dokunulursa kriz çıkartmaktan da geri kalmazlar. )

Yeni kabinede 4'ü Meclis'ten olmak üzere 16 Bakan ve 1 de Cumhurbaşkanı Yardımcısı var.

En sürpriz isim Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca... Her iki ismin de ortak özelliği özel eğitim ve özel sağlık kuruluşu deneyimleri olması.

100. YILA 5 KALA!

4 milletvekili istifa etti ve AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı 290'a düştü.

TBMM'nin çalışabilmesi için gerekli olan toplantı yeter sayısı 184'ten 200'e, karar yeter sayısı 139'dan 151'e, 276 olan üye tam sayısı salt çoğunluğu 301'e, anayasa değişikliği için gerekli 330 oy 360'a, referandumsuz anayasa değişikliği için gerekli 367 oy 400'e, olası seçim kararında basit çoğunluk şartı da 360'a çıktı.

Öte yandan uzun süredir bazı partiler birer milletvekiliyle olsa da TBMM'de farklı siyasi partilerin geniş bir temsili söz konusu oldu... (AK Parti, CHP, MHP; HDP; İYİ Parti, SP, DP ve BBP olmak üzere 8 parti Meclis'te temsil ediliyor.)

AK Parti'nin milletvekili sayısının 290'a düşmesine gelince; bu durumdan pek etkilenmeyecek. Zira MHP var...

Cumhur İttifakı'nda yer alan, 16 Nisan Anayasa oylaması ve 24 Haziran seçimleriyle Türkiye Cumhuriyeti'ne 100. yılını doldurmasına 5 yıl kala rejim değişikliğine en büyük katkıyı veren MHP, AK Parti ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki süreçte Meclis'te muhtemelen en önemli destekçisi olmayı sürdürecektir...

KADIN BAKANLAR

Kabine'de iki kadın bakan da yer alıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesi mezunu, yüksek lisansı var. Üç dönem DEİK Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanlığı'nı yürüten Pekcan, ayrıca Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı yapan donanımlı bir isim.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olarak birleştirilmişti. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) bir bakan çıkardı: Ankara Temsilcisi Zehra Zümrüt Selçuk... Aynı zamanda eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un kızı... Bilkent mezunu, Teksas Üniversitesi'nde işletme doktorası, muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansının yanı sıra aynı üniversitede 4 yıl asistan olarak çalışan bir isim.
2007'den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC'te kıdemli araştırmacı / İstatistik ve Enformasyon Direktörü olan Zehra Zümrüt Selçuk, bu çalışmaları sırasında toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda faaliyet yürütüyor. Çok sayıda Türkçe ve İngilizce yayını var.

KADEM'in yanı sıra, Kadın Birliği Platformu Üyeliği, Satrançla Büyüyorum Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği de var. Donanımlı ve sivil toplum kuruluşlarında faaliyetleri de olan birisi...

Türkiye' de kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı ve art arda Eylül, Leyla gibi çocuk cinayetlerinin yaşandığı, iş kazaları ve ölümlerinin arttığı bir dönemde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'nın önemi daha bir artıyor.

Bakanlığının sosyal güvenlik ve çalışma yaşamıyla ilgili kısmına uygun eğitime sahip, ayrıca kadın konusunda da önceki bakanlar gibi her şeyi sıfırdan öğrenmek durumunda değil. KADEM kökenli olmasını önemsiyorum. Zira çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmelerine yol açacak yasa, Meclis'te bulunan tüm siyasi partilerdeki kadınların duruşunun yanı sıra kadın kuruluşlarının tepkisi sayesinde çıkmamıştı. Bu konuda net duruş gösteren kadına yönelik sivil toplum kuruluşlarından biri de KADEM'di...

KADINLARIN EN DÜŞÜK ORANLI TEMSİLİ İYİ PARTİ'DE

16 bakanın olduğu Kabine nezdinde kadınların temsil oranı yüzde 12,5. 

Yeri gelmişken değinmemek olmaz. 27. dönem milletvekili seçim sonuçlarına göre kadınlar Cumhuriyet tarihindeki en yüksek temsil oranına ulaştı... Önceki dönem yüzde 14,7 iken, şimdi yüzde 17,1'e yükseldi. 600 milletvekilinden 103'ü kadın.

 AK Parti'de yüzde 11 olan kadın milletvekili oranı yüzde 17,9'a çıktı.

MHP'nin geçen dönem yüzde 7,5 olan kadın milletvekili oranı ise yüzde 10'a yükseldi...

 HDP'de ise yüzde 38,9'dan yüzde 37'ye düştü. Liderlerin kadın ve gençleri dilinden düşürmediği CHP'de önceki dönem yüzde 15,5 olan kadın milletvekili oranı yüzde 12,2'ye düştü! Bu sonuç, seçim sonuçlarını her nasılsa başarı olarak gören CHP'nin kadınları seçilebilir yerlere, yani ilk sıralara yazmadığını ortaya koyuyor.

Genel başkanı bir kadın olan İYİ Parti'nin 43 milletvekilinden sadece 3'ü kadın. Anlaşılan Genel Başkan Akşener de CHP gibi en çok destek istediği kadınlara listenin ilk sıralarını layık görmemiş.

Böyle olunca da İYİ Parti; (Üç ya da birer kişi temsil edilen SP; DP; BBP hariç!) Meclis'te kadınların en düşük oranda temsil edildiği parti oluyor...